B12 kaynağı: Lüfer balığının faydaları nelerdir?

0

Balıkların babası olarak anılan lüfer balığı, tam bir B12 kaynağıdır. Vücut sağlığı için inanılmaz faydası olan lüfer balığı hakkında …

Balıkların babası olarak anılan lüfer balığı, tam bir B12 kaynağıdır. Vücut sağlığı için inanılmaz faydası olan lüfer balığı hakkında araştırılanleri sizler için biraraya getirdik. İçerisinde bunun yanısıra yüksek oranda fosfat ve çinko da barındırır. Soğuk havaların en kaliteli besinidir. Yorgunluk ve konsantre eksikliği gibi sağlık sorunlarını bitirir. Peki Lüfer balığının yararları nelerdir? Lüfer balığı nasıl tüketilir?

Bilimsel sınıflandırmada Pomatomus saltatrix olarak geçen Lüfer balığı, soğuk havalarda tüketilmesi gereken en faydalı balıktır. 28 cm’e kadar uzunluğu olan lüfer balığı ortalama 125 ile 333 gram ağırlığında olur. En büyük lüfer balıklarına Kofona ve Sırtıkara denir. Açık gümüş renginde olan Lüfer balığının sırtı koyudur. Büyüdükçe bu koyuluk artar. Karın kısmı da bir hayli gözalıcıtır. Balıkların babası olarak adlandırılır. Karadeniz, Akdeniz Marmara ce Atlas Okyanus’unda havaların soğumasıyla ortaya çıkar. Sürüler halinde dolaşılır. Bundan dolayı bu mevsimde avlanması daha fazladır. Omega-3 yağ asitleri yönünden diğer balıklara oranla zengin olduğundan lezzeti çok iyidir. Tam bir B12 vitamin kaynağı olan Lüfer balığı, vücudun ihtiyacı olan B12’nin yüzde 160’ını kolaylıkla karşılar.

LĞFER BALIĞININ YARARLARI NELERDİR?

– İçerdiği B12 vitamini aracılığıyla vücuttaki oksijen oranını artırır. Güçlü bir çözelti olan B12 vitamini kan içerisinde zararlı hücrelerin birikmesini önüne geçer.

– Metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolay bir hale getirir. Yağlı olan bir besin olmasına karşın sindirimi kolaylaştırdığından kilo vermede yararlı olur. Bunun yanısıra uzun süreli tok tutar.

– Magnezyum maddesi aracılığıyla kan akışını normalleştirerek kalbin ritmini dengeler. Böylece kalp ritim bozukluğu ya da panik adak hastalarının tüketilmesi tavsiye edilir.

– Özellikle kış mevsiminde hantallaşan beyin ve vücut içinde birebirdir. Yorgunluğu gideren lüfer balığı, bunun yanısıra beynin fonksiyonlarını hızlandırdığından konsantre gücünü artırır.

Ayrıca Bakınız.  İlk bilgisayar ne zaman yapıldı? İlk bilgisayar nasıldı?

– Potasyum ve antioksidan içeren lüfer balığı vücutta serbest radikalerin dolaşmasını önüne geçer. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne engel olur. Kanserli hastalıkların yaşanmamasını sağlar.

– Süratli doku iyileştirdiğinden yaşlanmayı geciktirir. Yaraları iyileştirir. uzman kişiler kış mevsiminde özellikle hafta da en az bir en çok iki kez tüketilmesini tavsiye eder.

LÜFER BALIĞI NASIL TÜKETİLİR?

Genel olarak ızgarada tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanısıra defne yapraklarıyla birlikte sos yapılıp fırına da verilebilir. Aynı zamanda büyük olduğundan eti fazladır. Tavuk eti gibi kesilip kılçıklarından ayrılıp kızartılıp salataya eklenerek de diyet yemeği yapılabilir.


Cevap bırakın