Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Yerli korona aşısında sona gelindi! En büyük korku

Kovid-19’a karşı aşı çalışmaları devam ederken, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’ten umut veren açıklamalar geldi.

Alman firması Biontech ile Pfizer’ın ortak geliştirdiği “BNT162ö” adlı aşının yanı sıra, Amerika, İngiltere, Rusya ve Çin aşılarının denek çalışmalarının yapıldığı İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki ilk sonuçların umut verici olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tükek, “Aşı çalışmalarımız bitti.

İlk sonuçlar açıklandığı üzere oldukça olumlu. Çalışmalar bu tempoda gider ve etkinlik sorunuyla karşılaşılmazsa bahar aylarında Kovid-19’un azalacağını görebiliriz. Lakin tüm aşıların aynı derecede etkin ve güvenli olması gerekir. Çünkü farklı aşılardan kullanmak zorunda kalacağız” dedi.

MUTASYON OLMAZSA

Amerikan, Alman ve Çin aşılarının Ocak, Şubat döneminde Türkiye’ye de gelmiş olacağını dile getiren Prof.Dr.Tükek,

“Yüzde 90 etkinlikli bir aşı toplumsal bağışıklanma olduğunu ifade etmektedir. Buradaki en büyük risk etkenü virüsün mutasyona uğraması. Mutasyon en korktuğumuz olasılık.

Şayet Kovid-19 mutasyona uğramazsa bir kez aşı olanlar, ömür boyu virüsten korunmuş olacak. Şayet virüs influenza gibi her sene değişiklik gösterir yani mutasyona uğrarsa, yeni çalışma ve aşı takvimi gerekecektir” diye konuştu.

Aşı zıtlarının sosyal paylaşım sitesi üstünden bir takım komplo teorilerini öne sürdüklerini de dile getiren Prof.Dr.Tükek, şöyle konuştu: “Kızamık, boğmaca ve çocukluk aşıları dahil bütün aşılardaki süreç Kovid-19 aşı sürecindeki gibi işledi.

Faz 3 gönüllü insan denemeleri aracılığıyla aşının etkin olup, olmadığı anlaşılıyor. Alman aşısı için soğuk zincir konusu tartışılıyor.

Türkiye’de eksi 70, 80 derecede Kovid-19 aşısı muhafaza edecek depolama alanlarımız mevcut. Yetersiz olan kurumlara da gereken soğutucular alınır. Yeter ki aşı çıksın ve Türkiye’ye gelsin.”

Türkiye’deki günlük yeni hasta sayısının yüzde 35’den çoksı İstanbul’da. Maalesef Kovid-19 hasta ve vaka rakamlarında çok ciddi artış söz konusu. Nisan ayından çok daha kötü durumdayız.

Ayrıca Bakınız.  Youtuber'lara vergi cezası

Sokağa çıkma yasağına karşıyım lakin kafe ve toplu alanlardaki yoğunluğun mutlaka azaltılması gerekiyor. Açıkçası şu aşamadan sonra kısıtlama yapılmadıktan sonra hasta sayısını geriye döndürme şansımız yok.

Halen sosyal mesafe ve maske kuralına uymayan binlerce insan sokaklarda. Aylardır anlatmaktan, uyarmaktan dilimizde tüy bitti. Kişilerımızda yeterli disiplin ve duyarlılığı göremedik.

Test pozitiflik oranımız Haziran ve Temmuz’da yüzde 5’e gerilemişti. Lakin Ağustos ve Eylül döneminde evvel yüzde 12 sonrasında yüzde 15 olan pozitiflik oranı, şuan için yüzde 45’e yaklaşmış durumda.

Bu gidişat devam ederse boş yatak bulmakta sıkıntı yaşanır. Tek kurtuluş reçetesi aşı olacak. Aşıya erişene kadar aynı Nisan, Mayıs dönemindeki gibi çok disiplinli davranmalıyız.

Eldeki ilaçlar, bir yere kadar koruyucu ve etki sağlayıcı etkiye sahip. Şuan için en etkin tedavi metodu olarak kortizon öne çıkmış durumda. Elimizde kullandığımız ilaçlar var lakin hiçbiri ölümcül seyredecek vakaları ortadan kaldırmıyor. Genetik etkenler mortalitede önemli.”Cevap bırakın