Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hint yağı nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İçi̇nde yüksek miktarda antioksidan ve anti enflematuvar madde barındıran hint yağı yüz senelerdir alternatif tıpta kullanılır. Kuvvetli̇ Bi̇r iltihap söktürücü olan hint yağı, özellikle son senelerde saç ve cilt hastalıklarında tercih edilir. Aynı zamanda kas ağrıları için de tavsiye edilen hint yağı hakkında merak edilenleri siz değerli okurlarımız için inceledik. Peki Hint yağı nedir? ve ne işe yarar? Hint yağının faydaları nelerdir?

Bilimsel adı Ricinus communis olan Hint yağı, Hindistan’da yer alan ve sütleğen ailesine ait olan bir bitkinin tohumlarından elde edilir. Akdeniz ikliminde kültür bitki olarak yetiştirilen bu bitkinin tohumlarından elde edilen Hint yağı yüzsenelerdir alternatif tıpta tercih edilen en sağlıklı yağlardan bir tanesidir. Hazmı hızlandırdığından yemeklere katılmaz. Çünkü yüksek miktarda ince bağırsaklar üstünde müshil tesirine neden olur. Bu sebeple sağlık sektöründe kullanılır. Hint yağı renksiz ve hafif kokuludur. Bi̇ Hayli̇ zor ısınan bir yağ olduğundan motorlarda da tercih edilir. Bunun yanın sıra sabunu yapılır ve boya yapımındaki maddelerden bir tanesidir. Eski çağlarda kandillerin yağlarına eklenirmiş bu da uzun süre yanmasına neden olmuştur. Bunun yanı sıra bebekler için hazırlanan pişik önleyici tamamen doğal pudraların içine eklenir.

HİNT YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

– Bağırsakları çalıştırdığından devamlı olarak kabız olanlar için tamamen doğal ilaçtır. Lakin uzman kontrolünde tüketilmelidir. Bunun yanı sıra direk olarak ağızdan alınmaz.

– Hücreleri yenileme donanımı olduğundan ayak tabanında oluşan çatlaklıkları yeniler. Aynı zamanda diz ve dirseklerde oluşan kuruma ve çatlaklıkları önüne geçer.

– İltihaplı sivilce ve aknelerin kısa zamanda azalmasına, düzenli kullanıldığında ise tamamen kalitelileşmesini sağlar.

– Dudak ve etrafında oluşan çatlaklıkları önlemek için de idealdir.

– Düzenli olarak bacak ve karın bölgesine masajla sürüldüğünde çatlak ve selülit oluşumların yok eder.

Ayrıca Bakınız.  DUA ÇİÇEĞİ NEDİR? BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

– Son Senelerde çok fazla cilt mantarının nasıl tedavi edileceğinde kullanılır.

– Boyun, sırt ve bel de yaşanan ağrılar için de tavsiye edilir. Masaj yaparak bu bölgelere uygulanır. Üzerine sıcak havlu koyarak yarım saat bekleyin kısa zamanda ağrıların dindiğine ve kasların gevşediğine şahit olacaksınız.

– Cildin yanı sıra saçlar içerisinde etkilidir. Saç köklerini besleyerek dökülmeyi önüne geçer. Daha gür çıkmasını sağlayarak yıpranmayı azaltır.

HİNT YAĞININ ZARARI VAR MIDIR?

Bağırsaklara faydasını elde etmek için bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı kadar ekleyip tüketin. Direk olarak tüketilmemesi gereken bir besindir. Kronik rahatsızlığı olanlarda alerjik reaksiyonlara yol açtığundan bir uzmana danışılmadan tüketilmemelidir. Çok sık cilt yüzeyine uygulandığında tahrişe neden olur.

Hint yağının faydaları,
Hint yağı kullananlar yorum,
hint yağı faydaları kaş, kirpik,
Hint yağının saça Faydaları,
Hint yağı Nasıl İçilir,
Hint yağı Nasıl Kullanılır,
Hint yağı cilde faydaları,
Hint yağı zararları,Cevap bırakın