Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bozuk Patates nasıl anlaşılır?

Büyük ufak herkes tarafından sevilen patates çok uzun süre bekletildiğinde çürür. Çünkü patates, kısmen uzun raf ömürleri ile bilinen nişastalı bir kök sebzesidir. Büyük ufak herkesin çok sevdiği patates bozulur mu, patatesin çürüdüğü nasıl anlaşılır? Patatesin çürümesini engellemenin yollarını sizlerle sunacağız.

Patatesin anavatanı Güney Amerika’daki Andes dağları olarak bilinir. Orada yaşayan yerli halk tarafından yetiştirilmiş ve daha sonra tüm dünya çapında yetiştirilmeye başlamıştır. Patates herkesin bütçesine uygun olan ve hepimizin evinde devamlı olarak tercih edilen bir sebzedir. Çiğ patates sıkı ve sağlam olmalıdır. Marketlerden aldığımız patates uzun süre sıcakta kalır ve doğru muhafaza edilmezse zamanla çürümeye başlar. Patatesin belirli bölgelerinde çürükler oluşur maya başlayan patatesler siyah lekeler ortaya çıkar ve yumuşar. Lekeler olmasa bile yumuşamış patates yine de tüketilmemelidir. Patateslerin taze kalma zamanı, nasıl saklandıkları ve pişip pişmedikleri de dahil olmak üzere birden çok değişik etkenlere bağlıdır. Patates ile alakalı tüm merak edilenleri haberimizin içinde bulabilirsiniz.

PATATESİN ÇÜRÜDÜĞÜ NASIL ANLAŞILIR?

Patates taze olarak satın alındığında toprak ve cevizimsi bir kokusu olur. Patates çok bekletilmişse ve küf kokuyorsa bu da patatesin bozulduğu olduğunu anlatmaktadır. Patatesin çürüdüğünü her zaman görüntüsünden anlayamazsanız.

Çünkü patatesler bazı zaman içeriden çürümeye başlayabilir. Eğer patatesi soymadan ve doğramadan pişirme işlemini yapıyor isenız çürük olup olmadığını anlamanız biraz zor olacaktır. Bu durumda eğer soymadan ve doğramadan pişiriyorsanız, içerideki çürüklerden kötü bir koku gelecektir. Patatesi pişirmeye başlamadan önce mutlaka ya koklamak veya elle sertliğini kontrol etmek gerekir.

Bunun yanı sıra bozulmaya yakın patatesler filizlenmeye başlar. Filizler, patateslerde bozulmanın yakın olduğunun bir işaretidir. Filizler, yumru köklerin yeni bitkileri köklendirdiği ve filizlendiği yalnızca ufak yumrular yahut girintiler olan patateslerin “gözlerinden” oluşur.

Ayrıca Bakınız.  500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

PATATESİ SAKLAMANI EN DOĞRU METOTLARI

Patates oda sıcaklığında ve nemli ortamda filizlenir ve ışığa maruz kaldığında glikoalkaloid toksinlerinin oluşması hızlanır. Bu sebeple patatesi tezgahta ve açık alanda saklamamak gerekir.

Patatesi saklamanın en doğru yolu soğuk, karanlık, kuru bir yerde tutmak olacaktır. Bu sebeple patatesi satın aldıktan sonra sandık, kutu, açık kavanoz veya delikli bir poşetini içerisinde muhafaza etmeniz daha doğru olacaktır. Kullandığınız bu yöntemler patateslerin hava almasını sağlayarak bozulmalarını engelleyecektir.

Eğer taze olarak patatesi buzdolabında veya buzlukta saklarsanız kahverengileşir, yumuşar ve içerisindeki şeker miktarı artar. Soğukta tutulan patatesin içerisindeki akrilamid seviyesi yükselir, bu madde yüksek ısıda pişirilen yağlı yiyeceklerde (patates kızartması ve cips gibi) bulunur ve kanserojen kabul edilir.

Bu sebeple patateslerin en doğru saklanma yerleri iyi hava alan ama serin lakin karanlık yerlerdir. Böylece saklanan patatesler haftalarca hiç çürümeden ve filizlenmeden durabilir.Cevap bırakın