Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Evlilik Bir İllüzyon Mu?

Sevgili danışanlarım, her kurum gibi evlilik kurumu da değişik değişimler geçiriyor; Kadının rolünün değişmesi, farklı kültürlerden kişilerın hızla evlenmeleri, negatif ekonomik koşullar, boşanmanın daha fazla kabul görüp kolaylaşması gibi etkenler, evlilik sorunlarının ve boşanmaların artmasına yol açmaktadır. Ortalama evlenen her iki ya da üç kişiden birisinin boşanması ve boşanmayan grubun ise yarıdan çoğunun mutsuz olduğunu ifade etmesi, haklı olarak şu soruyu gündeme getirmektedir; Evlilik bir illüzyon mu?

Şöyle düşünün size bir ortaklık teklif ediliyor lakin, yüzde 50 olasılıkla bu şirket batacak ve batmasa bile yüzde 50 ihtimalle bir şey kazandırmayıp sizi yoracak. Hanginiz böyle bir işe ortak olursunuz? Peki evlilikte benzer olasılıklar olmasına karşın, neden genel olarak aşkla, tutkuyla böyle mühim bir kuruma büyük umutlarla ortak oluyoruz? Sanırım bu suallera verilebilecek en mühim cevap ihtiyaçlarımız ve umutlarımız. Psikolojide mühim bir kavram olan ihtiyaç kavramına göre “en mühim ihtiyaç davranışa yön verir”. Madem evlilik halen en çok kabul gören ilişki biçimi, o zaman evlilik kurumunun hangi ihtiyaçlara cevap verdiğine (varsayımsal olarak) bir göz atalım;

  • Güven, güvenlik

  • Sevgi, paylaşım

  • Seks? (düzenli ve güvenli seks)

  • Çocuk

  • Düzen

  • Bildiğini yapma şansı

  • Toplumla uyum (topluma uyumlu, kaideleri ve çerçevesi olan bir kurumla yol almak ve yaşama anlam vermek)

Yukarıdaki ihtiyaçlara ek olarak, evli olmayan kişilerın da varoluşsal olarak mutsuz ya da yalnız oldukları, ya da boşanan kişilerın boşanmayan kişilera göre ne kadar mutsuz, suçlu ya da pişman oldukları gibi konular hesaba katıldığında evlilik kurumunun neden halen en yaygın ilişki ve yaşam biçimi olduğu gerçeği anlaşılabilir.

Sonuç olarak evlilik zor, lakin çok farklı ihtiyaçları giderebilme ihtimali yönünden da vazgeçilmez görünen bir kurum. Boşanma bir alternatif lakin iyi bir analiz, emek ve terapi neticesinde alınabilecek bir karar. Farklı perspektiflerde (bakış açılarında)uzlaşma, basit iletişim teknikleri, ilk 6 yaş tesirinden kurtulma, saygıyı yeniden inşa etme ve benzeri başlıklarla çalışarak evliliği daha keyifli ve huzurlu yaşamak mümkün. Hepinize saygı, sevgi ve huzur dolu bir evlilik dilerim.

Ayrıca Bakınız.  Astım ve Alerjisi Olanlara Ev Temizliği Önerileri 2022


Cevap bırakın