Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sınavı Kesin Kazandıran Dua, Sınava Girmeden Okunacak Dua

Sınavı Kesin Kazandıran Dua, Sınava Girmeden Okunacak Dua

Ülkemiz eğitim sistemi bütünüyle öğrencilerimizin yaşantısını kontrol altına almış durumda. Sınav sistemimizin ve özellikle de merkezi sınav sisteminin zorluğu ve belirleyiciliği çocuklarımızı çepeçevre sararak onları baskı altına alıyor. Birçok aile ve öğrenci için de merkezi sınav sisteminden başarılı olmak ise olmazsa olmaz olarak tanımlanıyor ve hatta hayat memat meselesi olarak da değerlendiriliyor.

Eğitimde yaşanan fırsat eşitsizlikleri de ne yazık ki yaşanan bu travmatik süreci daha da derinleştiriyor ve toplumun sosyo-ekonomik grupları arasındaki farkı giderek artırıyor. Dahası yaşanan her türlü olumsuzluğu da başta ebeveynler olmak üzere tüm eğitim çalışanları bütünüyle öğrencilere yüklüyor. Hatta içerisine akşam haber bültenlerinde sınav sonuçlarında açıklanan dağ başında çobanlık yapan bir çocuğun Türkiye derecesi yaptığı ile ilgili bir güzelleme de yayınlanınca tüm ebeveynler sanki ortak bir yerden beslenircesine “bak işte adam dağın başında bu işi başarabilmiş senin yediğin önünde yemediğin arkanda” diyerek kendi üzerindeki sorumluluğu da bu süreçte öğrencilere fırsat eşitliği sunması gereken yöneticileri de koruma altına alıyor.

Sınava Girmeden Okunacak Dua
Sınava Girmeden Okunacak Dua

Bu gibi sayısız örnekle tüm yükü omuzlarına alan öğrencilerimiz de yaşadıkları psikolojik baskı ve başarılı olmanın olmazsa olmaz olduğunun verdiği huzursuzlukla başarılı olmalarını sağlayacak her ne varsa yapmaya çalışıyor ve çaba harcıyor. Tabi ki biliyoruz ki ilk yaptıkları şey ders çalışmak, araştırmak ve sorgulamak ama tüm bu hazırlıklarla birlikte Allah’tan dilemeyi de unutmuyorlar zaten unutmamalılar. Ama şunu da unutmamalılar hiçbir başarı çabasız, çalışmasız olmayacaktır, olamayacaktır. Bu yazımızın amacı ise elinden gelen her şeyi yapan öğrencilerin tevekkül ettiği noktada Allah’tan istemeleri için okumaları gereken dualardır. Başlığın “Sınavı kesinlikle kazandıran duaSınava girmeden okunacak dua” şeklinde tercih edilmesinin nedeni ise sizlerin dikkatini çekmek ve bu yazıya dahil etmektir. Şimdiden hepinize sınavlarınızda başarılar diliyoruz ve biliyoruz ki bir kabahatli bulmak gerekiyorsa hiç uzağa gitmeyin o kabahatin sahibi büyük oranda yetişkinler. Ama bu şu demek değildir ki sorumluluk sadece onlarda hayır lütfen sizler de üzerinize düşen görevi yerine getirin ve sonrasında aşağıdaki duaları okuyun.

Ayrıca Bakınız.  Bebek Olması İçin Okunacak Dua

Nihat Hatipoğlu – Sınavda Başarılı Olma Duası

SINAVA BAŞLAYINCA OKUNACAK KISA DUALAR (NİHAT HATİPOĞLU’NDAN)

Sınava besmele çekerek başladıktan sonra:

Arapçası: Ya Hayyu Ya Kayyum, bi rahmetike esteğisu.

Anlamı: Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım. Senin rahmetine sığınıyorum.

RABBİ YESSİR DUASI

Arapçası: Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr.

Türkçesi: Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme. Rabbim bu işimi hayırla tamamla.

SALATEN TÜNCİNA

Arapçası: “Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcâti ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiâti ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayâti min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike inneke ala külli şey in kadir. Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

(Sınav niyetiyle okunabilir.)

– Sınavda başarı için okunması gereken bir diğer dua ise ”Kalem suresidir.”

– Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayeti sınavda başarı için 7 kez okunabilir.

– Sınavda unutkanlık olmaması için 19 defa Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” okunabilir.

Sınavda başarı için okunabilecek sure önerilerinden biri de Fetih suresidir. (En az 17 defa)

PİRİNCE/ ŞEKERE OKUNAN DUA VE SURELER!

Sınava girecek öğrencilere özel olarak anneleri tarafından verilen okunmuş şeker ya da pirinç başarı sağlamak maksadıyla günümüzde sıklıkla uygulanan yollardan biridir. Çocuk gerçekte ister başarılı olsun ister olmasın bu tarz hazıra konmacı hareketlerin bir dayanağı yoktur. Ancak ayetlerin şifa kaynağı olduğu da bir gerçektir. Kuran-ı Kerim’deki geçen bazı ayetlerin bazı sıkıntıları ortadan kaldırmak için vesile olmak amacıyla yazılmasında sakınca görülmez.

Ayrıca Bakınız.  Okul Üniformasını En Ucuz ve Kaliteli Nasıl Satın Alabilirim

SINAV İÇİN ŞEKERE VE PİRİNCE OKUNAN DUA ÖRNEKLERİ:

Pirince ya da şekere Fetih, Fatiha, İhlas, Felak, Nas ya da Ayet-el Kürsi okunabilir. Fetih Suresi uzun gelirse pirince ya da şekere geri kalan diğer surelerde okunup üflenebilir.

Sınavdan Nasıl 100 Alınır Dua – Sınavı Kazanmak İçin Hangi Duayı Okumalıyız?

Aslında bu sorunun yanıtı çok net bir şekilde yazının girişinde açıklandı. Yapılması gereken çok çalışmak, çabalamak, sunulanla yetinmemek ve daha fazlası için uğraşmaktır. Aynı zamanda da bildiğini paylaşmak ve öğretmektir. Üzerine de tabi ki Yüce Mevla’dan istemelisiniz.Cevap bırakın