Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Güzel fotoğraf çekme teknikleri

Günümüzde sosyal paylaşım sitesi kullanımının artmasıyla beraber fotoğrafa olan alaka da büyük ölçüde artmış durumda. Artık hemen hemen yazışmak yerine birbirimize fotoğraf göndererek ya da sosyal paylaşım sitesi hesaplarımıza fotoğraf ekleyerek iletişim kuruyoruz. Profesyonel fotoğraf makinelerinin yanı sıra mobil cihazların her yeni modeli de bu değişimi desteklercesine çok daha gelişmiş kamera donanımlarıyla üretiliyor. Bize ise harika resimler çekmek kalıyor. Peki, profesyonel kalitede resimler çekmek için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sizin için inceledik…

Çektiğiniz karelerin sizi gösterdiğini unutmayın

Herkesin bir hikayesi ve hayata dair anlatmak talep ettikleri vardır. Fotoğraf, kişinin iç dünyasını yansıtabilmesi için seçebileceği en keyifli seçeneklerden biridir. Doğa fotoğrafçılığından portre fotoğrafçılığına, sokak fotoğrafçılığından detay fotoğrafçılığına kadar çok değişik kurgularda fotoğraf çekimi yapmak mümkün. Olabildiğince hepsini deneyip kendi tarzınızı belirleyin ve çektiğiniz her karede sizden izler oluşmasını sağlayın.

Işığı iyi ayarlayın

Eski Yunanca’da ışıkla resim çizmek anlamına gelen fotoğraf kelimesi, aslını söylemek gerekirse tam anlamıyla yapılan eylemi özetliyor. Çünkü başarılı bir fotoğraf karesinde, her şeyden evvel ışığın doğru ayarlanmış olması gerekiyor.Gündoğumu ve günbatımı gibi ışık açısının en kaliteli olduğu saatlerde çekilen resimlerı beğenmemiz de bundan kaynaklanıyor. Bu nedenle eğer açık alanda fotoğraf çekecekseniz güneş ışığının mümkün olduğunca eğik geldiği saatleri tercih edin. Kapalı alanlarda ise eğer bir ışık kaynağınız yoksa çekeceğiniz objeyi ışık alan bir yerde konumlandırmanın sonucu oldukça etkileyeceğini unutmayın.

Kadrajı iyi ayarlayın

Fotoğrafı, anları sığdırdığınız ufak kareler olarak düşünün ve iyi bir fotoğraf için o karede bulunacak ögelerin estetik bir biçimde durmasını önemseyin. Çok daha tamamen doğal ve dengeli bir kompozisyon için 1/3 kuralı dediğimiz altın oran kuralından yararlanın. Bunun için kadrajı aklınızde yatay ve dikey olmak üzere 3’er eşit kareye ayırın ve objenizi bu karelerin kesişim çizgilerinde konumlandırmaya özen gösterin. Bol bol pratik yaparak kuralı benimseyin. Böylece zamanla çektiğiniz resimlerdaki gelişime kendiniz bile inanamayacaksınız.

Ayrıca Bakınız.  İzmir Konak'ta Genç kız dehşet saçtı!

Kameranızı yakınlaştırmayın

Uzaktaki bir objeyi çekmek için kameranızın zoom, yani yakınlaştırma donanımıni seçtiğinizde fotoğrafınızın kalitesinden ödün verirsiniz ve piksel piksel olmuş bir fotoğraf elde edersiniz. Kimi kameralarda kaliteyi düşürmemek için optik zoom donanımı bulunur. Eğer kameranızda optik zoom donanımı yoksa kamerayı nesnele yakınlaştırmak yerine siz objeye yaklaşın.

Çektiğinizle yetinmeyin

Günümüzde profesyonel fotoğrafçılar da dahil birçok kişi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanıyor. Söz konusu uygulamalarla fotoğrafın tamamına efektler verilebileceği gibi kısmi olarak renklendirme, ışık ve netleme gibi daha teknik değişiklikler de yapılabiliyor. En güzel kareye ulaşmak için bu uygulamalardan faydalanın ve çekim teknikleri kadar bu uygulara hakim olmaya çalışın.

Yeni Sesu Tüy Dökücü Krem Serisi ile yalnızca 5 dakikada arının, geri kalan zamanı kendinize ayırın!

Kömürlü, killi ve himalaya tuzlu tüy dökücü krem seçenekleriyle hem pürüzsüz hem de arınmış bir cilde sahip olmanı sağlayan Sesu, #SaklamaKendini diyor ve seni harika resimler çekmeye davet ediyor.

Evde fotoğraf çekmek teknikleri
Telefonla fotoğraf çekme TEKNİKLERİ
Güzel Fotoğraf Çekmenin Yolları
Evde Fotoğraf ÇEKME Önerileri
Çekim hileleri
Fotoğraf çekme hileleri Onedio
İlginç fotoğraf çekimi
Ev fotoğrafı nasıl Çekilir?


Cevap bırakın