Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Zümrüdüanka ne demek?

Zümrüdüanka ne demek? FOX TV dizisi Zümrüdüanka için düşük reytinglerinden dolayı final kararı verildi. Dizi, ismiyle da büyük gözleri üstüne topluyordu. Peki Zümrüdüanka ne demek? Zümrüdüanka kuşu nedir? Öğrenmek için yazımızı göz atabilirsiniz.

Başrollerinde Alp Navruz ve Hatice Aslan gibi isimlerin yer aldığı Zümrüdüanka dizisi için final kararı çıktı. 26. bölümüyle ekrana veda etmesi planlanan dizinin, reytinglerde ilk 10’a dahi girememesi ve 3’ün altında kalması final için yeterli yol açtı.

ZÜMRÜDÜANKA NE DEMEK?

Zümrüdüanka bir kuş cinsidir. Kuşa benzeyen, fil ve balina taşıyabilecek kadar büyük kanatlı bir canlı olan Zümrüdüanka, Tavus Kuşu’nı andırır, yüzü köpeğe benzer ve pençeleri aslanın ki gibidir. Pers mitolojisinde yaşanan ve zaman içerisinde doğudaki hikaye ve efsanelerde de yer almaya başlayan Zümrüdüanka kuşu efsanesi Fox TV ekranlarında başlayan dizi ile yeniden gündeme geldi. Tüylerinin bakır olmasından dolayı köpeğe de benzetilen bu kuş bir diğer adı olan Simurg’un -Si hecesi, Modern Farsça’da otuz (30) olduğunu ifade etmektedir. -Si ön eki, Zümrüdüanka Kuşu’nun adının kökeni ile tarihsel bir ilgisi olmamasına karşın otuz rakamının Zümrüdüanka Kuşu’nu simgeleyen bazı donanımlara burgu yapıldığı düşünülüyor. 30 kuş büyüklüğünde ve 30 renge sahip gibi.

Türk Mitolojisi’nde “Anka Kuşu” yahut “Tuğrul Kuşu” olarak anılan bu kuş yabancı kaynaklarda ise “Phoenix” olarak geçmektedir.Zümrüdüanka Kuşu’nun insan gözüyle göremeyeceği yükseklikte uçtuğu ve Kaf Dağı’nda yaşadığı söylenmiştir. Bazı efsanelerde 500 sene yaşadığı anlatılmaktadır.

ZÜMRÜDÜANKA DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

25 Ocak Cumartesi günü yayına başlayan Zümrüdüanka dizisi, Zümrüt Kuloğlu’nun Nevşehir’in en müflis mahallesinde babası, annesi ve iki kız kardeşiyle beraber yaşayan ailesini geçindirmek için dişini tırnağına takarak çalışan bir kızın hikayesini konu ediniyor. Annesinin hayırlı bir kısmetle evlendirip yaşadıkları rezil hayattan kurtulması için uğraştığı Zümrüt, başına gelen her şeye rağmen hiç sesini çıkarmaz. Zümrüt, Demirkanların Suriye’de şehit düşen torunu Serhat’a aşıktır.

Ayrıca Bakınız.  Sanko Üniversitesi Kampüs İnşaatında Start Verildi!

ZÜMRÜDÜANKA DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

Dizinin çekimler Nevşehir’in göz bebeği Ürgüp’e bağlı Karağandere Mahallesinde yapılıyor.

ZÜMRÜDÜANKA DİZİSİNİN OYUNCULARI

Dizinin oyuncu kadrosunda bunun yanısıra Hatice Aslan, Selim Bayraktar, Ayten Uncuoğlu, Serhat Özcan, Elif Çakman, Sebahat Kumaş, Mine Kılıç, Simge Selçuk, Korkmaz Arslan, Asiye Dinçsoy, Pelin Abay, Doğa Zeynep Doğuşlu, Barış Ufakgüler, Miray Akay, Gönül Akbaş, Serkan Açay, Gökhan Bekletenler, Eren Demir, Umut Karadağ, Nazlı Pınar Kaya ve Ebrar Baba gibi birbirinden başarılı oyuncular da bulunuyor.Cevap bırakın