Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Basmati pirinç nedir? Basmati pirinç pilavı tarifi

Sağlık için son derece faydalı olduğu bilinen basmati pirinci son zamanda ülkemizde de popüler oldu. Hindistan, Asya ve Çin mutfağında çokça tercih edilen basimati pirincini sizler de tüketmelisiniz. Peki, basmati pirinç pilavı nasıl yapılır? Tarifi bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

Basmati, geleneksel olarak Hint alt kıtasından gelen uzun, ince taneli aromatik pirinç çeşididir. 2018-19 saygınlığıyla Hindistan, denizaşırı basmati pirinç pazarının% 65’ini ihraç ederken, geri kalanını Pakistan oluşturdu. Himalaya Dağları’nın karlı suları ile beslenen bir pirinç türü olan basmati pirinci, ince uzun görünümüyle şaşırtıyor. Yarı mat, yarı saydam bir rengi yer alan pirinç kendinden aromalı pirinç türleri arasında yer alır. Ender yer alan bir pirinç olan basimati, uzun yıllar süresince Güneydoğu Asya bölgesinde yalnızca soyluların sofrasını süslemiştir. Pişerken kendi boyutunun iki katı kadar uzayabilen bu pirinç, normal pirinçlerle pilav yaparken tercih edilen su miktarından daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bol suyla pişmesine rağmen bile piştikten sonra tane tane kalır. Düşük glisemik indeksi aracılığıyla kan şekerinin dengede tutulmasını sağlayan bu pirinç, karbonhidratlar yerine daha sıhhatli olan kompleks karbonhidratlardan oluştuğu için vücuda daha süratli ve uzun süreli enerji sağlar. Bu yüzden sporcu beslenmesinde tercih edilir.İçeriğindeki magnezyum ve demir mineralleri kalp sağlığının muhafaza edilmesinı sağlar.

BASİMATİ PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ:

MALZEMELER

2 su bardağı basmati pirinç
4 su bardağı sıcak su
1 tatlı kaşığı tuz
3 yemek kaşığı tereyağı

YAPILIŞI

Öncelikle basmati pirincini iyice yıkayıp suyunu süzün.

sonrasında bir tencere tereyağını eritip süzdüğünüz pirinçleri ekleyerek kavurun. Kavurma işlemi bittikten sonra tuz ve suyu ekleyip, kapağını kapatın.

Pişen basmati pilavını 15 dakika dinlendikten sonra sunuma hazırlayabilirsiniz.

Tenceremizin içinde tereyağını eritip yıkadığımız ve süzdüğümüz pirinçleri ekleyip 10 dakika kavuruyoruz.

Ayrıca Bakınız.  Umami tat nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur?

Kavurma işlemi bittikten sonra tuz, bulyon ve suyu ekleyip karıştırıyoruz, tencerenin kapağını kapatıp pirinçler suyunu çekene kadar pişiriyoruz.

15 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…Cevap bırakın