Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Aşil Tendiniti – Belirtileri, Tedavisi ve İyileşme Süreci

Aşil Tendiniti – Belirtileri, Tedavisi ve İyileşme Süreci

Aşil tendon patlaması, alt bacağınızın arkasını etkileyen fiziksel bir sorundur. Çoğunlukla sporcularda görülen bu rahatsızlık herkesin başına gelebilir.

Aşil tendonu, baldırınızın arkasına doğru kasları topuk kemiğinize bağlayan sağlam, lifli bir iptir. Aşil tendonunuzu aşırı gererseniz, tamamen veya yarıya kadar yırtılabilir (çatlayabilir).

Aşil tendonunuzun çatlaması ihtimaline karşı, alt bacağınızın arkasına doğru hızlı ve keskin bir ıstırabın eşlik ettiği ve muhtemelen uygun şekilde yürüme kapasitenizi etkileyecek olan bir pop sesi duyabilirsiniz. Çatlağı düzeltmek için tıbbi prosedür düzenli olarak gerçekleştirilir. Yine de bazı kişiler için cerrahi olmayan tedavi nispeten iyi sonuç verir.

Aşil Tendiniti Belirtileri
Aşil Tendiniti Belirtileri

Aşil Tendiniti Belirtileri

Aşil tendonu çatlağı ile ilgili hiçbir belirti veya bulgu olmaması mümkün olmasına rağmen, birçok insanda:

 • Baldıra tekme vurulmuş hissi
 • Ağrı, belki aşırı ve topuğa yakın büyüyor
 • Yürürken inen ayağı bükmek veya zarar görmüş bacağı “itmek” için güçsüzlük
 • Yaralı bacakta parmak uçlarında duramama
 • Yaralanma meydana geldiğinde patlama veya çatlama sesi

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz:

Özellikle kısa bir süre sonra beklendiği gibi yürüyememeniz durumunda, topuğunuzda bir sinek duyarsanız, derhal klinik uyarıları arayın.

Aşil Tendiniti Nedenleri:

Aşil tendonunuz, ayağınızın alçalması, ayak parmaklarınızın üzerinde yükselmesi ve yürürken ayağınızı itmesi konusunda size yardımcı olur. Her yürüdüğünüzde ve ayağınızı hareket ettirdiğinizde esasen ona güvenirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Kırmızı lahananın faydaları ve zararları

Kopma genellikle tendonun topuk kemiğine eklendiği yerin 2 1/2 inç (yaklaşık 6 santimetre) içinde düzenlenen bölümünde meydana gelir. Bu kısım, kan dolaşımı zayıf olduğu için kırılmaya meyilli olabilir ve bu da aynı şekilde tamir kapasitesini devre dışı bırakabilir.

Çatlaklar düzenli olarak Aşil tendonunuzdaki ağırlığın ani genişlemesinden kaynaklanır. Normal modeller şunları içerir:

Özellikle atlama içeren sporlarda spor işbirliğinin gücünü genişletmek
Bir yükseklikten düşmek
Bilmeden bir deliğe adım atmak

Aşil Tendiniti Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Aşil tendonu sorunları yaratma şansınızı azaltmak için şu ipuçlarını izleyin:

 • Alt bacak kaslarını uzatın ve güçlendirin. Belirgin bir beraberlik hissedene kadar baldırınızı gerin, ancak eziyet etmeyin. Bir esneme sırasında atlamamaya çalışın. Baldır güçlendirme aktiviteleri aynı şekilde kas ve tendonun daha fazla güç elde etmesine ve yaralanmayı önlemesine yardımcı olabilir.
 • Farklı aktiviteler gerçekleştirin. Koşma gibi yüksek salınımlı sporları, gezinme, trekking veya yüzme gibi düşük salınımlı sporlarla değiştirin. Eğimli koşu ve zıplama egzersizleri gibi Aşil tendonlarınıza en fazla ağırlık veren egzersizlerden uzak durun.
 • Koşu yüzeylerini dikkatli seçin. Sert veya zor yüzeylerde koşmaktan uzak durun veya koşmayı sınırlayın. Soğuk iklime hazırlık için uygun giyinin ve topuklarında yasal dolgu ile üzerinize tam oturan spor ayakkabılar giyin.
 • Antrenman yoğunluğunu kademeli olarak artırın. Aşil tendonu yaraları genellikle hazırlık kuvvetinin beklenmedik bir şekilde genişlemesinden sonra meydana gelir. Hazırlığınızın mesafesini, aralığını ve tekrarını her hafta yüzde 10’a yakın artırın.

Aşil Tendiniti Teşhisi:

Gerçek test sırasında, birinci basamak doktorunuz alt bacağınızı incelik ve büyüme açısından gözden geçirecektir. PCP’niz, tamamen çatlamış olması durumunda muhtemelen tendonunuzda bir delik hissedebilir.

Uzman, bir koltukta eğilmenizi veya ayaklarınız test masasının bitişi üzerinde olacak şekilde yüz üstü yatmanızı isteyebilir. Kişi daha sonra ayağınızın bükülüp bükülmeyeceğini kontrol etmek için alt bacak kasınıza basabilir. Aksi takdirde, büyük olasılıkla Aşil tendonunuzu patlatmışsınızdır.

Ayrıca Bakınız.  Bulgur pilavı mı pirinç pilavımı kilo aldırır?

Aşil tendonu yaralanmanızın derecesi ile ilgili bir soruşturma olması durumunda – tamamen veya yarı yarıya çatlak olup olmadığına bakılmaksızın – birinci basamak doktorunuz bir ultrason veya MRI filtresi ayarlayabilir. Bu zahmetsiz metodoloji, vücudunuzun dokularının resimlerini yapar.

Aşil Tendiniti Tedavisi
Aşil Tendiniti Tedavisi

Aşil Tendiniti Tedavisi:

Aşil tendonu patlamasının tedavisi düzenli olarak yaşınıza, aktivite seviyenize ve fiziksel sorununuzun ciddiyetine bağlıdır. Sonuç olarak, daha genç ve daha dinamik bireyler, özellikle rakipler, tamamen patlamış bir Aşil tendonunu düzeltmek için genel olarak tıbbi bir prosedür seçecek, daha deneyimli kişiler ise cerrahi olmayan tedaviyi seçecektir.

Geç araştırmalar, her ne kadar olabilirse de, hem dikkatli hem de cerrahi olmayan uygulamanın gerçekten eşdeğer yeterliliğini göstermiştir.

Aşil Tendiniti Ameliyatsız tedavi

Bu metodoloji düzenli olarak şunları içerir:

 • Tel kullanarak tendonu dinlendirmek
 • Yüzeye buz uygulamak
 • Reçetesiz eziyet gidericileri kontrol altına almak
 • İlk birkaç hafta boyunca alt bacağı hareket etmekten geri tutmak, kural olarak, çarpma noktası takozlu veya alçılı mobil bir botla, ayak aşağı bükülmüş halde

Ameliyatsız tedavi, kontaminasyon gibi tıbbi bir prosedürle ilgili tehlikelerden kaçınır. Bununla birlikte, cerrahi olmayan bir metodoloji, yeniden patlama olasılığınızı artırabilir ve iyileşme daha uzun sürebilir, ancak devam eden muayeneler, ağırlık vererek iyileşmeye erken başlamaları durumunda, cerrahi olmayan şekilde tedavi edilen kişilerde olumlu sonuçlar gösterse de.

Aşil Tendiniti Tıbbi Prosedürleri Nedir

Genel olarak strateji, alt bacağınızın arkasına doğru bir kesim yapmayı ve yırtık tendonu birbirine dikmeyi içerir. Yırtık dokunun durumuna bağlı olarak bakım farklı tendonlarla desteklenebilir.

Zorluklar, kontaminasyon ve sinir hasarını içerebilir. Önemsiz ölçüde müdahaleci sistemler, açık tekniklere göre kontaminasyon oranlarını azaltır.

Aşil Tendiniti İyileşme Süreci

Bir veya diğer tedaviden sonra, bacak kaslarınızı ve Aşil tendonunuzu güçlendirmek için aktif iyileşme aktiviteleriniz olacak. Pek çok insan dört ila altı ay içinde önceki hareket derecelerine geri döner. Bundan sonra sağlam ve sağlam bir hazırlıkla ilerleyin çünkü bazı konular bir yıl kadar devam edebilir.

Ayrıca Bakınız.  Çölyak hastalığı ve belirtileri

Yararlı restorasyon olarak bilinen bir tür iyileşme, ayrıca vücut bölümlerinin koordinasyonu ve nasıl hareket ettiğinize odaklanır. Tasarım, sizi bir rakip olarak veya normal günlük varoluşunuzda en önemli uygulama düzeyinize geri döndürmek içindir.

Bir anket çalışması, faydacı iyileşmeye yaklaşmanız durumunda, tıbbi prosedürde olduğu gibi cerrahi olmayan tedavide de benzer şekilde yapabileceğinizi belirtti. Daha fazla muayene gereklidir.

Dikkatli veya cerrahi olmayan uygulamadan sonra iyileşme aynı şekilde daha önce hareket etmeye ve daha hızlı ilerlemeye doğru ilerliyor. Bu alanda da çalışmalar ilerlemektedir.

Aşil Tendiniti (İltihabı) Tedavisi ve Egzersizleri

Aşil tendonu hakkında daha detaylı bilgi almak için https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C5%9Fil_tendonu adresini ziyaret ediniz.Cevap bırakın