Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kripto Para Korku ve Hırs Endeksi Nedir Nasıl Belirlenir

Kripto Para Korku ve Hırs Endeksi Nedir?

Kripro para piyasası her geçen gün ekonomik büyüklüğünü artırmakta ve çok geniş bir katılımcıyı içerisinde barındırmaktadır. Bu ekonomik dünyanın bu kadar hızlı büyümesindeki en önemli neden getirisi ve otoriteden bağımsız olması olarak görülmekte. Getirisinin çok yüksek olması aynı zamanda risklerin de yüksek olması anlamına geliyor. Öyle ki tabiri caizse ufak bir rüzgardan da etkileniyor. Yerelde ve dünyada yaşanan herhangi bir gelişme bu piyasayı derinden etkileyebiliyor.

Küresel dünyanın aktörlerinin herhangi bir açıklaması veya ekonomik herhangi bir gelişme piyasayı birden zirvelere taşırken birden de istenmeyen bir yere taşıyabiliyor. Buna çok sayıda örnek verilebilir. Son olarak Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın sosyal medya hesabında paylaşmış olduğu fotoğraflarında köpek barındırması doge coin’i çağrıştırdığı için birden bu coinin yükselmesine neden olmuştu. Son olarak Musk yaptığı açıklamada sadece şaka yaptığını söyledi ve birden dibe geldi. İşte piyasa aslında bu kadar oynak yani volatilitesi yüksek bir ortam. Bu kadar belirsizliğin olduğu bir dünyada yatırımcıların önlerini görmek için arayışta bulunmaları da kaçınılmaz oluyor.

Kripto para piyasalarını belirleyen en önemli parametrelerin başında yatırımcıların yatırıma yönelik tutumları geliyor. Öyle ki büyük yatırımcıların (balina) anlık yapacakları yatırımlar veya dünyanın önde gelen insanlarının (Elon Musk) yaptığı bir açıklama tüm piyasayı baştan sona şekillendirebiliyor. Bu kadar hızlı değişim gösteren bu ortam için yatırımcıların tutumunu ifade eden Kripto Para Korku ve Hırs Endeksi yayımlanıyor. Bu endekste yatırımcıların yatırıma yönelik tutumlarını görebiliyorsunuz. Anlık olarak kripto para korku ve hırs endeksini https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/ bağlantısından takip edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  2022'de Gözde Olabilecek 9 Metaverse Coini
Kripto Para Korku ve Hırs Endeksi Nasıl Hesaplanır
Kripto Para Korku ve Hırs Endeksi Nasıl Hesaplanır

Kripto Para Korku ve Hırs Endeksini Hangi Parametreler Oluşturuyor?

Kripto para korku ve hırs endeksini yayımlayan firma açıkladığı değerleri belirlerken aşağıdaki beş kaynaktan yararlandığını ifade ediyor. Aşağıda sizinle paylaşılan açıklamalar firmanın web sitesinden alınmıştır. Kripto piyasasının duygu değişiminde anlamlı bir ilerlemeyi görselleştirmek için her veri noktası bir önceki günle aynı değerde.

Her şeyden önce, mevcut endeks sadece bitcoin içindir (yakında büyük alt paralar için ayrı endeksler sunuyoruz), çünkü bunun büyük bir kısmı madeni para fiyatının oynaklığıdır.

Ancak, mevcut endekse dahil ettiğimiz tüm farklı faktörleri listeleyelim:

Volatilite Oynaklık (% 25)

Mevcut volatiliteyi ölçüyoruz ve maks. bitcoin’in geri çekilmesi ve son 30 gün ve 90 günün karşılık gelen ortalama değerleri ile karşılaştırılması. Volatilite alışılmadık bir artış için durumu açıklamak için korkunç bir piyasa göstergesi olduğu ifade ediliyor.

Piyasa Momentumu / Hacmi (% 25)

Ayrıca, mevcut hacmi ve piyasa momentumunu ölçüyoruz (yine son 30/90 günlük ortalama değerlere kıyasla) ve bu iki değeri bir araya getiriyoruz. Genel olarak, günlük olarak pozitif bir piyasada yüksek alım hacimleri gördüğümüzde, piyasanın aşırı açgözlü / çok yükselişli davrandığı sonucuna varıyoruz.

Sosyal Medya (% 15)

Reddit duyarlılık analizimiz hala canlı endekste olmasa da (hala metin işleme algoritmasında pazarla ilgili bazı anahtar kelimeleri deniyoruz), twitter analizimiz çalışıyor. Orada, her bir coin için çeşitli hashtag’lerdeki yayınları toplar ve sayarız (herkese açık olarak, yalnızca Bitcoin için olanları gösteririz) ve belirli zaman dilimlerinde ne kadar hızlı ve kaç etkileşim aldıklarını kontrol ederiz). Alışılmadık derecede yüksek bir etkileşim oranı, coin için artan bir kamu yararı ile sonuçlanır ve gözümüzde açgözlü bir piyasa davranışına karşılık gelir.

Anketler (% 15) şu anda duraklatıldı

Raporu yayımlayan firma strawpoll.com ile birlikte (feragatname: biz de bu siteye sahibiz), hareket ettiğini açıklıyor. Yaptıkları açıklamada; oldukça büyük bir kamuoyu yoklama platformu, haftalık kripto anketleri yapıyoruz ve insanlara piyasayı nasıl gördüklerini soruyoruz. Genellikle, her ankette 2.000 – 3.000 oy görüyoruz, bu yüzden bir grup kripto yatırımcısının duygularının bir resmini elde ediyoruz. Bu sonuçlara çok fazla önem vermiyoruz, ancak çalışmalarımızın başında oldukça faydalı oldu. Son sonuçları burada görebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Metaverse ve Meta Veri Deposu Nedir Kurucusu Kimdir Coinler Nereden ve Nasıl Alınır 2021-2022

Hakimiyet (% 10)

Bir coinin hakimiyeti, tüm kripto pazarının piyasa değeri payını tanımlar. Özellikle Bitcoin buradaki en önemli coin olarak görülmekte. Bunun nedeni altcoinlerdeki belirsizlerin görece ana coin olarak tanımlanan bitcoin için daha az olmasıdır. Bu nedenle son dönemle bitcoinin hakimiyeti daha baskın bir şekilde görülmektedir.  Öte yandan, Bitcoin hakimiyeti azaldığında, insanlar bir sonraki büyük boğa koşusunda şanslarını hayal ederek daha riskli alt paralara yatırım yaparak daha açgözlü oluyorlar. Her neyse, Bitcoin dışındaki bir madalyonun hakimiyetini analiz ederek, başka bir şekilde tartışabilirsiniz, çünkü bir alt-madalyona daha fazla ilgi, o madeni para için yükseliş / açgözlü bir davranışa neden olabilir.

Eğilimler (% 10)

Bitcoin ile ilgili çeşitli arama sorguları için Google Trends verilerini çekiyoruz ve bu rakamları, özellikle arama hacimlerinin değişimini ve şu anda popüler olan diğer aramaları öneriyoruz. Örneğin, Google Trends’te “Bitcoin” olup olmadığını kontrol ederseniz, arama biriminden fazla bilgi alamazsınız. Ancak şu anda, ilgili arama sorguları kutusunda (2018/05 / 29 itibariyle) “bitcoin fiyat manipülasyonu” sorgusunda şu anda% + 1,550 artış olduğunu görebilirsiniz. Bu açıkça piyasadaki korkunun bir işaretidir ve bunu endeksimiz için kullanıyoruz.Cevap bırakın