Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Youtube – Youtube Kids Uygulamasını Duyurdu

YouTube Kids Nedir?

Dünyanın en bilinen ve en çok kullanılan video platformu geçtiğimiz günlerde YouTube Kids’i duyurdu. Bu ebeveynler için inanılmaz bir haber olarak değerlendirilebilir. Çok sayıda videonun yer aldığı YouTube platformu içeriğiyle 18 yaşın altında olan çocukların ruhsal ve psikolojik durumlarına olumsuz etkileyecek çok sayıda içeriği de barındırıyor. Ne yazık ki sistemin yaş ve içerik filtrelemesinin kullanıcılar tarafından beklendik düzeyde yapılamaması da çocuklarımızın bu tür içerikle karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu gibi sorunları görerek YouTube geliştirme yaparak YouTube Kids’i duyurdu. Böylelikle oluşan tüm olumsuzlukların önüne geçmeye amaçlayan uygulama tüm kullanıcılara bu uygulamayı ücretsiz bir şekilde sunuyor.

 

YouTube Kids Nedir
YouTube Kids Nedir

YouTube Kids Ne İşe Yarar?

Çocuklara daha güvenli bir ortam sunmak amacıyla tasarlanan YouTube Kids, çocukların yeni içerikleri ve heyecan verici ilgi alanlarını kendi başlarına keşfetmelerini hem daha kolay hem daha eğlenceli hale getirirken ebeveynler ile bakıcıların bu yolculuklarında onlara rehberlik etmesini kolaylaştırır.

Videolar YouTube Kids’de nasıl yer alıyor?

YouTube’un filtrelenmiş bir sürümü olan YouTube Kids, çocukların ilgi alanlarını keşfederken daha güvenli ve yaşlarına uygun bir deneyim yaşamalarını sağlamak için tasarlanmıştır. YouTube’un daha geniş içerik dünyasından ailelere en uygun videoları bulmak için mühendislik ekibimizin oluşturduğu otomatik filtrelerden, gerçek kişiler tarafından yapılan incelemelerden ve kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirimlerden yararlanıyoruz (aşağıda daha fazla ayrıntı verilmiştir).

Ayrıca Bakınız.  Asus ROG Theta 7.1 kulaklık incelemesi
Youtube Kids Özellikleri Nedir
Youtube Kids Özellikleri Nedir

YouTube Kids Nasıl İndirilir

YouTube diğer tüm uygulamalarında olduğu gibi YouTube Kids uygulamasını da tüm platformlar için yayımladı. Masaüstü bilgisayarlardan ve laptoplardan chrome, firefox, edge gibi tarayıcılar aracılığıyla aşağıda bulunan bağlantıyı kullanarak direk ya da google gibi arama motorlarında youtube kids anahtar kelimesi ile arama yaparak çıkan ilk sonuçtan siteye erişebilirsiniz.

Buna ek olarak Android ve iOS cihazlar için uygulamaları da bulunan YouTube Kids’i Android Market ya da Apple Store’dan indirebilir ve kullanabilirsiniz.

YouTube Kids Ebeveyn – Anne, Baba – Denetimi Nasıl Yapılıyor

Öncelikle şunu hatırlatmalıyız YouTube Kids’i kullanabilmek içi @gmail.com uzantılı bir eposta hesabına ihtiyacınız var. Yoksa bunu mail.google.com ya da gmail.com adresinden temin edebilirsiniz. YouTube Kids’i ilk kullanmaya başladığınızda uygulama kullanıcının kim olduğunu ebeveyn ya da çocuk soruyor. Ebeveyn seçeneğini seçtikten sonra karşınıza gelen yönergelere takip ederek kimlik bilgilerini giriyorsunuz. Çocuğunuzu da sisteme tanımladıktan sonra akıllı cihazlarınız ve bilgisayarlarınız üzerinden kontrolü sağlayabiliyorsunuz.

Youtube Kids İndir

YouTube Kids’e Masaüstü ve tarayıcılardan ulaşmak için YouTube Kids’e ulaşmak için https://www.youtubekids.com/

YouTube Kids Android Uygulamasını indirmek için YouTube Kids

YouTube Kids iOS Uygulamasını indirmek için YouTube Kids

YouTube Kids Otomatik Filtreler Nasıl Çalışır?

YouTube’un filtrelenmiş bir sürümü olan YouTube Kids, çocukların ilgi alanlarını keşfederken daha güvenli ve yaşlarına uygun bir deneyim yaşamaları için tasarlanmıştır. Bir kanalın veya videonun YouTube Kids uygulamasına eklenebilmesi için önce otomatik filtrelerin içeriğin ailelere uygun olduğunu tespit etmesi gerekir (kullanıcılardan alınan geri bildirimler ve gerçek kişiler tarafından yapılan incelemelere ek olarak).

Otomatik filtrelerimiz videoları küçük resimler, başlıklar ve videonun içeriği gibi birçok açıdan tarar. Örneğin video küçük resminde uygunsuz bir görüntü varsa veya video başlığında küfür yer alıyorsa ya da video içeriğinde yetişkinlere yönelik temalar bulunuyorsa bu videolar YouTube Kids için uygun değildir. Ayrıca, ana YouTube uygulamasında çocuklar için uygun olmayan yeni bir trend ortaya çıkarsa otomatik filtrelerimizi hızla güncelleyerek bu tür içeriklerin YouTube Kids’de yer almasını engelliyoruz.

Ayrıca Bakınız.  ESET internet Security 2020

Çocuklar için uygun olmayan içerikleri hariç tutmak için çok çalışıyoruz ancak tüm videoları manuel olarak (tek tek incelememiz mümkün değildir). Ayrıca hiçbir otomatik filtreleme sistemi de mükemmel değildir. YouTube Kids için uygun olmadığını düşündüğünüz içerikler bulursanız bunları bildirerek hızla incelenmelerini sağlayabilir, uygulamayı herkes için daha iyi hale getirebilirsiniz. İşaretlenen videolar haftanın yedi günü, günün 24 saati incelenir ve incelemenin ardından uygun olmadığı tespit edilirse tüm kullanıcılar için YouTube Kids uygulamasından kaldırılır. Videoları işaretleme ile ilgili daha fazla bilgi edinin. Her aile birbirinden farklıdır ve ebeveynlerin hangi içeriklerin çocukları için uygun olduğu konusunda farklı görüşleri vardır. Bu yüzden, kişisel olarak ailenize uygun olmadığına karar verdiğiniz videoları veya kanalları engelleyerek YouTube Kids deneyimini daha fazla özelleştirebilirsiniz.

YouTube Kids Otomatik filtreler güncelleniyor mu?

Mühendislik ekibimiz, gerçek kişilerden oluşan inceleme ekipleriyle çalışarak otomatik filtrelerin daima amacına uygun şekilde çalışmasını sağlar.

İncelemeyi yapan gerçek kişiler, otomatik filtrelerin verdiği kararların doğru olup olmadığını kontrol eder. Hata söz konusuysa mühendislerimiz bu bilgileri kullanarak otomatik filtreleri daha hassas hale getirir. Ebeveynlerin işaretlediği videolar, gerçek kişilerden oluşan inceleme ekipleri için bir diğer kontrol noktası işlevi görür. Bu videoları inceleyen ekipler, otomatik filtrelerin gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol eder.

Hangi içeriğin YouTube Kids için uygun olduğuna kim karar veriyor?

YouTube Kids ekibi, YouTube Kids uygulamasında yer alması uygun olan videoların belirlenmesine yardımcı olacak içerik politikaları geliştirdi. Bu politikalar, ebeveynlerden alınan geri bildirimlerle ve şirket dışındaki birçok çocuk gelişimi, çocukların kullandığı medya, dijital öğrenme ve dijital vatandaşlık uzmanının danışmanlığıyla daha da güçlendirildi. Uygulamada yer alacak ailelere uygun içerikleri, bu içerik politikalarını dikkate alan otomatik filtrelerimiz tespit eder. YouTube Kids ekibi, YouTube Kids ana sayfasında beş kategori (yani Öğrenme, Diziler, Keşfet, Müzik ve Oyun) için içerik programlaması yapar.

YouTube Kids İşaretleme ve engelleme arasındaki fark nedir?

İşaretleme, YouTube Kids’de bulunan bir videonun tüm kullanıcılar için uygunsuz olduğuna inandığınızı ve uygulamadan kaldırılma ihtimaliyle incelenmesini istediğinizi gösterme yöntemidir. İşaretlenen videolar haftanın yedi günü, günün 24 saati incelenir ve incelemenin ardından uygun olmadığı tespit edilirse tüm kullanıcılar için YouTube Kids uygulamasından kaldırılır. Videoları işaretlemeyle ilgili daha fazla bilgi edinin.

Ayrıca Bakınız.  Xiaomi Redmi 9T Artık Satışta, Özellikleri, Fiyatı, Nerede Üretiliyor

Engelleme ise kişisel tercihleriniz doğrultusunda aileniz için uygun olmadığını düşündüğünüz içerikleri kaldırma yöntemidir. Çocuklarınız, oturum açmış olduğunuz YouTube Kids uygulamalarında engellediğiniz videoların veya kanalların içeriğini göremez. Videoları engellemeyle ilgili daha fazla bilgi edinin.

YouTube Kids Video önerileri nasıl çalışır?

Video önerileri, çocuklarınızın uygulamayı kullanırken izlediği ve aradığı içeriklere göre uygulamanın ana sayfasında gösterilir. Öneriler, işaretlediğiniz veya engellediğiniz içerikler hariç, YouTube Kids’deki tüm videolar arasından seçilir. Öneriler, gerçek kişiler tarafından yapılan incelemeler olmadan otomatik sistemimiz tarafından seçilir. Yeni üyeyseniz hangi içerik türlerini beğendiğinizi öğrenene kadar önerileri göstermiyoruz.

Çocuğum oyuncakların kutu açılımı videolarını, aile vlog’larını ve/veya oyun videolarını izlemeyi seviyor. Bu videolarla ilgili ne düşünmeliyim?

YouTube Kids’de pek çok farklı konuyu ele alan videolar bulunmaktadır. Uzmanlar, hayali oyun veya sorun çözme adımlarının modellendiği içeriklerin veya ailelerin kişisel deneyimlerini paylaştıkları vlog’ların avantajlar sunduğunu belirtiyor. Ancak bazı ebeveynler ticari öğelerin bulunabileceği içerikler veya oyun tutkunlarının kullandığı dil (YouTube Kids’de küfür yasaktır) ile ilgili endişe duyabilir. Çocuklarınızın izlemesini istemediğiniz içerikler görürseniz videoları veya kanalları engelleyebilirsiniz ya da YouTube Kids’i yalnızca onayladığınız videolar veya kanallarla sınırlandırabilirsiniz.

YouTube Kids ile hangi ebeveyn denetimi seçeneklerini kullanabilirim?

YouTube Kids, çocuğunuzun deneyimini özelleştirebilmeniz için uygulama içinde eksiksiz ebeveyn denetimi paketi sunuyor. Her çocuğunuz için ayrı profil oluşturma, çocuklarınızın izleyebileceği içerikleri belirleme, ekran başında kalma süresini sınırlamak için zamanlayıcı ayarlama, çocuklarınızın izlediği son videoları görme gibi işlemleri ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

YouTube Kids’de ekran başında kalma süresini sınırlayabilir miyim?

Yerleşik zamanlayıcımız, ebeveynlerin çocuklara ne zaman izlemeyi bırakmaları gerektiğini söyleyerek ekran süresini sınırlamalarını sağlar. Zamanlayıcı uygun bir uyarı gösterir ve oturum sona erdiğinde uygulamayı durdurur. Böylece sizin durdurmanıza gerek kalmaz.

YouTube Kids’de ücretli reklamlar var mı?

Uygulamayı tüm ailelere ücretsiz olarak sunabilmek için uygulama içinde sınırlı sayıda ücretli reklama (“ücretli reklam”) izin veriyoruz. Tüm ücretli reklamlar reklamcılık politikalarımıza sıkı bir şekilde uyum sağlamak zorundadır, reklam oldukları net bir şekilde belirtilir ve yalnızca ailelere uygun olmaları durumunda YouTube Kids’de gösterilmelerine izin verilir.

YouTube Kids’i hiçbir ücretli reklam olmadan kullanma seçeneği var mı?

Evet. YouTube Premium üyeliğiyle çocuklarınızın favori videolarını YouTube Kids’de hiçbir ücretli reklam olmadan izlemelerini sağlayabilirsiniz.

YouTube Kids hangi verileri takip ediyor ve bu veriler nasıl kullanılıyor?

YouTube Kids, hem çocukların gizliliği hem de geçerli yerel kanunlara uygunluk dikkate alınarak geliştirildi. YouTube Kids’de kullanıcı verilerini reklam hedeflemesi amacıyla değil, yalnızca ebeveynlerin uygulamayı ihtiyaçlarına ve değerlerine göre özelleştirmesini sağlamak veya video önerilerini ve genel ürün deneyimini iyileştirmek için topluyoruz.

Uygulamanın topladığı veriler, verilerin neden toplandığı ve bu verilerle neler yapıldığıyla ilgili tüm bilgiler ve gizlilik denetimlerimiz için YouTube Kids Gizlilik Bildirimi’ni inceleyin.

 

 Cevap bırakın