Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Griple Koronavirüs Semptomları Belirtileri Arasındaki Farklar Neler 2021 – 2022

Griple Koronavirüs Semptomları Belirtileri Arasındaki Farklar Neler 2021 – 2022

Koronavirüs salgınının etkisinin devam ettiği bu günlerde mevsimin de değişiyor olması sonbahar mevsiminin gelmesiyle de havanın daha da soğumaya başlamasıyla birlikte grip vakalarında da artışların yaşanması bekleniyor. Birçok kişi ise grip ile koronavirüs arasındaki semptom (belirti) farklılıkları konusunda bihaber. Özellikle yüz yüze eğitimin de başlamasıyla birlikte okullarda başta öğrenci ve öğretmenler olmak üzere tüm eğitim paydaşlarının da kaygısı yükselmiş durumda. En ufak bir belirtiyle karşılaşan öğrenci, öğretmen, okul yönetimi ve veliler hastalığa koronavirüs gibi yaklaşıyor ve ne yazık ki öğrencilerin okula gelememesi gibi bir sonuçla bu durum sonuçlanıyor. Sahadan bu benzeri çok sayıda da haber geliyor. Öğrencim hapşırdığı, burunu aktığı için öğretmeni okula öğrencinizi göndermeyin diyen çok sayıda veli bulunuyor. Biz de bu yazımızda Sizlere Koronavirüs ile Grip semptomları arasındaki farklar neler onlardan bahsedeceğiz.

Grip Miyim Yoksa Koronavirüs Mü?

Grip mi yoksa koronavirüs müsünüz bunu aslında belirlemek çok kolay. Konuyla ilgili açıklama ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek’ten geldi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, grip vakalarında ishal, karın ağrısı, koku ve tat alma bozukluğu gibi belirtilerin Kovid-19’a göre daha az görüldüğünü belirtti.

Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gerek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsim itibarıyla viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha yoğun olacağı bir döneme girildiğini söyledi.

Griple Koronavirüs Semptomları Belirtileri Arasındaki Farklar Neler 2021 2022
Griple Koronavirüs Semptomları Belirtileri Arasındaki Farklar Neler 2021 2022

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/corona-virus-semptomlarinin-grip-ve-nezleden-farki-6106301/

Grip Belirtileri Nelerdir?

Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına yeterince uyulmamasının hem Kovid-19 hem de gribin yayılımını artırdığına dikkati çeken Gerek, “Kovid-19 ve grip enfeksiyonunun ortak semptomları çok fazla. Özellikle delta varyantının neden olduğu Kovid-19’da yüksek ateş, öksürük, aşırı halsizlik, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, koku ve tat alma bozukluğu, dengeyle ilgili semptomlar ön plana çıkıyor. Gribal enfeksiyonda yine yüksek ateş, aşırı halsizlik gibi bulgular var ama Kovid-19’da gördüğümüz yoğun akciğer tutulumu veya hayatı tehdit eden durumla karşı karşıya kalmıyoruz.” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Kakaolu puding kilo aldırır mı?

Gerek, Kovid-19 ve grip semptomlarındaki farklılıklara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Gribal enfeksiyonlarda ishal, karın ağrısı gibi mide ve bağırsaklarla ilgili semptomları daha az görüyoruz. Kovid-19’daki koku ve tat alma bozukluğunu genelde gribal enfeksiyonlarda çok görmüyoruz. Akciğer tutulumunu, nefes almayı güçleştiren, kandaki oksijen düzeyini azaltan, oksijen ihtiyacını ortaya çıkaran durumu gribal enfeksiyonda eğer çok özel bir durum, ek hastalıklar yoksa çok görmüyoruz. Gribal enfeksiyonu Kovid-19’dan bu şekilde ayırt edebiliriz.”

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

– “Viral enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotiğin yeri yok”

Grip, soğuk algınlığı semptomları olan hastalara, doktora görünmeden antibiyotik kullanmamaları uyarısında bulunan Gerek, şöyle devam etti:

“Viral enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotiğin yeri yok. Türkiye’de gereksiz antibiyotik kullanımını yaygın olarak görüyoruz, bu önemli bir sorunumuz. Viral enfeksiyonlar ortaya çıktığı zaman özellikle kas ve eklem ağrıları veya yüksek ateş durumu varsa bunları gidermek amacıyla bazı ilaçları kullanmak mümkün. Ancak hem Kovid-19 hem de gribal enfeksiyonlar benzer semptomlar gösterdiği için vatandaşlarımız, öncelikle PCR testi yaptırarak, Kovid-19 olmadıklarından emin olmalılar.”

Prof. Dr. Mustafa Gerek, Kovid-19 ile gribal enfeksiyonların yayılmasının önlenmesi için maske, mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle uyulması gerektiğinin altını çizdi.

T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs web sitesine ulaşmak için https://covid19.saglik.gov.tr/

Grip Nezle ile Koronavirüs Arasındaki Fark Nedir?

Grip nezle ile koronavirüs arasındaki farkları bir de video ile sizlerle paylaşmak istedik. İyi seyirler

 Cevap bırakın