Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Damak kaşıntısı neden olur? Nasıl geçer?

Ağız içi sağlık sorunlarından biri olan damak kaşıntısı aslını söylemek gerekirse farklı hastalıkların habercisi olarak görülür. Genel olarak virüs ve bakterilerin ağızdan geçerken damağın üst kısmına yapışarak deformasyona yol açmasıyla ortaya çıkar. Özellikle nezle ve grip gibi hastalıklar sırasında yaşanır. Yutkunma güçlüğüne kadar gider. Peki Damak kaşıntısı neden olur? Damak kaşıntısı hangi hastalıkların habercisidir?

Damak kaşıntısını alerjilere karşı duyarlı olan bireyler sıklıkla yaşar. Bu rahatsızlık öksürme, hapşırma, gözlerde kaşıntı ve yüz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Aynı zamanda damak kaşıntısı pek çok ciddi rahatsızlığında habercisi olabilir. Alerjisi yüksek olan bireyler tozlu, soğuk ve polen dolu mekanlarda bu durumu yaşar. Aniden etkiye geçer. Dişlerin sonlandığı ve ağız yolundan çıkıp boğaza inen arada olan bölgeye damak denir. Bu bölge hiç fark etmezsek de vücudumuzda en duyarlı yerdir. Aldığımız hava besinler ve içecekler buradan geçer. Kontrol mekanizması olduğundan virüs bakteri ya da gıdaların takılma oranı yüksektir. Bunun yanı sıra aşırı sıcak ve soğuktan da en süratli etkilenen yerdir. Bu da buradaki hücrelerin mutasyona uğramasına yol açar. Kaşınmanın şiddeti artıkça ağız içinde kızarıklık da o kadar belirgin olur.

DAMAK KAŞINTISI HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİDİR?

Tiroidin az hormon üretmesine hipertiroid denir. Hipertiroidin en yaygın belirtisi ise damak kaşıntısıdır.

Ağızda oluşan mantar enfeksiyonuna halk arasında pamukçuk denir. Bu hastalık bağışıklık oranı düşük bireylerde ortaya çıkar. Yutkunmada zorlanma, ağız içi şişlik ve damak kaşıntısı hastalığın en yaygın belirtileridir.

Damak kaşıntısı ağız kanseri hastalığının da habercisi olabilir.

DAMAK KAŞINMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağız içinde uyuşma,

Tat almada zorlanma,

Damakta karıncalanma hissi,

Üstü solunum yolunda kaşıntı,

Ayrıca Bakınız.  Meme Büyütme Ameliyatı | Göğüs Büyütme Ameliyatı

Sarı renkte tükürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

DAMAK KAŞINMASI NASIL GEÇER?

TUZ VE KARBONAT

Tuz antibakteriyel donanımı aracılığıyla mantar oluşumlarını yok eder. 2 tatlı kaşığı karbonat, 3 tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suyun içine koyup iyice karıştırınız. Bu karışımı kaşıntı geçene kadar günde iki defa gargara yaparak faydalanabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

İçerisinde antibiyotik barındıran elma sirkesi damak kaşıntısını geçirmeye yardımcı bir diğer tamamen doğal tedavidir. 3 yemek kaşığı elma sirkesini ılık bir su bardağının içerisine dökün bu karışımın daha etkili olmasını istiyorsanız içerisine 3 damla da limon damlatın. Gargara yaparak uygulayınız.

SARIMSAK

İltihaplı alerji sonucu yaşanan damak kaşıntısını geçirmede etkili yollardan biri de sarımsaktır. 4 diş sarımsağı rendeleyip ılık su ile karıştırınız. Bu karışımı bir saat beklettikten sonra gargara yaparak faydalanabilirsiniz.

Kulak ve damak kaşıntısı neden olur

Damak kaşıntısı bitkisel çözüm

Damak kaşıntısı neden olur UZMANTV

Damak kaşıntısı corona

Geniz kaşıntısı nasıl geçer

Damak kaşıntısı Kadınlar Kulübü

damak kaşıntısı – ekşi

Damak kaşıntısı için hangi doktora


Cevap bırakın