Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Alya adının anlamı – Alya ismi Kuran’da geçiyor mu?

Son dönemin popüler isimleri içerisinde bulunan Alya, pek çok kişinin ne anlama geldiği araştırılan isimler arasında bulunuyor. Kız çocuklarına verilen Alya ismi, son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Peki, Alya adının anlamı nedir? Alya ne demek?

Alya kulağa hoş gelen ifadesinden anlamındaki derinliğine kadar son zamanlarda çok fazla tercih edilen isimler arasında bulunuyor. Alya ismi Arapça kökenli bir isim olmasının yanı sıra hem erkek hem de kız ismi olarak günümüzde kullanılıyor. Doğacak kızınız için Alya ismini kafanızı yoruyorsanız mutlaka anlamına da bakmanızı öneririz. Son günlerde popüler haline gelen bu isme sahip kişi sayısı ise her sene artış gösteriyor. Her ne kadar unisex bir isim olarak geçse de ülkemizde en çok alya ismi kız çocuklarına veriliyor. Alya ismi Arapça kökenlidir ve “şeref”, “sema”, “dağ tepesi” ve “yüksek yer” anlamlarına gelmektedir.

ALYA İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Alya ismi yaptığımız araştırmalar neticesinde Kuran’da geçmediği görülmüştür. Alya ismi Arapça kökenli bir isim olmasına karşın Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir.

Ayrıca Bakınız.  Kur'an-ı Kerim'de Geçen Başlıca Emirler


Cevap bırakın