Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Deprem çantası, Uzman kişiler deprem olmasına karşın her evde bir deprem çantası bulundurulması gerektiği uyarısını sıkça dile getiriyor. Her Tamamen doğal afet için kullanabilecek ve hayati bir öneme sahip olan deprem çantası herkesin evinde hazır bir biçimde yer almalıdır. Peki, deprem çantası nasıl hazırlanmalı? Deprem çantasında neler olmalı? İşte, haberimizin içerisinde bulabileceğiniz yanıtlar…

Afetlerde ihtiyaç duyulan ve hayatta kalmayı sağlayan yardım çantasında bulunması gerekenler birçok kişi tarafından araştırılıyor. Acil durumlarda bu malzemeleri tedarik etmeniz için zamanınız olmayacağından Afet ve Acil Durum Çantanızı evvelden hazır bulundurmanız daha iyi olacaktır. Bir acil durum Daha sonra personellerin herkese anında ulaşması mümkün olmayabilir. Yardım almanız saatler belki de günler sürebileceğinden kendi kendinize hayatta kalmanız gerekebilir. Bu yüzden de çantanızda en az 72 saat hayatta kalmanızı sağlayacak miktarda gıda, su ve diğer gereksinimlerinizi karşılayacak malzeme bulunmalıdır. Depremin şiddetli görülebileceği şehirlerin başında İstanbul gelmektedir. Ve bununla birlikte bir çok şehir de fay hattı yönünden tehlike altındadır. Toprak kayması ve yer kabuğundaki fay adı verilen kırıklardan yaşanan depremler ciddi zararlara yol açabiliyor. Olduğu anda panik olunması normal bir durum olduğundan ilk akla gelen deprem çantasını yanınızda bulundurmak yahut dışarı çıkma anında çantayı almayı ihmal etmemektir. Peki, deprem çantası nasıl hazırlanmalı? Deprem çantasında neler olmalı? İşte, yanıtlar…

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANMALI?

Depremden sonra dışarıda kalma durumlarında yanınızda yedek piller ve evvelden tam doldurulmuş şarj makinelerini bulundurunuz.

Çadır kurmak için yanınızda minyatür yahut mega boy çadır bulundurabilirsiniz. Arabanız varsa çadıra ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Kış mevsimine denk geldiğiniz taktirde battaniye yahut pike gibi eşyaları bulundurunuz.

Kalın giysilerinizi koymayı ihmal etmeyiniz. Baş örtü, seccade gibi eşyaları da bulundurmayı eksik etmeyiniz. İklime uygun giysiler olmasına dikkat edin. Kötü hava koşullarını düşünürsek şemsiye yahut yağmurluk mutlaka çantanızda bulundurulmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Arapça - Farsça Kısa Şiirler

Termos yahut boş şişelere içme suyu koyunuz. Dışarıda yiyecekten ziyade su gereksinimini daha çok hissedebilirsiniz. Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalıdır.

Yiyecek ihtiyacı durumunda konserve tarzı yiyecekleri tercih ediniz. Bisküvi ve garnitür yiyecekleri çantada bulundurunuz. Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Düzenli ilaç kullanımınız varsa ilaçlarınızı yedek olarak çantanızda bulundurabilirsiniz. Acil durumda ilacınızın yanınızda olması halde sağlığınızı tehlike altından kurtarmış olacaksınız.

Fener, düdük, çakmak, ıslak mendil, tuvalet kağıdı gibi malzemeler de temel malzemeler arasında yer almaktadır. Bunları koymayı ihmal etmeyiniz.

İlk yardım çantasını da bunun yanısıra yanınızda bulundurmanız önerilir. Acil bir durum ve kaza olması halinde ilk yardım çantasına gereksiniminiz olabilir.

Yanınıza terlik, ayakkabı, çorap, kesici alet gibi malzemeleri bulundurabilirsiniz. İhtiyaç hissetmeniz halinde işinize yarayacaktır.

Cüzdan, önemli evraklar, banka kartı gibi kişisel eşyaları yanınıza almayı unutmayınız. Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
Tapu, sigorta, ruhsat belgeleriCevap bırakın