Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Format Sonrası Kurulması Gereken En Gerekli 16 Ücretsiz Program 2021-2022

Format Sonrası Kurulması Gereken En Gerekli 16 Ücretsiz Program 2021-2022

Hayatımızın her alanında artık bilgisayarlar vazgeçilmez bir araç olarak yerini çoktan aldı. Gündelik yaşantımızda eğlence için kullanabildiğimiz gibi eğitim-öğretimin uzaktan olmasıyla birlikte neredeyse tüm eğitim süreçlerini de içerisine alan bilgisayar ve teknolojileri iş yaşantısının da ayrılmaz bir parçası. Hepimiz için vazgeçilmez olan bu cihazların en önemli ve olmazsa olmazı ise üzerinde bulunan işletim sistemleri ve uygulamalar. Bir bilgisayar almanın donanım maliyetiyle birlikte çok büyük oranda kullandığınız yazılımlara bağlı olarak lisans maliyetleri de bulunuyor. Bu yazımızda paylaşacağımız 16 ücretsiz yazılım ile sizleri ihtiyaç duyduğunuz yazılımlara herhangi bir lisans ücreti ödemeden ulaşabilecek, lisanslı yazılımların sunduğu olanaklara ulaşabileceksiniz. Hatta gerçekten bu uygulamalar ücretsiz mi diye kendinize soracaksınız. Gelin şimdi hep birlikte 2021 – 2022 yılının en kullanışlı ücretsiz programlarına birlikte bakalım.

Not: Aşağıda tanıtımları bulunan uygulamaları indirmek için yapmanız gereken uygulamalara ait resimlere tıklamak. Bağlantılar size ücretsiz uygulamanın son sürümünü indirebileceğiniz alana götürecektir. Sonrası için yapmanız gereken indirmek istediğiniz uygulamaya, sürümüne ve kullanmış olduğunuz işletim sistemine uygun olan yazılımı indirmek ve bilgisayarına kurmak.

En Kullanışlı 16 Ücretsiz Uygulama 2021 – 2022

1. Fire Arpaca

Fire Arpaca
Fire Arpaca

Mac ve Windows platformlarına indirebileceğiniz bu ücretsiz yazılım sayesinde dijital çizimler yaparak güzel işler çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Xiaomi Mi Band 3 Akıllı Bileklik özellikleri

2. Calibre

Calibre
Calibre

Açık kaynak kodlu bu uygulama, E-kitap formatındaki bütün metinleri okunur bir biçimde size sunuyor. Ayrıca pdf gibi formatları da açabiliyor.

3. VLC Player

VLC Player
VLC Player

Oldukça basit görünümlü bir arayüze sahip olmasına rağmen video oynatma konusunda çok başarılı bir iş çıkartan VLC, kopamayacağınız en önemli yazılımlarınızdan biri haline gelecek.

4. Shotcut

Shotcut
Shotcut

Bu ücretsiz video düzenleme uygulamasıyla, profesyonel video düzenleme uygulamalarından bile daha iyi performans alabilirsiniz.

5. Audacity

Audacity
Audacity

Bütün platformlarda kullanabileceğiniz bu ses düzenleme yazılımı, ses kaydetmenize ve ses düzenlemesi yapmanıza olanak sağlıyor.

6. Zotero

Zotero
Zotero
Bilimsel araştırma ve alıntı kaynaklarını toplama yazılımı olan Zotero, tamamen ücretsiz ayrıca Google Chrome ve Firefox gibi tarayıcılarda eklentisi de mevcut.

7. ShareX

ShareX
ShareX
Windows için kullanılabilir halde olan bu açık kaynaklı uygulama, ekran görüntüsü alma ve bununla bağlantılı işlemler konusunda önde gelen yazılımlardan. Kendi sitesinden indirilebileceği gibi Steam platformu üzerinden de indirmek mümkün.

8. Dashlane

Dashlane
Dashlane
Pek çok mobil ve bilgisayar platformunda yer alan bu yazılım sayesinde internet siteleri ve uygulamalarda şifrenizi hiçbir zaman unutmayacaksınız. Ücretsiz versiyonu 50 şifreye kadar kayıt imkanı sağlıyor.

9. Darktable

Darktable
Darktable
Açık kaynaklı fotoğraf düzenleme yazılımı Darktable, fotoğraflarında profesyonel bir görüntü yakalamak isteyenler için oldukça doğru bir tercih.

10. Lightworks

Lightworks
Lightworks

Bir diğer ücretsiz dijital video düzenleyici yazılım olan Lightworks, Quentin Tarantino’nun efsane filmi ‘Pulp Fiction’ın post prodüksiyon aşamasında dahi kullandığı ve sürekli geliştirilen bu yazılım oldukça işinize yarayabilir.

11- Unreal Engine

Unreal Engine
Unreal Engine

Unreal Engine, video oyunları ve animasyonların yapılabildiği bir tasarım programı. Bu yazılım ile geliştirilen oyunlardan 1 milyon doların üzerine çıkmadığınız sürece program tamamıyla ücretsiz.

12. GarageBand

GarageBand
GarageBand

Apple’ın bütün platformlara ücretsiz sunduğu, yıllardır hayatımızda olan bu uygulama ile, podcast kaydedebilir veya kendi müziğinizi kaydedebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Elektrikli Bisikletlerle Hem Çevreye Hem Bütçenize Dost: Sürdürülebilir Ulaşımın Yükselen Trendi - 2023

13. Blender

Blender
Blender

Ücretsiz 3 boyutlu tasarım yazılımı olan Blender, 3D üzerinde çalışmak isteyenler için iyi bir fırsat. Sitesinin yanında Steam üzerinden indirmek de mümkün.

14. PhotoScape X

Photoscape X
Photoscape X

Fotoğraf kolajlarını ve düzenlemeyi oldukça hızlı ve düzgün metotlarla yapabildiğiniz ücretsiz yazılım herkesin kullanabileceği türde.

15. 7-zip

7-zip
7-zip

Dosya arşivleme ve sıkıştırma yapabildiğiniz özgür yazılım, diğer sıkıştırma yazılımlarından uzaklaşmak isteyenler için iyi bir seçenek.

16. GIMP

GIMP
GIMP

Ücretsiz özgür yazılım GIMP, piksel tabanlı fotoğraf düzenleme ve tasarım uygulaması hemen hemen bütün dosya biçimlerine destek veriyor.Cevap bırakın