Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Biontech/Pfizer Koronavirüs Aşısı Delta Varyantına Karşı Koruyor Mu

Biontech/Pfizer Koronavirüs Aşısı Delta Varyantına Karşı Koruyor Mu?

Biontech/Pfizer koronavirüs aşısı ülkemizde koronavirüse karşı aşılamada son dönemde en fazla kullanılan aşı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre de günde yaklaşık 1 buçuk milyon insanımız Biontech/Pfizer aşısı ile aşılanıyor. Bu hızda aşılama devam ederse çok kısa bir sürede ülkemiz için koronavinüse karşı bağışıklığın kazanılacağını düşünürken bu seferde karşımıza Hindistan’da ortaya çıkan Koronavirüs Delta Varyantı çıktı. Ülkemize göre aşılama konusunda daha ileri düzeylerde olan başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinde Delta varyantının hızla yayıldığı ve normalleşme için planlanan tarihlerin de ertelenmek zorunda kalındığı duyuruldu.

Hindistan Delta Varyantı Nedir
Hindistan Delta Varyantı Nedir

Peki ülkemizde aşılamada kullanılan Biontech aşısı delta varyantına karşı koruyor mu? Bu sorunun yanıtı İngiltere Halk Sağlığı (PHE) kurumunun yaptığı araştırmanın sonucunu açıklamasıyla geldi. Araştırma Biontech/Pfizer ve AstraZenaca aşılarının Delta varyantına karşı etkili olup olmadığını belirlemek üzerine gerçekleştirildi.

Bilim insanlarının yaptığı veri analizinde bu iki aşının Delta varyantının bulaşması sonrasında Covid-19 hastalığının ağır seyretmesine karşı “çok iyi” koruduğu tespit edildi. Kurum, iki doz aşı olmuş kişilerin virüs bulaşsa bile hastaneye yatma riskini aşılanmamış kişilere oranla yüzde 90’dan daha fazla azalttığına dikkat çekti.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, araştırmanın ikinci doz aşının ne denli önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Söz konusu araştırma 12 Nisan ve 4 Haziran tarihleri arasında 166 hastanede tedavi altındaki Delta varyantı bulaşmış 14 bin 19 semptomatik vakanın incelenmesiyle gerçekleştirildi. Daha önce Natur adlı bilim dergisinde sonuçları yayımlanan bir araştırmada da BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyantına karşı koruduğu tespit edilmişti.

Koronavirüs ile ilgili aşağıdaki yazıları da okumanızı tavsiye ederiz.

Covid-19 – Koronavirüs PCR Ve Antikor (IgM) Testi Nedir?

Covid-19’dan Korunmak İçin Hangi Aşıyı Olmalıyım?

Koronavirüs Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Kaç Gün Sürer? Yan Etkilerle Karşılaşıldığında Yapılacaklar

Ayrıca Bakınız.  En Etkili Koronavirüs Aşısı Hangisi 2021-2022


Cevap bırakın