Erzincan Kemaliye nerede? Erzincan Kemaliye Gezilecek Yerler

0

Star TV ekranlarından yayınlanmaya başlayan ve izleyici tarafından oldukça beğeni toplayan Seni Çok Bekledim dizisinin ilk bölümünde çekimlerin …

Star TV ekranlarından yayınlanmaya başlayan ve izleyici tarafından oldukça beğeni toplayan Seni Çok Bekledim dizisinin ilk bölümünde çekimlerin gerçekleştiği Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, tarihi dokusu ve tamamen doğal güzellikleriyle izleyiciyi kendisine hayran bıraktı. Bundan öncekilerde Kemaliye’yi görmemiş ve/yahut duymamış olanlar, Kemaliye hakkında araştırma yapmaya koyuldular. Bu yazımız da siz değerli okurlarımıza Erzincan ilçesi Kemaliye ile alakalı bir bilgi yazısı paylaşımı yapmak istedik. Erzincan Kemaliye nerede? Erzincan Kemaliye Gezilecek Yerler listesi..

Başrollerinde Özcan Deniz ile İrem Helvacıoğlu’nun bulunduğu Seni Çok Bekledim dizisinde yer almasıyla popülaritesini arttıran Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, şehrin tarihi dokusu ve güzellikleriyle en çok öne çıkan yerlerinden biri oluyor. Gezilecek ve yemek yenecek birden çok güzel mekanı içinde bulunduran Kemaliye ilçesine gittiğinizde, görmeniz gereken yerleri yazımızda bir araya getirdik. Eski adı Eğin olan ve 1938 yılına kadar Elazığ’a bağlı olan ilçe, bu yıldan bu yana Erzincan sınırlarına dahil edilmiştir. İlçe, özellikle evleri ve taş yolu ile ünlüdur. Doğa Anadolu ağzının yaygın olduğu ilçenin en ünlü yemekleri arasında; Çılbır, Göden, Sırın, Lök Tatlısı, Çökelek Piyazı, Hışik Yahnisi ve Kenger Kavurması yer almaktadır.

ERZİNCAN KEMALİYE’DE GEZİLECEK YERLER

# 1 ZİNCİRLİ KAYA

İlçenin merkezinde yer alan bu kayaya çıkıldığında, ilçenin tamamını görebilmeniz mümkün olmaktadır. Kayaya çıkılabilmesi için 2004 senesinde, 192 basamaktan oluşan bir merdiven yaptırılmıştır.

# 2 KEMALİYE ORTA CAMİİ

İçi ahşap, dışı taş olan Kemaliye Orta Camii’nin 17. ve/yahut 18. yüzyılda yapıldığı kanısına varılmaktadır. İlçenin merkezinde bulunmakta olan Kemaliye Orta Camii, mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerdendir.

# 3 ALA MAĞARASI

Yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bu mağaradan akan suların, Ala ve Sedef hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Adını da, şifa olduğu bilinen rahatsızlıklardan olan Ala’dan almaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Vestel Klima Kumanda Kullanımı

# 4 KARANLIK KANYONU

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak kabul edilen ve ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta olan bu kanyon, ilçenin en ünlü yerlerinden biri olan Taş Yolu’nun hemen beraberindedır. Ortalama 9 km. uzunlukta olan kanyon etrafında piknik yerleri ve sportif etkinlikler düzenlendiği alanlar yer almaktadır.

Arasından Fırat Nehri kıvranarak geçmektedir. Burada; rafting, kano, jet ski ve bot safarisi yapılabilmektedir.

# 5 TAŞ YOLU

Dünyanın en zorlu yollarından biri olarak kabul edilen Taş Yolu, tam 132 yılda tamamlanmıştır. Yöre halkı tarafından yapılmıştır, Yapımı 2002 senesinde bitmiştir. 7 kilometre uzunluktadır. 38 tünel, keskin viraj ve uçurumları sebebiyle turistler tarafından ilgi görmektedir.

Erzincan Kemaliye,
erzincan’da gezilecek yerler,
Kemaliye Şahin Tepesi,
Kemaliyede Ne Yenir,
Kemaliye de Nerede yemek Yenir,
Kemaliye nin neyi meşhur,
malatya’da gezilecek yerler,
Kemaliye yemek yerleri,


Cevap bırakın