Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebeklere kimyon çayı tarifi

Bebeklerde en sık karşılaşılan problemlerden biriside gaz sancısıdır. Gaz sancısı hem bebeğe hem de ebeveynlere ciddi sıkıntılar yaşatmaktır. Bebeklerde tükettikleri gıdalar neticesinde belli bir hazımsızlık problemi yaşadıklarında hemen arkasından gaz sancısı meydana gelir. Gazını çıkartmakta zorlanan bebek ve ebeveynlerde bu durum işkence haline dönüşebilir.

Bebeklerde gaz sancısı neden olur?

Bebeklerde gaz sancısının meydana gelmesindeki en mühim etken annenin beslenme şeklidir. Anne bebekte gaza neden olabilecek besinler tükettiğinde bu durum bebeğinizde gaz problemine sebebiyet verebilmektedir.

Annenin tükettiği gıdaları bebeğin hazmederken zorlanması gaz probleminin en mühim sebepleri arasında yer almaktadır. Bebeğin bağırsak ve sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması gaz sorunlarının meydana gelmesinde ki diğer önemli etkendir. Bu sebepten ötürü annenin, bebeğin kolayca sindirebileceği gıdaları tüketmesi gerekir.

Günde 3 saati geçen ve kronik olarak 2-3 haftadan uzun süren gaz sancılarında bir uzman görüşü alınılması mühimdir.

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir?

Karnı tok ve uykusunu almış olan bir bebeğin ağlaması genellikle bir sancısı olduğuna işaret eder. Aynı zamanda, gaz sancısı çeken bebekte kızarma, ağlama, dizlerini karın bölgesine çekme yumruklarını sıkma gibi fizyolojik belirtiler görülür. Bunun yanısıra karın bölgesinde oluşan şişlik ve kabızlık da gaz sancısına işaret ediyor olabilir.

Hem bebeğinizin hem de kendinizin gaz problemi yaşamasına engel olmak için ilk olarak şu suallerın yanıtlarını bilmekte yarar var. Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir, bebeklerde gaz çıkarma metodları nelerdir, bebeklerde gaz sancısı için bitkisel yöntemler hangileridir gibi suallerın yanıtlarını birazdan vereceğiz.

Ayrıca Bakınız.  Tahinin sağlığa faydaları nelerdir?

İlk olarak bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir sorusuna cevap verelim…

“Bebeklerde gaza ne iyi gelir?” sorusunun yanıtlarını maddeler halinde anlattık:

1- Bebeğinize vereceğiniz biberonun içerisindeki havayı boşaltın. Bunu emzikle gerçekleştirebilirsiniz.

2- Annenin bebeği emzirirken gaz yapan yiyeceklerden uzak durması gerekir.

3- Bebeği sık sık ve az az beslemeye özen gösterin.

4- Beslenme sonrası bebeği dik olarak (ortalama 45 derecelik bir açıyla) yarım saat kadar oturur pozisyonda tutun.

5-Bebeğinizin biberonu boş bir biçimde emmemesine özen gösterin.

6- Bebeğinizi emzirdikten yarım saat sonra karın kısmına masaj uygulayın.

7- Gazını bir türlü çıkartamadığınız bebeğinize sıcak duş aldırabilirsiniz. Suyun kaynar olmamasına özen gösterin.

Bebeğinizde gaz sancısına vermiş olduğumuz metodları denemenize rağmen bir türlü sonuç alamıyorsanız bitkisel metodları tercih edebilirsiniz.

Bebeklerde gaz sancısı ne zaman geçer?

Bebeklerin sindirim sisteminin gelişim sürecine bağlı olarak gaz sancıları 12. haftaya kadar sürebiliyor. Bazı özel durumlarda bu sürecin 18 haftaya da uzadığı da görülebilmekle beraber 12. hafta sonrası şiddetli gaz sancısı yaşayan bebeklerin bir uzmana gösterilmesi önerilir. Bunun yanısıra anne sütünü erken bırakan yahut ek besine erken başlayan bebeklerde gaz sancısı görülme süreci daha uzun olabilir.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer – Bebeklerde gaz çıkarma metodları
Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen bitkisel yöntemler nelerdir?

Rezene

Bebeklerde gaz problemlerine rezenenin iyi geldiği bilinmektedir. Bebeklerde gaz oluşunu engelleyen 1½ çay kaşığı rezene tohumlarını 4 fincan suda 10 dakika kaynatın. Soğutun ve gün süresince 2 yahut 3 kez ufak dozlarda bebeğinize verin. Emziren anneler de bu kaynatmayı içebilirler.

Elma sirkesi

Bebeklerde gaz ağrısına iyi gelen en etkili ve tamamen doğal metodlarden birisi de elma sirkesidir. Su içmeye başlayan bebeğinizin suyuna bir iki damla damlatılan sirke, gaz oluşumunun önüne geçmeyeye yol gösterecektır.

Ayrıca Bakınız.  Panik Atakta Çözüm Yolları

Anason ve kimyon

Anason ve kimyonu suda kaynatın. Daha sonra süzüp bebeğinize yemek yedirmeden on dakika evvel 2 çay kaşığı içirin.

Sıcak havlu metodu

Sıcak havlu metoduyle bebeklerinizde yaşanan gaz sancısından kurtulabilirsiniz. Sıcak ayaklarına değdirin. Lakin çok sıcak olmamasına dikkat edin. Bu metodu deneyen anneler oldukça tatmin kaldıklarını belirtiyorlar.

Karın masajı

Bebeğinizin karnına saat yönünün tersine dairesel hareketlerle masaj uygulayın. Bu metodunde gaz sancısını azaltmada etkili olduğu bilinmektedir.

Çörek otu

1 çay kaşığı çörek otunu bir bardak suda içerisine bir adet hurma atarak kaynatın. Daha sonra 1 çay kaşığı olacak biçimde bebeğinize içirin.

Bebeklerde gaz sorunu nasıl çözülür?- İbrahim Saraçoğlu metodu

Bebeklerde gaz problemina karşı Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun vermiş olduğu bir bitkisel yöntem var.

Malzemeler

– 1 çay kaşığı kimyon
– Kaynar su

1 çay kaşığı toz kimyonu kaynar suyun içerisine atın. Bir taşım kaynatın ve ocaktan alın. Daha sonra tülbentle süzün. Daha sonra iki çay kaşığı toz şeker ekleyin ve iyice karışmasını sağlayın. Çay kaşığı ile bebeğinize yavaş yavaş içirebilirsiniz.

Bebeklerin Gazı İçin Kimyon Çayı Tarifi İçin Malzemeler
1 çay kaşığı kimyon
1 su bardağı su
2 çay kaşığı şeker

Bebeklerin Gazı İçin Kimyon Çayı Tarifi Yapılışı
Merhaba anneler, bu kimyon çayını sizde içebilirsiniz. Bunun yanısıra her yemeğinize çok az da olsa kimyon katarsanız özellikle emziriyorsanız bebeğiniz rahat edecektir.

Suyu kaynatın. Ocağın altını kapatın.
Suya 1 çay kaşığı kimyonu ekleyip karıştırın.
Bir taşım daha kaynatın, şekerini ekleyin, ılımaya bırakın, ılıyınca bir tülbent yardımıyla kimyon çayını süzün.
Yeterli ısıda soğuyunca bebeğinize 2 çay kaşığı verebilirsiniz. Kesinlikle faydasını görürsünüz. Gazsız bebekler dileğiyle:-)Cevap bırakın