Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bağırsakları temizleyen tarçın kürü ibrahim saraçoğlu

Alternatif tıptaki kullanımı eski Mısır tarihine kadar uzanan tarçın, günümüzde daha çok tatlılarda tercih edilir. Lakin tarçın çok güçlü bir antimikrobiyal donanımı vardır. Sütlü tatlıların eşsiz lezzeti olan tarçının aslını söylemek gerekirse insan sağlığına inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Peki tarçının yararları nelerdir? Sizler için tarçın hakkındaki tüm bu suallerın yanıtlarını inceledik.

Defne ailesine ait olan tarçın, ağacının iç gövdesi sıyrılarak elde edilir. Kurutulup öğütülen tarçın, soyulurken içe doğru kıvrımlı olur. Çubuk şeklinde sıyrılan tarçının, keskin bir kokusu ve eşsiz tadı vardır. Tanen ve uçucu yağ içeren tarçın, kahve, çikolata ve meyveli sodalarda ham madde olarak kullanılır. Orta Asya’da tüketimi fazla olan tarçın Osmanlı mutfaklarının ise vazgeçilmez baharatlarından biridir. Bilimsel literatürde cinnamomum olarak geçer. kabuklarında yüksek miktarda polifenol olan tarçın, güçlü bit antioksidan kaynağıdır. Kötü kolesterolü düşürmede etkisini gösteren tarçın aynı zamdan vücuttaki mantarlı bakterileri de atmada etkilidir. M.Ö yıllarda Çinliler tarafından yalnızca ilaç olarak tercih edilen tarçın, İpek yoluyla Avrupa’da yayıldığında oldukça değerli bir baharat olarak görülmüştür. Diyabet hastalığıyla savaşan tarçın birçok araştırmaya konu oldu.

TARÇININ YARARLARI NELERDİR?

– Vücut içerisinde yükselen toksin hücrelerin yaşlanmasını hızlandırır. Aynı zamanda hastalıkların yaşanma olasılığı da artar. Lakin yapılan araştırmalarda tarçın içerisinde güçlü antioksidan içerdiğinden bu durumun yaşanmasını azaltır. Özellikle mevsim geçişlerinde yükselen virüs ve bakteri sebebiyle yaşanan üst solunum yolu hastalıklarını önüne geçer. Bunun yanısıra sinir hücrelerinin deformasyona uğramasını engelleyerek stres ve yorgunluğun da önüne engel olur.

– Anti inflamatuar etkiye sahip olan tarçın, kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp krizi, felç, yüksek tansiyon ve kan basıncın artış risklerini düşürür. Organların hücre dokularını yeniler. Nikotin ve kafeinden etkilenen akciğeri yenilemede güçlü bir baharattır.

Ayrıca Bakınız.  Telefona Öksürerek Koronavirüs Olup Olmadığınızı Öğrenmeniz Mümkün

– Yapılan araştırmalarda tarçının kandaki şeker seviyesini düşürdüğü yani insülin direncini kırdığı tespit edilmiştir. Kan dolaşımını düzenleyerek, sindirimde enerjiye dönüşen karbonhidratların hızla parçalanıp yok olmasını önüne engel olur. Böylece vücudun enerjisini artırır.

– Beyin fazla protein aldığından hücrelerinde hasar oluşur. İç sıvısında kayıp yaşayan beyinde şiddetli ağrılara neden olur. Ayırca motor hareketlerini ters etkileyen bu durumu engellemede de faydalı besinler sıralamasında başlarda yer alır. Özellikle parkinson hastalığında tamamen doğal ilaç olan tarçın bayin nöronlarının işlevselliğini kontrol eder.

– Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne engel olur. Özellikle kolonlardaki bakterileri azaltır. Sindirim sorunlarının önüne engel olur. Kolon kanserinin oluşmasındaki en büyük etken besin atıklarıdır. Lakin tarçın güçlü bir temizleyici olduğundan kolonları temizler.

– Dikkat eksikliği modern çağ hastalıkları arasında ilk sırada yer alır. Bu hastalığı yaşayan bireyler sürekli aşırı öfkeli, sabırsız ve süratli konuşma gibi belirtilerle kendilerini gösterir. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalık için en etkili besin tarçındır. Tarçın beyin ve sinir fonksiyonlarını gerçekleştirdiğinden tamamen doğal bir etki ile kişinin belirtileri yaşamasını önüne engel olur.

– Sindirim sistemindeki gıdaların parçalanıp kana karışması yavaşladıkça vücudun yağlanma oranı da bir o kadar artar. Lakin tarçın gıdaları doğru enzimlemeye yardımcı olarak içerdiği lifle tokluk hissi sağlar. Böylece kilo vermek talep edenler için idealdir.

– Salmonella bakterisi gıda zehirlenmelerini tetikler bu da kusma bulantı gibi sağlık sorunlarına neden olur. Lakin tarçın bunun içinde etkili tamamen doğal bir ilaçtır. Bakterinin etkilerini kısa zamanda yok ederek bağırsakların işlevselliğini artırır.

– Kolajen üretimi belli bir yaştan sonra yavaşlar. Bu maddenin azalması ile kişinin dokuları yaşlanma belirtileri gösterir. Lakin tarçın kolajeni artırmada etkilidir. Aynı zamanda saç derisine ve cilde yapılan tarçın maskeleri de buradaki hücreleri sağlığını korur.

Ayrıca Bakınız.  Karaciğeri temizleyen: Deve dikeni tohumunun faydaları nelerdir? Deve dikeni nasıl tüketilir?

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN TARÇIN KÜRÜ

Kolon kanserine davetiye çıkaran nitrozamin maddesinin oluşumunu önüne engel olur. Bağırsak ve kolonlardaki hücrelerin yapısını güçlendirir.

– Bir bardak klorsuz su

– Bir çubuk tarçın

Akşam yemeklerden 2 saat sonra bir bardak kaynayan klorsuz suyun içine çubuk tarçını ekleyin. 5 dakika kaynadıktan sonra süzüp ılık olduktan sonra bir bardak için. Bu uygulamayı haftada 4 gün düzenli yapıldığında olumlu yanıtlar alınır.Cevap bırakın