Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir, Fiyatları, Günah Mı, En İyi Doktor

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir, Fiyatları, Günah Mı, En İyi Doktor

Burun estetiği bir çok insan için çok önemli. Dış görünüşüne önem veren özellikle kadın ve erkek fark etmeksizin herkesin belki de yüzündeki en önemli uzvu burnudur. Hal böyle olunca da burunun görünüşünü beğenmeyen kişiler bu görüntüyü değiştirmek daha iyi bir görünüm kazandırmak istemektedir. Bu nedenle de Burun estetiği nedir? Burun estetiği fiyatları 2021? Burun estetiği ameliyatı? Burun estetiği ameliyatı sonrası? Burun estetiği günah mı? Burun estetiği kimlere yapılabilir? gibi çok sayıda konuyu merak etmekte ve yanıtlarını aramaktadır.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır
Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır

Burun Estetiği (Rinoplasti) nedir?

Burun estetiği kişilerin herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkan deformasyon, doğum nedeniyle oluşan kusurlar ve görünümün değiştirilmesi amacıyla yapılan cerrahi operasyonlardır. Bazen bu nedenlere ek olarak nefes almada yaşanan güçlükleri gidermek için de cerrahi operasyon yapılabilmektedir. Bazı vakalarda ise hem nefes almayı kolaylaştırmak hem de estetik güzellik kazandırmak amacıyla rinoplasti tercih edilebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatını üç aşamalı olarak incelemek faydalı olacaktır. Bunlar;

 • Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği ameliyatının gerçekleşeceği tarihten iki hafta öncesinde ilaç ve bitkisel yada doğal ilaçları ve takviye ürünlerin kullanımı bırakılmalıdır. Şayet herhangi bir ilaç kullanılması kaçınılmazsa burun cerrahının onayladığı ilaçlar kullanılmalı ve hekimin onayı alınmalıdır. Ameliyat öncesinde sigara kullanılıyorsa mümkünse bırakmak bırakılamıyorsa da ara vermek önemlidir. Sigarayı kullanmaya devam etmek özellikle ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin daha zorlu geçmesine ve uzamasına neden olabilir.

 • Burun Estetiği Ameliyatı Esnası

Burun estetiği ameliyatı için belirlenen süreçlerin tamamı kişiseldir ve hastanın biyolojik yapısına ve beklentilerine uygun olarak şekillenir. Ameliyatın boyutuna göre lokal anestezi veya genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir.

Ayrıca Bakınız.  En şık şişme mont modelleri!

Burun estetiği ameliyatı esnasında cerrah belirleyeceği bir bölgede oluşturacağı küçük bir kesikten işlemi gerçekleştirir. Burun cerrahı amaçlanan son hali gerçekleştirmek amacıyla cilt altındaki kemik ve kıkırdak yapıyı düzenler. Bu işlemin ne boyutta gerçekleşeceği burun yapısı ve mevcut materyale bağlı olarak burun cerrahı tarafından belirlenir.

 • Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrasında genellikle hastanın aynı gün taburcu edilmesi beklenir. Şayet farklı komplikasyonlar ortaya çıkarsa hasta bir gün hastanede tutulur.

Burun estetiği ameliyatı esnasında buruna yerleştirilen tampon ve iç pansumanlar bir ile yedi gün arasında kalır. Cerrahın tercihine göre buruna ayrınca koruma ve destek atelde bantlayabilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında kanamayı ve şişmeyi engellemek amacıyla ameliyat sonrası ilk hafta hastanın göğüsten yüksek bir yerde dinlenmesi gerekir.

Ameliyat sonrasında pansuman çıkarılması sonrasında hafif mukus ile birikmiş hafif bir kanamanın yaşanması çok olasıdır. Ameliyattan sonra ilk dört hafta boyunca güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Dışarıya çıkıldığında ise ciltte meydana gelebilecek değişimleri engellemek ve burnu korumak için 30 faktör güneş kremi kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrasında göz kapaklarında ve çevresinde geçici bir şişme ortaya çıkabilir, siyah-mavi renk değişimi olabilir.

Burun Estetiği Acıtır Mı?

Burun estetiği ameliyatı lokal ve genel anestezi altında yapıldığı için hissedilir bir acısı bulunmamaktadır. Ancak ameliyat sonrasında anestezinin ortadan kalkmasıyla birlikte ağrının hissedilebilir hale gelebilmektedir. Bu durumların tamamı hekim kontrolünde olmalı ve hekiminizin onayı dahilinde gerekiyorsa önleyici önlemler alınabilir.

Burun Estetiği Fiyatı
Burun Estetiği Fiyatı

2021 Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği ameliyatları ameliyatın mahiyetinde ve nerede yapıldığına göre değişiklik göstermektedir. Özellikle özel hastanelerde artan kur ve enflasyon nedeniyle oluşan işletme maliyetlerine bağlı olarak sürekli fiyat artışı yaşanmaktadır. 2021 burun estetiği fiyatları özel hastanelerde bir önceki yıla göre daha artmıştır.

Ayrıca Bakınız.  Tüp Bebek Nedir - 2021 Tüp Bebek Fiyatları - Aşamaları - En İyi Tüp Bebek Merkezi

Bu nedenle burun estetiği fiyatlarını öğrenebilmenin en doğru yöntemi uygun bir hekim ve hastane bulduktan sonra görüşmek, sonrasında fiyat almaktır.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Estetik burun ameliyatı, gerekli kontroller yapıldıktan sonra genel anestezi almasında sorun, sağlık durumunda ve hormonal durumunda bir değişim olmayan herkese yapılabilir.

Burun Estetiği için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun estetiği ameliyatı gelişim durumları göz önünde bulundurularak kadınlarda 16-17 yaşından sonra erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra yapılabilir. Bunun dışında zorunlu hallerde yaş sınırına bakılmaksızın burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Burun Estetiği Ameliyatını SGK Karşılıyor Mu?

Burun estetiği ameliyatları hastanın zorunlu hallerine bağlı olarak gerçekleştiriliyorsa ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu bu ameliyatı hem kamu hastanelerinde hem de özel hastanelerde karşılamaktadır. Bunun dışında oluşan durumlar için SGK burun estetiği ücretini karşılamamaktadır yada belirli oranlarda karşılayabilmektedir.

Burun Estetiği Günah Mı? Caiz Mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Burun Estetiği Günah Mı? Caiz Mi? sorusuna verdiği yanıt şöyledir;

Estetik ameliyatın;

 • Salim (Sağlıklı, esen, sağlam) fıtratı bozmak kastı olmamak,
 • Yapılmasında bir yarar veya yapılmamasında mevcut bir zarar bulunmak,
 • Hile, aldatma veya karşı cinse benzeme kastı bulunmamak,
 • Hukukî karışıklığa ve yanlış anlamaya yol açmamak,

kaydıyla bir tür tedavi olarak yaptırılmasında sakınca olmadığına karar verildi.

Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı gibi burun estetiği yaptırmak zorunlu haller dışında İslam dininde uygun görülmemektedir.

Burun Estetiği En İyi Doktor

Burun estetiği için hekim kararı verme yükümlülüğü hastanın kendisine ve bütçesine bağlıdır. Aynı zamanda da gereksinim duyduğu tedavinin ne olduğu ile de ilgilidir. Buna rağmen birçok kişi isimleri görmek istiyor bu nedenle bizde internette öne çıkan isimleri sizlerle paylaşıyoruz

 • Prof. Dr. İbrahim Ercan
 • Prof. Dr. Nazım Çerkeş
 • Op. Dr. Emre İLHAN
 • Op. Dr. Güncel Öztürk
 • Op. Dr. Osman Oymak
 • Doç. Dr. Zühtü Demir
 • Op. Dr. Defne Erkara
 • Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
 • Op. Dr. Bahadır Baykal
Ayrıca Bakınız.  Mandalina diyette yenir mi?

internette arama yaptığınızda karşınıza çıkan en bilindik hekimler olarak görülüyor.

Erkekler Burun Estetiği Yaptırabilir Mi?

Erkeklerin de kadınlar gibi estetik ameliyat olabilirler ve biyolojik olarak herhangi bir sorun bulunmuyor.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Devlet Hastanesinin yaptığı burun estetiği ameliyatıCevap bırakın