Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Asus ROG Theta 7.1 kulaklık incelemesi

Surround yani çevresel ses sunan oyuncu kulaklıklarının özellikle FPS oyunlarında yarattığı olumlu fark su götürmez bir gerçek. Lakin pratikte yaratılan etki Tabiki bu çevresel sesi nasıl duyduğunuz ile de değişiyor ve bunda kafanızın ve kulaklarınız şekli bile tesirli oluyor.

Çoğu bu tip kulaklıkta HRTF (Head-related transfer function) ile yani stereo hoparlörden çıkan sesin manipülasyonu ile sanal bir çevresel ses elde ediliyor. İncelediğimiz ROG Theta 7.1‘de ise kulaklık başına 4 adet olmak üzere toplamda tam 8 sürücü ile gerçek bir çevresel ses vadediliyor. Bu donanımın denediğimiz oyunlarda düşmanın yerini gözü kapalı bile hissedebilmemizi sağlayarak kendini kanıtladığını aktarabiliriz. Lakin Tabiki bu avantaj, kafanıza ortalama 650 gram ile ve tabii ki 3200 TL ile cüzdanınıza normalden biraz daha fazla yük oluyor. Kulaklığın biraz ağır ve biraz pahalı olduğu bir gerçek. Lakin karşılığında sundukları da oldukça tatmin edici.

ROG Theta 7.1, dört ESS Sabre9601 anfisini besleyen üst seviye ana kartlarda görmeye alıştığımız ses çözümlerinden olan SupremeFX S1220A ses codecinin özelleştirilmiş bir sürümüne sahip. Daha fazla çevresel etki için rakiplerinden daha büyük tercih edilen 4 Essence sürücü sebebiyle mecburen bir bass sürücüden feragat edilmiş durumda. Bu da Tabiki stereo modda (telefon ve PS4 için) müzik dinlerken benzer fiyat aralığındaki sanal çevresel ses sunan kulaklıklara göre daha düşük bir bass anlamına geliyor. Yine de tecrübelerimizde tüm frekanslarda çok temiz ve Tamamen doğal bir müzik dinleme keyfi sunduğunu da ekleyelim.

dizayna gelince tüm bu teknik detaylar kulaklığın boyutunu büyütmüş. Ürünün geneli plastik malzeme ile kaplı olsa da mat görünüşü çok elit bir hava veriyor ve iki yandaki Auro RGB ROG logosu da 4 farklı aydınlatma efekti ile bir amiral gemisi kulaklık imajını pekiştiriyor.

Ayrıca Bakınız.  Realme C3 İncelemesi videolu anlatım!

Mikrofonun gereksiniminiz olmadığında ayrılabilmesi güzel bir özellik. Ucundaki kırmızı led ise açık olup olmadığını anlamanızı kolayştırıyor. Diğer taraftan Asus’un kulaklık içi kablo kopmasını engellemek için yaptığını düşündüğümüz her kulaklık için ayrı kablo kullanımı, ürünün ömrünü belki uzatacak olsa da özellikle boynunuzun altında ya da göğsünüzün üstünde duran nispeten hantal bulduğumuz çoklayıcısının bir süre sonra rahatsızlık verdiğini de eklemekte yarar var.

Bunun yanı sıra kullanım zamanınden bahsetmişken alüminyum karışımlı kulak yatağı ve üst bant tasarımı da bunda büyük etki yaratacaktır. Kulaklık ile beraber gelen ve yazlık ve kışlık olarak da tanımlayabileceğimiz iki farklı kulaklık pedi çok iyi bir ayrıntı olmuş. bunun yanısıra merak edenler için altını çizelim, her ikisi de gözlükle beraber çok rahat kullanılabiliyor.

Son olarak ROG Theta 7.1’nin yapay zeka

Özetle

Rog Theta 7.1, amiral gemisi kulaklıklardan biri, etkileyici ve başarılı. Sunduğu sahip olduğu özelliklerine bağlı olarak fiyatı da Tabiki oldukça yüksek. Kulaklığın fiyatı tam 3200 TL. Çevresel ses bir numaralı evvelliğiniz değilse böyle bir yatırım yapmadan evvel Microsoft’un yazılımsal çözümlerini stereo kulaklıklarınızda deneyip sizde ne kadar işe yarayacağını evvelden kontrol etmekte fayda olabilir. Severseniz ise işte o zaman maksimum deneyim için bu kulaklık tam size göre.

Asus ROG Theta 7.1 Teknik Özellikleri
Ürün ModeliAsus ROG Theta 7.1
Ürün TürüKulaklık
CHIP Online Notu90
ÜreticiASUS
FirmaAsusTek Computer (216) 521 47 25Cevap bırakın