Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Ayakkabı seçimi yaparken ayak sağlığınızı dikkate almanız gerekir. Özellikle koşu ayakkabıları, eğer ayağınız için uygun değilse şişkinlik anında sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle koşu ayakkabısı tercih ederken dikkatli olmalısınız. Peki koşu ayakkabısı nasıl seçilir ve nelere bakılır? İşte yanıtı.

Koşu ayakkabısı alışverişi yaparken, ayak sağlığınıza göre bir seçim yapmanız gerekir. Koşu sırasında ayağınızı sıkmayacak ve rahatsızlık vermeyecek bir model almalısınız. Koşu bir spor aktivitesi olarak bakıldığında kişinin, dizlerine ve ayaklarına ağırlık hissi verir. Ve vücutta bir dengenin oluşturulmasını gerektirir. Bu nedenle kullanılacak olan spor ayakkabının, ayağa tam oturması ve ne bol ne de dar olmaması gerekir. Gündelik hayat içerisinde vücutta en çok yorulan kısmın ayaklar olduğu düşünülürse, seçim yaparken oldukça dikkatli olunması gerektiği gerçeği ön plana çıkar.

Ayakkabı tercih ederken dikkat etmeniz gereken 2 husus var:

1 – İnternet üstünden alışveriş yapacaksanız, gün sonunu bekleyerek alışveriş yapın. Ayakkabı deneme şansınız olmayacağı için, gün içerisinde şişmiş olan ayaklarınızı baz alarak ayakkabıların sahip olduğu sahip olduğu özelliklerine bakıp satın alın.

2 – Aynı biçimde eğer mağazadan alışveriş yapıyorsanız, yine gün sonunu değerlendirmeli ve şişkin ayaklarla sizi rahatsız etmeyecek olan ayakkabıyı satın almalısınız.

Koşu ayakkabısı tercih ederken ve kullanımı sırasında, önemle üstünde durulması gereken diğer noktalar şöyledir:

– Satın alacağınız ayakkabıda, ayak baş parmağı ile ucu arasında tam anlamıyla bir baş parmak boyu kadar aralık bulunmalıdır.

– Koşu ayakkabısını kullanırken çorap kullanımı mühimdir. Ayakkabı içerisinde çorap olması, hareketi kolaylaştırmak için mühimdir. Çorap, ayakkabı içerisinde oluşabilecek sürtünmeyi de önüne engel olur.

– Çıplak ayakkabı ise rahatsız bir his verir. Ayağın kullanım sırasında yanmasına da neden olur.

– Satın alacağınız ayakkabı, hafif modellerden olmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Göbeklitepe nerede?

Koşu ayakkabısı tercih ederken evvelliğiniz şunlar olmalı:

– Koşu yapacağınız yolu belirlemiş olmalı ve bu yol güzergahına hakim olmalısınız.

– Ayağınızın basış yönünü iyi biliyor olmalısınız. İçe dönük ya da dışa dönük mü? Bunu bilerek bir ayakkabı seçimi yapmalısınız.

– Hareket ve adım hakkında sizi sıkmamalı.Cevap bırakın