Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

UFO’lar Gerçek mi?

Dünya dışı akıllı yaşam formları Dünya’yı ziyaret ederse, bu insanlık tarihindeki en mühim olaylardan biri olur. Anketler, Amerikalıların hemen hemen yarısının uzaylıların Dünya’yı eskiden ya da yakın zamanda ziyaret ettiğine inandığını gösteriyor. Yapılan her yeni araştırmada bu oran artıyor.

Bilim kişilerı ise bu inançları kanıt olmadığı gerekçesi ile reddediyorlar. Zeki uzaylıların varlığını inkar etmiyorlar, lakin başka bir yıldız sisteminden yaratıklar tarafından ziyaret edildiğimizin kanıtlanması için yüksek bir çıta koyuyorlar. Carl Sagan’ın dediği gibi, “Olağandışı iddialar muhteşem kanıtlar gerektirir.”

UFO Ne Demek; UFO’lar Gerçek Olabilir mi?

UFO, tanımlanamayan uçan cisim (unidentified flying object) manasına geliyor. UFO gözlemlerinin uzun bir tarihi var. 1940’lardan beri Hava Kuvvetleri’nin UFO çalışmaları devam etmekte. Amerika Birleşik Devletleri’nde, UFO’lar için “sıfır noktası” 1947’de Roswell, New Mexico’da gerçekleşti. Roswell olayı kısa süre sonra askeri bir yüksek irtifa balonunun düşmesi olduğu açıklandığında kimse buna inanmadı. UFO’ların çoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişilera görünüyor. Asya ve Afrika’nın nüfusunun çok daha büyük olmasına karşın UFO olaylarının bu kadar az olması enteresan kabul ediliyor. En ilginci de Kanada ve Meksika sınırını geçer geçmez UFO olaylarının sona ermesi.

Çoğu UFO’nun sıradan açıklamaları var. Yarısından fazlası göktaşlarına, ateş toplarına ve Venüs gezegenine atfedilebilir. Astronomlar bu tür gözalıcı nesnelere aşina, lakin genel olarak halk tarafından bilinmiyorlar. UFO haberleri altı yıl evvel tavan yapmıştı. UFO raporlayan kişilerın çoğu köpek gezdiricileri. Bunun da mantıklı bir açıklaması var, bu kişiler açık havada geceleri en çok gezen kişiler.

Eski NASA çalışanı James Oberg gibi birkaç kişi, onlarca yıllık UFO gözlemleri için geleneksel açıklamalar bulma cesaretini gösterdi. Çoğu astronom, uzaylı ziyareti hipotezini mantıksız buluyor, bundan dolayı enerjilerini Dünya’nın ötesinde yaşam için heyecan verici bilimsel incelemelera yoğunlaştırıyorlar.

Ayrıca Bakınız.  Fındığın faydaları nelerdir?

Öte Gezegenler ve Uzayda Yaşam Bulma Umudu

Astronomlar, her iki yılda bir rakamları ikiye katlanan 4.000’den çok öte gezegen keşfetti. Bu öte gezegenlerden bazıları, Dünya’nın kütlesine yakın oldukları ve yıldızlarından doğru uzaklıkta oldukları için yaşanabilir kabul ediliyor. Astronomlar, Dünya’nın ötesinde bir hayat olduğuna çok güveniyorlar. Gökbilimci ve öte gezegen avcısı Geoff Marcy‘nin dediği gibi, “Kainat görünüşe göre biyolojik maddeleriyle dolup taşıyor. Yaşam için uygun koşullara sahip Dünya’lardan yıldızdan yıldıza zıplayan zeki uzaylılara doğru ilerlemede birçok adım vardır. Astronomlar, galaksimizdeki teknolojik uzaylı uygarlıkların sayısını tahmin etmek için Drake Denklemini kullanırlar. Drake’de pek çok belirsizlik vardır. Denklem, lakin onu son gezegen dışı keşiflerin ışığında yorumlamak, bizim tek yahut ilk gelişmiş medeniyet olmamızın pek olası olmadığını gösteriyor.Cevap bırakın