Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? Pamukçuk tedavisi

Bebeklerde sıklıkla görülen ağız içinde yaranın yani pamukçuğun geçmesi 7-10 gün kadar bir süreyi bulsa da doğru tedavi metodlarıyle erken kalitelileşme sağlanabilir. Bir tür ağız içi mantar enfeksiyonu olan pamukçuk bebeklerde nasıl geçer diyorsanız cevabı haberimizde! Bebeklerde pamukçuk neden olur, Karbonatlı su pamukçuğa iyi gelir mi? Bebeklerde ve çocuklarda pamukçuk belirtisi ve nasıl tedavi edileceği..

Özellikle de yenidoğan dönemindeki bir bebeğin ilk aylarında en sık yaşanan rahatsızlıklardan biri de ağız içinde oluşan yaralardır. Doğum daha sonra hastaneden eve taburcu edilen bebeklerin belli bir zaman geçtikten sonra ağzının değişik bölgelerinde beyaz leke gibi yaraların olduğunu görürüz. Damakta, dilde yahut yanağın iç taraflarında süt parçasına benzer görünümdeki lezyonlarla yaşanan pamukçuk, bir çeşit mantar türü olan Candida enfeksiyonu ile kendini gösterir. Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin vücudunda görülen Candida mantarı, bebeğin solunum yollarına ve sindirim sistemine etki eder. Bebeklik ve çocukluk döneminde yaygın görülmekle birlikte yetişkin kimselerde de rastlanan pamukçuk genelde hafif şiddette bir hastalıktır ciddi tehlikelere sebep olmaz. Emzirme dönemindeki annelerin bebeklerinde pamukçuk görüldüğü zaman göğüste meydana gelebilecek enfeksiyon riskine karşılık annenin de tedavi olması mühimdir. En erken 4. günde, genel olarak da 1. haftada yaşanan bu pamukçuk tecrübesi olmayan anneleri ilk etaptakorkutabilir. Bizlerde bebeklik ve çocukluk döneminde sık rastlanan bu enfeksiyon türü ile alakalı bilinmesi gerekenleri sizler için biraraya getirdik. İşte bebeklerde pamukçuk ile alakalı bilinmesi gereken temel bilgiler…

PAMUKÇUK NEDİR? BEBEKLERDE PAMUKÇUK NEDEN OLUR?

Bebeğin ağzının içinde olup dil ya da damak bölgesinde çıkan pamukçuk, hemen hemen her yaş civarında görülebilen bir ağız yarası çeşididir. İştahsızlık, yutkunmada güçlük ve nedensiz huysuzlanma gibi belirtiler, bebeklerde pamukçuk rahatsızlığının belli başlı işaretleri arasında bulunmaktadır. Hem annede hem de bebekte huzursuzluk yaratan pamukçuk, bebeğin beslenmesini zorlaştırır iken annenin de ağrılı bir süreç yaşamasına sebep olabilmektedir. Yalnızca ağız içerisinde görülmeyen aynı zamanda anüste de kendini gösterebilen pamukçuk, oluşturduğu kırmızı tabakalı görünümü ile genel olarak pişik ile karıştırılabiliyor.

Ayrıca Bakınız.  Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Eğer fark edildiyse bebek bir an evvel doktora götürülmeli, emzirme dönemindeki annenin de göğüste mantara bağlı olarak enfeksiyon görülebileceği için annenin de doktora görünmesi gerekir.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK BELİRTİLERİ:

-Bebekte huzursuzlanma,

-Emmeyi reddetme,

-Memeyi ağzına almama,

-Biberonu almak istememe,

-Emme ve yutmada zorlanma,

-Bebeğinin diline, damağına süt değdiğinde çok ağlaması.

-Çok seyrek olarak da ateş.

EMZİREN ANNEYE BEBEKTEN PAMUKÇUK GEÇTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Emzirme dönemindeki bir anneye enfeksiyon, bebeğinin süt emerken ağzından kendisine bulaşması da mümkündür. Sonrasında enfeksiyon, meme ile bebeğin ağzı arasında gidip gelmektedir. Bebekteki pamukçuğun anneye geçmesindeki belirtiler ise şunlardan oluşmaktadır:

-Anormal bir kırmızılık, duyarlı ve kaşıntılı meme uçları,
-Meme ucunun çevresindeki areolanın gözalıcı ya da pul pul olması,
-Emzirme anında acı,
-Göğüste bıçak saplantısı gibi ağrı.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK NASIL GEÇER? PAMUKÇUK NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ

Bebeğin ağzında pamukçuk oluşmuşsa doktora götürüldüğünde iyileşme sağlanabilmesi için ağız içi damlalar uygun görülebilir. Bebeklik dönemini geçen 2 yaşından büyük çocuklar için ise uygun görülebilecek en ideal tedavi pastil reçetelerdir. Bu damlalar düzenli kullanılırsa, ortalama 8 – 10 gün içinde pamukçuk kendiliğinden geçer. Pamukçuğu gördüğünüzde yaranın geçmesi için kazıtmaya ya da oynatmaya çalışmayın. Tedavi edilmeyen pamukçuk, bebekte ağrıya neden olabilir.

Ağız içerisine yerleşen beyaz lekeler, elle temizlenmeye çalışıldığında mikroplar daha fazla yayılacağından dolayı pek tavsiye edilmez.

Lakin, mantarlara karşı krem, antiseptik losyon ya da Antimikotikli damlalar, bebeklerde pamukçuğun geçmesi için işe yarar bir yöntem olabilir. Tecrübeli annelerin görüşlerine göre, pamukçuk olan bebeklerin diline sürülen karadut pekmezi hastalığı geçirme hakkında bir hayli etkili bir metodtur.

KARBONAT AĞIZ YARASINA İYİ GELİR Mİ?

Anne ve babanın pek bilgi sahibi olmadığı lakin bebeklerinde en sık karşılaştığı bir durum olan pamukçukta uygulanan yanlış yöntemler, hastalığın iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Bu yöntemlerden birisi de kuşkusuz ki karbonatlı sudur.

Ayrıca Bakınız.  Düşük Karbonhidrat Diyeti ile 1 Haftada 4 Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Eskilerden bu yana pamukçuğu iyileştirme hakkında faydalı olduğu bilinen lakin faydasından çok zararının dokunduğu karbonatlı su, mantar enfeksiyonlarının daha çabuk üremesine ve yayılmasına sebep olur.

Bebeğin ağzına sürülmemesi gerektiği gibi bu madde, annenin göğüs ucuna da kesinlikle sürülmemesi gerekir.

Bebeklerde pamukçuk Kadinlar Kulübü

Bebeklerde pamukçuk saraçoğlu

Bebeklerde pamukçuk tedavisi karbonat

Bebeklerde pamukçuk karbonatla nasıl temizlenir

Bebeklerde pamukçuk görüntüleri

Mikostatin pamukçuk

Bebeklerde dilde beyazlık

Bebeklerin dilinde süt kalıntısı


Cevap bırakın