Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Covid-19 – Koronavirüs PCR ve Antikor (IgM) Testi Nedir?

Covid-19 – Koronavirüs PCR ve Antikor (IgM) Testi Nedir?

Koronavirüs (Covid-19) salgını halen tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Gelişen yeni varyantlarla birlikte virüsün ne tür etki yaptığı ve ne tür semptomlara neden olduğu ve değişimini ne yönde gerçekleştirdiği sürekli bilim insanlarının gündemini meşgul ediyor. Tüm bu değişimler toplumlar tarafından da çok yakından takip ediliyor ve Koronavirüse karşı başta Koronavirüs aşısı olmak üzere önlem almaya çalışılıyor. Küreselleşen dünyanın etkisiyle tüm dünya neredeyse bir köye dönüştü ve bunun sonucunda da etkileşimin artmasıyla birlikte ülkemizde bu değişimlerden çok hızlı bir şekilde etkilenir hale geldi. Örneğin; İngiltere’de ortaya çıkan bir varyant çok kısa bir süre sonra ülkemizde de yaygın görünür hale geldi. Bilim insanları bu kaotik ortamda toplumları maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarıyor ve yayılımın ancak bu şekilde önlenebileceğini ifade ediyorlar. Buna ek olarak da herhangi bir temas halinde ve semptom göstermeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız, PCR Testi yaptırmanız ve kendinizi izole etmeniz isteniyor.

Ayrıca Bakınız.  Ginkgo biloba faydaları nelerdir? Çayı nasıl yapılır?
Covid-19 - Koronavirüs
Covid-19 – Koronavirüs

Covid-19 – Koronavirüs PCR Testi Nedir?

Virüsün tespiti, genellikle bir polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanılarak nükleik asit amplifikasyonu yoluyla viral RNA’yı saptanması ile sağlanmaktadır. En sık test edilen örnek tipleri burun ve boğazdan alınan sürüntülerdir. Bu testler akut hastalık tanısı için altın standarttır.

PCR Testi Nasıl Yapılır

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örnek olarak alınabilmektedir. Koronavirüs için kullanılıyorsa, hastalığın ilk dönemlerinde PCR testi için boğaz ya da burundan örnek alınması daha uygundur. Ancak ilerleyen dönemde havayollarından örnek alınmalıdır.

PCR pozitif ne demek?

PCR testinde pozitif sonuç demek koronavirüste bu hastalıkla enfekte olunmuş demektir. Böylece kişi ve çevresindekiler izole edilir böylece koronavirüsün başka kişilere bulaşma riski azaltılabilir.

Covid-19 - Koronavirüs PCR Test

PCR Testinin Negatif Olması Ne Demektir?

PCR testinin negatif olarak sonuçlanması, her zaman kişinin hastalık taşımadığı anlamına gelmez. Tüm testlerde olduğu gibi testlerin hatalı pozitif ya da hatalı negatif çıkma olasılığı bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, testin tekrarı istenebileceği gibi diğer bazı tanı ve tetkik yöntemleriyle kişinin enfekte olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Bu yöntemler, genellikle antijen testleri ya da SARS-COV-2 sebebiyle akciğer tutulumu gerçekleşip gerçekleşmediğinin kontrolü amacıyla çekilen bilgisayarlı tomografiyi kapsar.

PCR Testi Sonucu Ne kadar Sürede çıkar?

Testin yapıldığı laboratuvarın sahip olduğu koşullara ve test yoğunluğa göre 3- 4 saatte PCR Testi sonucu çıkabilmektedir. Bazı durumlarda testin tekrar etmesi gerekirse sonucun çıkması 24 saate kadar uzayabilmektedir. Bunlara ek olarak hızlı sonuç olanlarda 15 dakika ile 1,5 saat arasında bir zamanda da sonuç alınabilmektedir.

PCR Testi Nerelerde Yapılır.

Bu konuyla ilgili en doğru ve net yanıtı T.C. Sağlık Bakanlığı açıklamaktadır. Covid-19 PCR Test yaptırma ihtiyacınız ortaya çıktığınızda testi yaptırmaya karar verirken lütfen aşağıda bağlantısı bulunan ve T.C. Sağlık Bakanlığının web sitesinde yayımlanan COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesinde yer alan bir kurumu tercih ediniz.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada plastik ( cam ) şişeden su içmek

COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesi

Covid-19 Hızlı Tanı Testleri Daha mı Güvenli?

Hızlı tanı testlerinde koronavirüs açısından hızlı sonuç almak mümkün olsa da bunlar PCR teste göre daha az güvenilir olabilir. Bu nedenle bu testin PCR testi ile tamamlanması ve mümkünse PCR testinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Covid-19 – Koronavirüs PCR Testi Kimler Yaptırmalıdır?

PCR testi, henüz belirti göstermemiş ancak vücuda girmiş virüsleri tespit etmekte oldukça etkin bir yöntemdir. COVID-19 pandemisinde SARS-COV-2’nin farklı kişilerde farklı kuluçka süreleri gösterebildiği tespit edilmiştir. Öncelikli olarak semptom gösteren hastalar test edilmektedir. Kişiler halsizlik, ateş, geçmeyen öksürük, üşüme, kas ve kemiklerde ağrı gibi belirtiler gösteriyorsa vakit kaybetmeden PCR testi yaptırılmalıdır. Ayrıca, temaslı olarak belirlendiyseniz ya da yakın zamanda pozitif biri ile aynı ortamda vakit geçirdiyseniz test yaptırmanız tavsiye edilir.

Covid-19 Koronavirüs Antikor (IgM) Testi Nedir?

Antikorlar bağışıklık sistemimizin vücudumuza yönelik tehditleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan proteinlerdir. Kişi herhangi bir virüse karşı bağışıklık kazandıysa gelecekte aynı virüs ile karşılaşırsa bağışıklık vücudun kendisini korumasına yardımcı olur. Covid-19 Antikor testleri de kişinin SARS-CoV-2 ile karşılaşıp vücudunda bu virüse karşı bir bağışıklığın oluşup oluşmadığını, kanda bu protein yapılarının olup olmadığını belirlemek için kullanılan testlerdir. İki tür Covid-19 antikor testi uygulanmaktadır. Bunlar;

  • IgM (erken evre antikoru) antikoru
  • IgG (geç cevap antikoru) antikoru
Covid-19 - Koronavirüs Antikor Test
Covid-19 – Koronavirüs Antikor Test

Covid-19 Koronavirüs’e Karşı Gelişen IgG Antikorları Bizi Ne Kadar Süre Korur?

Covid-19 geçiren birisinde oluşan antikorun kişiyi ne kadar süreyle koruyacağı ve vücudumuzda kalacağını bilinmemekle birlikte yapılan bilimsel çalışmalar Covid-19 antikorunun kandaki miktarının zamanla azaldığını ve sürenin değişken olduğunu göstermektedir.

Covid-19 Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Covid-19 antikor testi de diğer antikor testlerinde olduğu gibi Sağlık Bakanlığı onaylı laboratuvarlarda ELISA yöntemiyle gerçekleştirilir. Teste hastadan alınan kan örneği kullanılır.

Ayrıca Bakınız.  Şimdiki adı Google olan arama motorunun ilk adı

Covid-19 Antikor Testi Nerelerde Yapılır?

PCR testinin uygulanmasına yönelik önerimiz Antikor Testi içinde geçerli. Konunun sağlık olduğu düşünüldüğünde tüm olumsuzlukları dışarıda bırakmak adına T.C. Sağlık Bakanlığı’nı takip etmeniz ve onayının olmasını önemsemenizi önermekteyiz.

Covid-19 Ig G Antikor Sonuçlarının Yorumlanması

· Negatif Test (<0,9 negatif):
Test sonucu 0,9′ dan daha düşük ise, hastaya
– Covid-19 virüsü bulaşmamış veya
– Covid-19 virüsü ile enfekte olmuş/hastalık geçirmiş olmasına rağmen IgG antikorları gelişmemiş demektir.
· Pozitif Test (≥0,9 pozitif):
Test sonucu 0,9 ve üzerinde ise,
– Covid-19 IgG koruyucu antikorları gelişmiş demektir.

Covid-19 Antikor Testi Fiyatı – Ücreti Ne Kadar?

Covid-19 spike Antikor testi (IgG) fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte internette araştırdığınızda özel laboratuvarlarda 108 TL +(KDV) – 150TL +(KDV) fiyat aralığında yapıldığı sonuçlarına ulaşabiliyorsunuz. Serbest piyasa koşulları içerisinde bu rakamın değişkenlik gösterebileceğini lütfen unutmayınız.

 5 Yorumlar
  1. […] Koronavirüs PCR Ve Antikor (IgM) Testi Nedir? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. […]

  2. […] Covid-19 – Koronavirüs PCR Ve Antikor (IgM) Testi Nedir? […]

  3. […] Covid-19 – Koronavirüs PCR ve Antikor (IgM) Testi Nedir? […]

  4. […] almış olduğu kararla da başta eğitimin paydaşları olmak üzere diğer kişiler için PCR Testi yapılması zorunlu hale getiriliyor. Peki PCR Testi Zorunlu Olabilir […]

  5. […] Çünkü bir kişinin koronavirüs olsa bile semptom göstermeden hastalığı yaşama durumu yada PCR testi için hastanelere gitmede gecikme, sıra bekleme gibi durumları yaşayabiliyor. Avrupa ülkeleri […]

Cevap bırakın