Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ergonomik Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır Çalışanlara Etkisi Nedir 2022

Ergonomik Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır Çalışanlara Etkisi Nedir

Ergonomi bulunduğunuz ortamın fizyolojik özelliklerinize uygun hale getirilmesi, beklentilerinizi karşılar bir yapıya sahip olması olarak tanımlayabiliriz. Ergonominin bir başka tanımı ise şöyle; Ergonomi, herhangi bir çalışma ortamını etkililiği ve kullanışlılığı en iyi şekilde ilerletmek ve aynı şekilde rahatsızlığı azaltmaya çalışmak için yerleştirme ve planlama çalışması olarak tanımlanabilir. Ofis ortamında çalışanlar için çalışma ortamı günün çok büyük bir bölümü geçirdiğimiz mekanlar. Kapalı olması ve çoğu zaman ofis ortamında çalışanların uzun süre oturarak çalışıyor olması ergonomiyi ve ortamın düzenini çok önemli hale getiriyor. Bu durumda doğal olarak çalışanları olumlu yada olumsuz etkiliyor. Bu yazımızda ergonomik çalışma ortamın nasıl olmalıdır ve çalışanlara olan etkisi nedir başlıklarını birlikte irdeleyeceğiz. Hepinize iyi okumalar.

Ergonomik Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır
Ergonomik Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır

Ergonomik Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır

Çalışma ortamında ergonomiyi yürütmek, çalışanlar için sayısız avantaj sağlayabilir. Şunu unutmayınız ergonomik bir iş yerinin çalışanların daha üretken olmasına kesinlikle pozitif yönde katkısı vardır. Bu nedenle ergonomik bir ortamı oluşturmak için şayet bir işveren yada sorumluysanız gerekliliklerin neler olduğunu bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bir başka unutmamanız gereken husus ise doğal olarak ergonomi ile ortamını iyileştirmeye çalıştığınız kişiler çalışanlarınız bu nedenle bu tür düzenlemeler yaparken onların görüşlerini almalı ve beklentilerini dinlemelisiniz. Peki Ergonomik bir çalışma ortamı sağladığınızda ne tür kazanımlar elde edersiniz? Çalışanlarınız için ne tür bir değişim yaşanır.

Ayrıca Bakınız.  Limonlu çay içmenin faydaları!

Ergonomik Çalışma Ortamının Çalışanlara Etkisi Nedir?

Ergonomik Çalışma Ortamı Kas-İskelet Bozukluklarını Azaltır

Ergonomi konusunda 2013 yılında yapılan bir araştırmada belirtildiği gibi kas-iskelet sistemi sorunları (MSDS), iş kazası ve rahatsızlık vakalarının %33’ünü oluşturmaktadır. Bir kas-iskelet sistemi sorunu kasları, sinirleri, tendonları, bağları ve kan dolaşımını etkileyebilir. Birey çalışırken hatalı oturduğunda veya kısıtlı hareket etmek zorunda kaldığı durumlarda ortaya çıkabilir. Çalışanlara ergonomik ofis koltukları vererek ve onlara faydalı rutinleri takip etmenin en iyi yolunu söyleyerek, as-iskelet sistemi sorunları azaltılabilir.

Ergonomik Çalışma Ortamının Çalışanlara Etkisi Nedir
Ergonomik Çalışma Ortamının Çalışanlara Etkisi Nedir

Ergonomik Çalışma Ortamı Çalışanların Verimliliğini Artırır

Ergonomi, çalışanların kullanışlılığını daha da geliştirir! Doğru cihazların verildiği noktada, temsilciler işyerinde daha iyi hissedebilir, daha az enerjiye odaklanmaya ve daha fazla çalışmaya zaman harcarlar. Ek olarak, temsilcilere uygulama yapma şansı vermek ve onlara beslenme danışmanlığı sağlamak, işyeri alanı içinde ve dışında sağlıklı yaşam biçimlerini sürdürmelerine olanak tanır. Sağlam bir işçi böylece bir organizasyonun gelişmesine izin verir ve daha az izin günü için çağrı yapar.

Ergonomik Çalışma Ortamı Çalışanların Ruh Halini İyileştirir ve Enerjiyi Artırır

Ofis ergonomisi, çalışan mizacını ve enerjisini destekleyebilir. Çaresiz duruş ve donanımın hatalı kullanımı, sonunda kişinin mizacını etkileyerek bitkinliğe, strese ve huzursuzluğa neden olabilir. Temsilcilerin başarılı olmasına izin veren bir iklim oluşturarak, performans kapasitelerinden daha emin olacaklar, kendilerini daha az güçsüz hissedecekler ve çalışmalarını yeterli ve üretken bir şekilde tamamlamak için daha fazla zihin açıklığına ve ilhama sahip olacaklar.

Ergonomik Çalışma Ortamı Olumlu Şirket Kültürü Yaratır

Bir kuruluşun yetkililerinin faydalı bir iş yeri kurması ve ergonomik çalışma ortamı sağlaması çalışanlarını gerçekten önemsediklerini gösterir. Çalışanlar, özellikle kendileriyle ilgilenildiklerini anladıklarında, beklendiği kadar iyi performans göstereceklerdir. Pozitif organizasyon kültürü, çalışanlarının refahını ve refahını belirleyen bir organizasyon için önemli olmaları gerektiğinden, beklenen yeni çalışanları da kendine çeker.

Ayrıca Bakınız.  Şiddete Hayır

Ergonomi konusunda daha detaylı bilgi edinmek için https://tr.wikipedia.org/wiki/Ergonomi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ergonomik Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır ve Ergonomi Nedir konusunu bir de video ile izlemek isterseniz de lütfen aşağıdaki videoyu tıklayınız.

 Cevap bırakın