Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebeklerde ağız yarası nasıl geçer? Ağız yarasına ne iyi gelir?

Bebeklerde genel olarak pamukçuk olarak karşımıza çıkan ağız yarasına doğru bir biçimde müdahale etmek, bebeğinizin ağrısını azaltma hakkında bir hayli mühim bir adımdır. Bebeklerde sık sık oluşabilen ağız içi yaraların en kısa zamanda iyileşmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz doğru yöntemler tamamen doğal bir ilaç tesiri gösterecektir. Peki bebeklerdeki ağız yaraları nasıl geçer? Bebeklerde ağız yaraları neden olur?

Yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan birisi de ağız içinde yaşanan yaralardır. Biz yetişkinlerin bile ağzında yara çıktığında bir şey yiyip içemez olur iken bizden çok daha duyarlı ve narin yapıda olan bebekler için bu durum çok daha sıkıntılıdır. Her 10 yeni doğan bebekten en az 2’sinde görülen ağız yaraları, sezaryene nazaran daha çok normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde görülür. Bunun nedeni olarak de doğum sırasında bebeğe yerleşen mantarların doğrudan ağızda yara olarak karşımıza çıkmasından kaynaklanır. Ağız içerisinde pamukçuk oluşumunda baş rolde olan C. Albicans mantarı herkeste az miktarda da olsa yer alan bir canlıdır. Bazı sebeplerden dolayı bu mantarın türeyip kontrol dışına çıkması ‘Pamukçuk’ rahatsızlığını tetikler. Genel olarak dil üstünde, yanak aralarında, damakta ya da dudak üstünde kendini gösteren bu yaralar, çoğu zaman 2 yaşına kadar belirli aralıklarla devamlı çıkmaya devam eder. Özellikle de ilk defa anne ve baba olan kimselerin bebeklerinin bakımı ile alakalı kaygı yaşaması normaldir. Bu gibi durumlarda anne ve babaların doğru kaynak ve bilgilerle hareket ederek uygulanabilecek en doğru tedavi metoduni bilmek gerekir. Bebeklerde ağız yaraları sebepleri! Bebeklerde ağız yarasına iyi gelen bitkisel yöntemler neler? Karbonat ağız yaralarını geçirir mi? Ağız yarası ve aftlara en kaliteli gelen bitkisel tedavi metodları…

Ayrıca Bakınız.  Geçmeyen öksürük için ne yapmalı?

BEBEKLERDE AFT YARALARINI GEÇİREN EN TAMAMEN DOĞAL KÜRLER

BEBEKLERDE AĞIZ YARALARI NEDEN OLUR? AĞIZ YARASI SEBEPLERİ

Ağız içinde ya da kenarlarında yaşanan yara türlerinden biri olan pamukçuk rahatsızlığında tercih edilen ilaçlar, enfeksiyonlar ya da mantarlar ağız içerisinde birtakım yaralara neden olabilir. Beyaz renkli lezyonlar halinde yaşanan pamukçuklar özellikle de antibiyotik kullanımı ile meydana gelir. Bunun yanısıra söz konusu bebekler ve çocuklar olduğunda çok daha titiz ve hijyenik olmak gerekir. Bunun için yeterli özen gösterilmeden ve sterilize edilmeyen emzik ve biberon gibi doğrudan ağız ile temas eden ürünler bebeklerde mantar kapmaya uygun olduğundan ağız içerisinde yaralara neden olabilir. Genel anlamda bebeklerde pamukçuğun oluşum sebeplerine bakacak olursak şu biçimde sıralayabiliriz:

– Antibiyotik kullanan bebeklerde,
– Emziren annenin göğsünün iyice steril edilmemesinde,
– Bebeğin emzik yahut biberonların da bazı zaman oyuncaklarında hijyene dikkat edilmemesinde,
– Bebeğin bağışıklık sisteminin zayıf olmasında ağız yaraları ortaya çıkabilmektedir.

BEBEKLERDE AFT (AĞIZ YARALARI) NEDEN ÇIKAR?

Çoğu zaman diş çıkarma evresinde karşımıza çıkan aft yaraları bebeklerin yanakların iç tarafını ısırmasından dolayı olduğu tahmin edilir. Bununla birlikte bebeklerde ağzı yarasına sebep olabilecek diğer ihtimallerde tabiki unutulmamalıdır.

Bebeğin ateşi çıktığı zaman, vücudun alması gereken besin maddeleri yetersiz alındığı zaman, stres yapıldığında, bağışıklık sistemi zayıf olunduğunda, herhangi bir besine karşı alerjik reaksiyon görüldüğünde birlikteinde aft yaralarının oluşma durumu vardır.

BEBEKLERDE AFT YARASI NASIL ANLAŞILIR? BEBEKLERDE AFT BELİRTİLERİ:

Nadir olarak damata görülmesi ile birlikte genel olarak yanak içlerinde, dudağın iç kısmında ve dilin altında oluşan ağız yaraları yuvarlak ya da oval görünümdedir. Aft yaraları bebeklerde ağrıya sebep olabileceği için huzursuzluk ve ağlama gibi durumların görülmesi normaldir. Bebeklerde aft yaralarının nasıl oluştuğunu şu biçimde de anlayabilirsiniz:

Ayrıca Bakınız.  Dağınık beyin sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

– Eğer süt emerken ya da ek besini yerken zorlanıyorsa,
– Salya akması, yüksek ateşlenme, iştahsızlık varsa,
– Sık sık huzursuzluk varsa ağızda yara olma ihtimali var olabilir.

BEBEKLERDE AĞIZ YARALARI NASIL GEÇER? AĞIZ YARASI NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ

Genel olarak pamukçuk olarak karşımıza çıkan ağız içi yaralar, bebeklerde fark edildiği zaman doktora gidilmelidir. Doktorun önereceği ilaç, yaranın iyileşme sürecini kısaltarak tamamen geçmesine neden olacaktır. Lakin, bu gibi durumların görülmesini istemiyorsanız yara oluşumunun önüne geçmeyek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Bebeğin yer aldığı odanın hava almasını sağlama, temiz elbiseler giydirme, hala 1 aylık bile olmamış bebeklere emzik ve biberon vermeme gibi basit önlemler alarak yara oluşumuna engel olabilirsiniz.

Eğer bebeğinizin ağzında oluşan yarayı yemek yedirirken fark ettiyseniz beyaz lekeli yeri yemiz mendille silin. Hafif şişlik hissediyor ve beyaz leke mendile kolay gelmiyorsa sebebinin pamukçuktan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Tahrişe ya da zedelenmeye neden olmamak için mendili daha da bastırarak zorlamaya çalışmayın. Ağzında yara çıkan bebekte bu yara ağrı yapabileceği için durduk yere huzursuzluk çıkarıp ağlayabilir. Bebeğinizde biberon kullanıyorsanız her kullanımdan sonra iyice steril etmeyi ihmal etmeyin.

Bebeklerde ağız içi yaralanmaya neden olan en büyük etkenlerden birisi de bebeklerde tercih edilen emzik ve biberonları karbonatla yıkamadır. Bebek eşyalarını karbonatla yıkamak pamukçuk yaralarını arttıracaktır.

AĞIZ YARALARINI GEÇİREN TAMAMEN DOĞAL KÜR NASIL HAZIRLANIR?

BAL VE ZERDEÇAL KÜRÜ

Bebeklerde oluşan ağız içi yaralardan sebep doktora gitmek istemiyor bunu evde tamamen doğal metodlarle iyileştirmek istiyorsanız, antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşıyan zerdeçalı bal ile karıştırarak ağızda yaralı bölgeye sürebilirsiniz. Bu yöntem acıyı hafifletecek ve yaranın iyileşmesini sağlayacaktır. 1 yaşından ufak bebekler için bal tüketimi önerilmez.

Ayrıca Bakınız.  Dövme Sildirmek Zararlı Mı? İz Bırakır Mı? Lazerle Dövme Sildirme

ÇOCUKLARDA AĞIZ YARALARI NASIL GEÇER? AFT YARALARINA ÇÖZÜMLER

Bebeklik döneminde değilde çocuklukta ağız içi yaralanmaları oluşmuşsa uygulanabilecek tamamen doğal tedavi metodları ile sıhhatli iyileştirme sağlanabilir. Doktora gitmenize gerek kalmadan evde ilaç gibi gelecek bu güçlü kür tarifleri ile anında etki göreceksiniz. Uzmanından ağız içi yaraları gideren aft kür tarifleri…

Hindistan cevizi yağı: Aynı balda yaptığınız gibi Hindistan cevizi yağını da yaranın üzerine gün içerisinde birkaç defa sürebilirsiniz.
Aloe vera: Doğadan gelen mucizelerden biri olan Aloe vera jelini ağızdaki yaranın üstüne sürerek iyileşme sağlayabilirsiniz.
Karanfil yağı: Yaraya doğrudan uyguladığınızda karanfil yağının acıyı hafifletip iyileştirici tesirini görebilirsiniz.
Buz: Acısını almak için buz küplerinden yararlanılabilir.

2 yaş bebeklerde ağız yarasına ne iyi gelir?

Diş çıkaran bebeklerde ağız yarası

Bebeklerde ağız yarası nasıl geçer?

Ağız yarası nasıl geçer?

3 yaş ağızda aft

Geçmeyen ağız yarası nedenleri

Ağız içi yaraları görüntüsü

Ağız Yarasına ne iyi gelir?


Cevap bırakın