Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Morfoloji nedir ve neyi inceler? Morfoloji TDK anlamı nedir? Morfoloji hakkında kısaca bilgiler

Morfoloji nedir ve neyi inceler? Morfoloji TDK anlamı nedir? Morfoloji ile ilgili kısaca bilgiler

Biyoloji dünyasında bir çok değişik kavram ve bilim dalı yer alıyor. Bunlardan en fazla merak edilenler içinde bulunan morfoloji bilim dalı canlı bilimi içinde yer alıyor. Canlı bilimi içinde bulunan morfoloji, canlıların farklı ayrıntı kısmını ele alır ve bu hususta inceleme gerçekleştirir. Peki, morfoloji nedir ve neyi inceler? Morfoloji ile ilgili kısaca bilgiler.

Morfoloji Yunancada morphe (şekil) ve logos (bilim) sözcüklerinin birleşmesiyle bir araya gelen bir kelime olarak bilinir. Morfoloji canlıların şekil ve dış yapıları ile uğraşan bilim dalıdır. Morfoloji biyolojinin mikro canlılar da dâhil olmak üzere, bitki ve hayvanların şekil ve yapılarıyla meşgul olur. Ayrıca canlıların gelişmelerini ayrı ayrı incelediği gibi, bütün olarak birbirlerine benzerliklerini ve değişikliklerini de araştıran bir bilim dalıdır. Bir biyoloji alt dalı olarak morfoloji yani şekilbilim, bir organizmanın yahut bir organizmanın herhangi bir bölümünün şeklini inceler. Canlıları ele alan ve onların yapısal ayrıntı kısmını incelediği için çok mühimdir. Böylelikle hastalıklara çare bulmak veya bir çok yeni bilimsel gelişmeler elde edebilmek için rahatlıkla kullanılmaktadır. İşte morfoloji ile ilgili merak edilenler:

morfoloji nedir

MORFOLOJİ NEDİR?

İlk olarak morfoloji tanımına bakacak olursak farklı organizmaların yapısal ayrıntı kısmını ve şekillerini inceleyen bilim dalına morfoloji denilmektedir. Morfoloji tıp dünyasında hastalıkları teşhis etmek maksadıyla kullanılmasının bunun yanında belirli bir yapı veya organın şekil bozukluğu söz konusu olduğu zaman, morfoloji üzerinden inceleme gerçekleştirildiği için mühimdir. Bu hastalık görülmektedir ve buna göre tedavi metotları ele alınır.

Morfoloji bunun yanı sıra mikroskobik canlıları da ele alır ve inceleme gerçekleştirir. Onların şekil ve yapılarına ele almak suretiyle inceleme gerçekleştirdikten sonra, aralarındaki benzerlik üzerinden çalışmalar sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada seccade görmek ne anlama gelir?

morfoloji neyi inceler

MORFOLOJİ NEYİ İNCELER?

Morfoloji birden fazla farklı dış görünüşü ve iç görünüşü ele alarak inceleme yapar. Dış görünüş için yaptığı incelemelerde şunları sıralamak olabilecek;

Şekil

Yapı

Renk

Desen

Boyut

Ayrıca morfolojik kemik ve organları da ele almak suretiyle dış yapısal olarak inceleme yapar. Bunun yanında yaşanabilecek olası sağlık problemleri karşısında teşhis üzerinden tedavi olanağı sunar. İç morfolojisi iç organları ele alır ve bu hususta şekil ile yapı yönünden inceleme gerçekleştirir.

Morfoloji ile fizyolojiyi karıştırmamak gerekir. Canlıların organ ve yapıların görevlerini inceleyen bilim dalı fizyoloji ama Morfoloji görev veya işlev değil yalnızca yapıyı ele alır ve inceleme gerçekleştiren bir bilim dalıdır.

morfolojik özellik nedir

MORFOLOJİ HAKKINDA KISA BİLGİLER

Biyolojinin alt bilim dalları içinde morfoloji gelmektedir. Canlıların yapısını ve şeklini inceleme üzerine öne çıkan morfoloji, en ufak yapı taşına sahip canlılar ile en büyük canlara kadar hepsini inceleyen bir bilim dalıdır. Hem iç yapısını hem de dış yapısını inceleme görevini üstlenen morfoloji, hayvan ve bitkiler ile birlikte bunun yanı sıra insanlar için de çok oldukça önem taşımaktadır. Böylelikle tıp dünyası yönünden birden fazla hastalık söz konusu olduğunda teşhis için bu bilim dalına başvurulmaktadır.Cevap bırakın