Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Böbreklerdeki aşırı ağrı bazı hastalıkların habercisi olabilir!

Sıhhatli ve normal koşullara sahip bir kişide iki tane böbrek bulunur. Vücudun sağ ve sol kısımlarında ayrı ayrı bulunan bu böbreklerin en mühim donanımı birbirinden ayrı yerde konumlanmasıdır. Lakin bazı zaman birçok değişik sebebe bağlı olarak bu böbrekler birleşebilir. Bu durum genel olarak anne karnında oluşur ve buna at nalı böbrek hastalığı denir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi at nalı böbrek hastalığı hakkında bilinmeyenleri anlatarak çarpıcı açıklamalar yaptı.

At nalı böbrek hastalığı, doğuştan gelen bir rahatsızlıktır

Böbrekler anne karnındayken omuriliğin iki tarafında olacak biçimde oluşmaya başlar. Bebeğin rahimde oluşması sırasında aşamalı olarak ilk oluşan organların başında böbrekler gelir. Normal bir süreçda böbrekler ayrı olarak bebek büyüdükçe gelişimini sürdürür ve doğru noktada pozisyon alır. Lakin anormal olan bazı koşullar bu sürede bazı kusurlara yol açar ve böbrekler birleşir.

Hamileliğin 7. ve 9. haftaları arasında yaşanan bu durum çok sık görülmemekle beraber hayati bir tehlikeye yol açmaz. Lakin yapılan incelemeler at nalı böbrek hastalığı olan bireylerin çok daha kolay böbrek taşı hastalıklarına yakalandığını ortaya koymaktadır.

Belirtiler genel olarak dolaylı yoldan oluşur

Bazı durumlarda hiç belirti vermeyen at nalı böbrek hastalığının en sık görülen belirtileri şu biçimdedir:

-Böbreklerde ağrı,
-Bulanık idrar,
-İdrar sırasında acı ve yanma,
-İdrarda görülen kan,
-Halsizlik ve yorgunluk,
-Yüksek ateş,
-Mide bulantısı,
-Kusma şikayetleri

Bazı hastalıklara sahip olanlar risk grubu altında

At nalı böbrek hastalığı her ne kadar hayati bir tehlikeye yol açmasa da bireyleri bazı hastalıklara karşı daha savunmasız bırakır. Bi̇rli̇kteinde;

-Böbrek taşları,
-Böbrek kanseri,
-Wilms tümörü,
-İdrar birikmesi sonucu oluşan böbrek şişliği,
-Beyinde ekstra sıvı birikmesi,
-Ayrık omurga,
-İskelet problemleri
-Polikistik böbrek hastalıkları görülebilir.

Ayrıca Bakınız.  Bronşiyal astımın bitkisel tedavisi

Ultrason ile teşhis mümkün!

At nalı böbrek hastalığı genellikle hamilelik zamanında bebek anne karnındayken ortaya çıkar. Rutin kontroller için yapılan ultrason görüntülerinde bebekteki bu durum ortaya çıkabilir. Aynı zamanda teşhis için tercih edilen diğer yöntem ise böbrek ultrasonudur.

Tedavi ile hastanın şikayetleri en aza indirilebilir

At nalı böbrek hastalığının herhangi bir nasıl tedavi edileceği yoktur. Lakin bu durumun yol açtığı hastalıklar tedavi edilerek hastanın şikayetleri önlenebilir. Bunun yanı sıra bu durumun yaratacağı etkileri en aza indirmek için değişik önlemler alınabilir. Bunlar;

-Böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için en mühim yaşam kaynağı olan su bol bol tüketilmelidir.
-Böbrek için faydalı besinlerle beslenmeye özen gösterilmelidir.
-Tam tahıllı gıdalar beslenme listesinde mutlaka yer almalıdır.
-Alkol ve sigara birinin yaşamından tamamen çıkmalıdır.
-Hareketsiz yaşama dur denmeli ve fiziksel aktivite oranı arttırılmalıdır. Bunun için günde en az yarın saat tempolu yürüyüş yapılmalıdır.
-Periyodik ultrason kontrolleri ile at nalı böbreğin durumunun takibi yapılmalıdır.Cevap bırakın