Dünyanın en küçük Havalimanı

0

Havaalanları genel olarak devasa ve aşağı yukarı labirent gibi yapılar olmalarıyla tanınıyorlar. Geçilen bütün kapılar ve girilen bütün sıralar …

Havaalanları genel olarak devasa ve aşağı yukarı labirent gibi yapılar olmalarıyla tanınıyorlar. Geçilen bütün kapılar ve girilen bütün sıralar bu hissi daha da güçlendiriyor. Üstelik ülkeler de, Dünyanın en büyük havaalanına sahip olmak için yarışıyor ve havaalanlarının büyüklüğü ile övünüyor. Dünyanın en küçük Havalimanı hakkında sizlere biraz bilgi verelim..

Lakin İngiltere – Coventry‘de bunun tam tersi bir durum yaşanıyor ve daha deneysel yeni bir havaalanı kuruluyor. Maalesef bu havaalanı büyüklüğü ile değil, küçüklüğü ile gündemde ve insanlar için olmayacak. Göreceli olarak normal bir havaalanından çok daha ufak bir boyuta sahip olması planlanan bu havaalanı, drone‘lar için kuruluyor.

Yeni teknoloji firması Urban-Air Port, Hyundai’den aldığı destek, Birleşik Krallık hükumetinden aldığı 1,2 milyon poundluk hibe ve Future Flight Challenge programı ile bu noktada devreye giriyor.

Dünya’nın en ufak havaalanının asıl amacı, kargo drone’ları ve hava taksileri gibi eVTOL (elektrikli dikey kalkış ve iniş) hava araçlarının şehrin genel hareket altyapısı ile nasıl birleşebileceğini test etmek olacak. Havaalanının Kasım 2021 tarihinde çalışmaya başlaması bekleniyor.

BK hükumetinin bu projeye yatırım yapma isteğini duyuran Coventry Şehir Meclisi Ulaşım İnovasyonu Yöneticisi Sunil Budhdeo, temel amaçlarının yoğunluğu ve emisyonu azaltmak olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra drone’ların acil durum hizmetlerinde kullanımları hakkında da testler yapılacağını söylüyor.

Budhdeo’nun emisyonlar hakkında kaygıli olmasının ise bi hayli haklı sebepleri yer alıyor. Özellikle şu anda içerisinde yer aldığımuz COVID-19 salgını ile beraber rakamları giderek yükselen kargo ve teslim araçları çevre üstünde giderek yükselen negatif bir etki yaratıyor. Teknolojinin gelişimi ve yaşam biçimlerinin değişimi ile beraber de evlere ve işyerlerine yapılan teslimlerin daha da artacağı tahmin ediliyor. Daha fazla kargo aracının yolda olması da kaçınılmaz olarak karbon emisyonu tehdidinin varlığının sürmesi manasına geliyor.

Ayrıca Bakınız.  Gaziantep - Antalya Arası Kaç Km

Bu projenin çevresel tesiri de küçümsenecek gibi değil. Eğer ihtiyacı olan bireyler helikopterler yerine drone’lar ile taşınabilirlerse, hem bu olaylar sebebi ile oluşan trafik yoğunlukları hem de diğer hava araçlarının yol açtıkları karbon emisyonu azaltılacaktır. Her ne kadar yolların şu anda göreceli olarak sakin olduğu söylenebilecek olsa da, salgının sonlandığı gelecek tarihlerde yaşanabilecek sorunlardan kaçınılması için bu sistem muazzam bir katkı sağlayacaktır.

Lakin hava temelli hareketliliğin de kendi risklerine sahip olduğunu belirtmekte yarar var. Drone’lar ve diğer hava araçlarının mutlaka çözmesi gereken, birbirleri ve bazı zaman yayalar ile yaşanabilecek kazalardan kesinlikle kaçınılması gibi bariz detaylar yer alıyor. Lakin eğer her şey planlandığı gibi giderse, Urban-Air Port Dünya çapında emisyon azaltma ve trafik yoğunluğunu azaltma için 200’den çok alanda yeni kurulumlar yapmayı planlıyor.

Türkiye’nin en küçük havalimanı,
Dünyanın en büyük havalimanı,
Dünyanın en küçük Havalimanı,
Dünyanın en İlginç Havaalanları,
Dünyanın en garip havaalanları,
Dünyanın en ilginç Pistleri,
Havaalanı Hakkında ilginç bilgiler,
En uzun Havaalanı pisti Türkiye,


Cevap bırakın