Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Emtia Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Alım Satım Yapılır?

Emtia Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Alım Satım Yapılır?

Emtia kısaca el değişimi olan yani ticareti mümkün olan tüm ürünlere verilen addır. Emtia ürünleri değeri müşterilerin taleplerine göre biçimlenmektedir ve ürün fiyatları yine müşterilerin taleplerinin seviyesine göre belirlenmektedir. Ancak ülkenin siyasi ve savaş durumu, oluşan seller, yangınlar, depremler gibi doğal afetlerin tamamı da emtia ürünlerinin fiyatlarına etki etmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı da emtia ürünleri yüksek risk oranına sahiptir.

Risk durumuna örnek olarak, bir yatırımcı tahmininde bir emtia ürününün yüksek talep göreceği var ise bu yatırımcı bu yatırım yöntemini tercih edebilir, ancak bu ürün talep görse bile ülkedeki doğal afet ve siyasi durumlar açısından olumsuz bir olay olduğunda zarar etme veya kar markajını azaltma gibi dezavantaja sahiptir.

Emtia Borsası Nedir
Emtia Borsası Nedir

Emtia Riskleri Nelerdir?

Emtiada diğer tüm yatırım araçları gibi içerisinde riskleri barındırır. Emtia riski; vadeli işlem piyasasında oluşabilecek dalgalanma ve risk düzeyidir. Bununla birlikte arz talep dengesi içerisinde ani talep artışlarına karşılık yeterli üretimin olmamasına bağlı ortaya çıkan ani fiyat artışları yada tam tersi bir şekilde talepten fazla üretimin bulunması nedeniyle fiyatlardaki gerilemede emtia riskini oluşturur.

Sanal Emtia Nedir?

Sanal emtiayı tanımlamak için öncelikle blockchain (blok zincir) teknolojini bilmek gereklidir. Her geçen gün hayatımızda daha geniş bir yer tutan blok zincir teknolojisi sanal emtia alanında da karşılık bulmaktadır. Sanal emtia blokzincir ağındaki gerçek veya sanal dünyadaki bir emtia, fayda veya sözleşmeyi temsil edebilen, ticarete konu olan veya misli bir varlığı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir .

Ayrıca Bakınız.  En Kolay, İyi ve Kârlı Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir, Nasıl Yapılıyor - 2021

Emtia Borsası Nedir?

Emtia borsası adı verilen borsada yukarıda da belirtiğim emtia ürünlerinin ticaretinin yapıldığı yerlerdir. Bu borsalarda kolaylıkla emtia alım satımı gerçekleştirilebilir.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

  • Mısır, şeker, mercimek, nohut, pirinç gibi temel besin maddeleri,
  • Çelik, demir gibi sanayide kullanımı yüksek olan ürünler,
  • Değeri daha yüksek olan bakır, gümüş ve altın gibi nadir maden ürünleri,
  • Doğalgaz ve petrol gibi doğal enerji kaynakları,
  • Laboratuvar çıktısı, kimyasal ürünler ve benzeri.

Emtia Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Emtiya güvenilirdir ve günümüzde popülerliği çok yüksek düzeydedir. Emtianın bu özellikleriyle birlikte emtia alım ve satımı oldukça kolaydır. Alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmek için birçok bankanın uygulamalarını veya günümüzde yaygın olarak kullanılan borsalardan herhangi birini kullanmak yeterli olacaktır.

Emtia Piyasası Yorumları

Günümüzde özellikle kripto paranın yaygınlaşması ile günümüzde bu konuda uzmanlaşmamış kişiler bile yatırım konusunda açıklamalar yapmaktadır. Bu durumun en kötü kısmı ise yorumları yapan kişinin uzmanlığına bakılmadan direkt olarak konuya odaklanılmasıdır.

Yorumları güvenilir olan bankaların uygulamaları veya borsalardan okumak, yorum üzerinden yapacağınız yatırımlarınızda riskini azaltır.

Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emtia yatırımlarınızı telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden yani kısaca internete bağlanılabilen neredeyse tüm cihazlardan kolaylıkla yatırımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu platformlar üzerinden piyasa durumları, grafikler, uzmanların emtia hakkında yorumları gibi birçok konuya da erişim sağlama imkanı sağlarsınız.

Emtia Nedir? Emtialara Nasıl Yatırım Yapılır?

Gelin bir de bu başlıkları bir videoda izleyelim.



Cevap bırakın