Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

2022’de Dolar, Avro ve Altında Durum Nasıl Olacak Uzmanlar Değerlendirdi

2022’de Dolar, Avro ve Altında Durum Nasıl Olacak Uzmanlar Değerlendirdi

2021 yılı ekonomik istikrar ve belirsizlikler açısından çok büyük dalgalanmaların yaşandığı bir yıl oldu. Dolar kurunun 18TL dolaylarına kadar yükseldiği, faiz oranlarının da beklenenin dışında düşürülmesi ile birlikte ortaya çıkan karmaşa ülke ekonomisi ve vatandaşlar üzerinde büyük bir baskı oluşturdu. Aynı zamanda bu durum piyasa ekonomisini ve vatandaşın alım gücünü de olumsuz etkiledi. Bu gelişmeler yaşanırken Hükümet sürece müdahale etti ve yeni bir ekonomi modelini ortaya koydu. Yeni ekonomi modeli olarak Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat duyuruldu. Açıklamanın hemen ardından piyasa yeni modele tepki verdi ve dolarda yaklaşık %30’luk bir gevşeme yaşandı. Neticede dolar 12TL dolaylarına kadar geriledi. Bu durum birçok yatırımcı için beklenmedik bir gelişme olarak ortaya çıktı ve özellikle küçük yatırımcıların büyük bir bölümü döviz kurundaki bu değişim nedeniyle zarar etti.

Döviz kurundaki düşüş, altın fiyatlarına da anında yansıdı. Geçtiğimiz hafta 1000 TL’ye kadar yükselen çeyrek altın, yeni hafta ile birlikte piyasalarda 707 TL’den işlem görmeye başladı. Çeyrek altın fiyatı ise 1.182 TL’ye kadar geriledi. Bu dalgalanmalar, vatandaşın aklına “Bundan sonra ne olacak?” sorusunu getirdi.

Uzmanlar Açıkladı!

Amerika Başkanı Joe Biden’ın ekonomi konusundaki stratejisinin belirsizliği nedeniyle, ne yazık ki ülkemizde de döviz kurlarının geleceği net bir şekilde görülemiyor. Her ne kadar Kur korumalı TL Mevduat sistemi şu anda işe yaramış olsa da, TL’nin değer kaybetmesi ya da kazanmasındaki tek etken, Türkiye’nin bu konudaki stratejisi olmuyor. Hal böyle olunca ilerleyen günlerde döviz kurlarında nasıl bir dalgalanma yaşanacağı bilinmiyor.

Ayrıca Bakınız.  Geleceğin Meslekleri: Hem Yüksek Getiri Hem de Düşük Rekabet Sunan Alanlar - 2023

Altın fiyatları ise genellikle döviz kurundaki dalgalanmayı takip ediyor. Altında yaşanabilecek farklılıklarla ilgili uzmanlar “Ons altın zaten son dönemde yatay seyrediyordu. Dolayısıyla kurdaki oynaklık gram altın üzerinde daha belirleyici olmaya başlamıştı. Aslında oynaklık hala yüksek olduğu için net bir seviye vermek pek uygun değil. Bugün de piyasadaki stabilitenin devam etmesi ve geçen günkü açıklamaların daha detaylandırılması sonrasında piyasanın biraz daha dengeye oturması bekleniyor. ” şeklinde açıklama yapıyor.

Daha fazla Bilgelik için Aplikasyonumuzu indirebilirsiniz. İndirmek için simgeye tıklayınız.Cevap bırakın