Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

HES Uygulamasında Yeni Uygulama Başladı – Aşı Kartı Çıkarılabilecek

HES Uygulamasında Yeni Uygulama Başladı – Aşı Kartı Çıkarılabilecek

Koronavirüs salgını ile birlikte hayatımızda birçok değişiklikler oldu. Birçok alışkanlığımızdan vazgeçmek, hayatımızı dar alanlarda sınırlandırmak zorunda kaldık. Aynı zamanda da hayatımıza yeni alışkanlıklar ve araçlar girdi. Bunlardan birisi de T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirtilen Hayat Eve Sığar (HES) Uygulaması.

Hayat Eve Sığar Aşı Kartı Nasıl Çıkarılır
Hayat Eve Sığar Aşı Kartı Nasıl Çıkarılır

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

Hayat eve sığar uygulaması ile güncel koronavirüs verilerine ulaşabiliyor, HES kodu üretebiliyor, bunları saklayabiliyoruz. Aynı zamanda uygulamada bulunan “Korona Riskini Hesapla” aracı ile sorulan soruları yanıtlayarak Kovid olma riskimizi de belirleyebiliyoruz. Karşılaştığımız olumsuzlukları ihbar etmemizi de sağlayan uygulama ile bölgelerin Koronavirüs vakalarına ilişkin yoğunluğunu görebiliyoruz. Uygulama üzerinde belirlediğimiz kişilerin sağlık durumlarını da kabul etmeleri durumunda takip edebiliyoruz. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sunmuş olduğu diğer çevrimiçi hizmetlerle entegre çalışan Hayat Eve Sığar Uygulamasına yeni bir özellik daha eklendi. Artık HES üzerinden aşı kartı çıkarılabilecek.

Aşı Kartı Nasıl Çıkarılabilir?

Türkiye’de iki doz aşı olmuş kişilere e-Nabız üzerinden ‘aşı kartı’ oluşturma imkânı sunan Sağlık Bakanlığı, bu kez de Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden aşılarını olmuş kişilerin ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’ oluşturmasına imkân tanıdı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine seyahatlerde, “aşı pasaportunun” hayata geçmesi beklenirken, Türkiye’den de aşı ile ilgili önemli bir adım geldi. Sağlık Bakanlığı HES uygulaması üzerinden, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”ni devreye aldı. Bu kapsamda iki doz aşısını olmuş vatandaşlar, uygulamaya girerek, aşı kimlik kartlarını oluşturabilecek.

İsteyenler uygulamaya pasaport numaralarını da ekleyebilecek ve bu kişilerin pasaport bilgileri aşı kimlik kartlarının içerisinde yer alacak. Edinilen bilgiye göre, söz konusu kimlik kartları, yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek. Seyahat edilen ülkeye girişte pasaportların okutulmasıyla kişinin aşı bilgisine ulaşılabilecek.

Ayrıca Bakınız.  Metabolizma Hızlandırıcı 5 Vitamin ve Mineral

Bakanlık tarafından oluşturulan, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”nin üzerinde, kişinin T.C kimlik numarası, pasaport no (bu alan kişi tarafından isteğe göre dolduruluyor), ad ve soyadı, doğum tarihi, uyruğu, “Kovid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, aşı adı, aşının yapıldığı tarih gibi bilgilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz yaz hayata geçirdiği güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) yer aldı.

Kimlik kartının üzerinde ayrıca bir karekod da bulunuyor. Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız’a yönlendiriyor, İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, “Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, ‘x kişisine aittir”. Bu kimlik 09.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” ifadeleri yer alıyor.

Aşı Kartı Nasıl Çıkarılır?

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor.Ardından “Pasaportlarım”a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor. Ana ekrana dönerek “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğu seçin. Gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” tıklayıp ardından ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” şeçeneğini tıklayın. Bu işlemin ardından aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek.

Eğer seçim yapmadan devam edilirse kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak. Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilecek. Daha önce tanımlanan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya kalınacak. Ekranda çıkan pasaport numarası seçilip devam edilirse kimlik kartı kısa sürede oluşturulacak.

Kaynak: covid19.saglik.gov.tr

 Cevap bırakın