Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sabit Ortodontik Tedaviler

Diye kafanızı yoruyorsanız bu makalemiz tam size göre!!!!!!!!!!!

Dişlerinizde yamukluk ve çenelerinizde uyumsuzluk gülüşünüzü saklamanıza ve özgüveninizi kaybetmenize neden olmasın. Mutlaka sizin içinde uygun çözümler sunan bir tel nasıl tedavi edileceği (ortodontik tedavi) seçeneği vardır. Sizin için bu tedavileri birkaç başlık altında topladık.

Sağlıkla kalın, güzel gülüşler için geç kalmayın…

1.Sabit Ortodontik Tedaviler

Dişlerin yüzeyinde lüzumlu ön hazırlıkların yapılmasını takiben diş yüzeyine braket adı verilen malzemelerin yapıştırılması ve tellerin braketlere sıkıca bağlanması ile gerçekleştiren ortodontik tedavilerin temel adı sabit ortodontik tedavilerdir. Diş yüzeyleri haricinde çeneler için değişim planlandığında damak yahut yanak kısımlarında sabit apareyler de sabit ortodonti tedavileri içerisinde uygulanmaktadır.

METAL BRAKETLER

Ortodontik tedavilerde sıklıkla tercih edilen braket çeşidi metal braketlerdir. Metal braketlerin günümüz teknolojisinde üretilen seçeneği mevcuttur.

ESTETİK BRAKETLER

Ortodontik tedavi görmek isteyen lakin metal braketlerin görüntüsü sebebiyle tedaviden çekinen bireylerin tedavi sürecinde de estetik gereksinimi karşılayan braket çeşitleri estetik(şeffaf) braketlerdir.

LİNGUAL ORTODONTİ

Lingual ortodontik tedaviler; dişlerin dışarıdan görünmeyen iç yüzeylerine (dil tarafında ki yüzeylerine) uygulanan braketler ve teller ile yapılan ortodontik tedavilerdir. İnsana özel hazırlanan tedavi sitemlerinde istediğimiz başarılı sonuçlara braketler hiç görünmeden ulaşmak mümkündür. Üç boyutlu modellemeler ile hazırlanan braketler ve teller bireylerin gülüşünü kesintiye uğratmadan dişlerin düzelmesini sağlamaktadır.

2.Hareketli Ortodontik Tedaviler

Sabit tedavilerin aksine diş yüzeyine yapıştırılmadan hasta tarafından takılıp çıkarılarak kullanılabilen apareyler yardımı ile yapılan tedaviler hareketli tedavilerdir.

HARAKETLİ VE FONKSİYONEL APAREYLER

Bireylerin üst ve alt çenelerine ayrı ayrı yahut her iki çenesinide ilgilendirecek biçimde dişlere tutucu kollar yardımı ile tutunan akrilik plakalar temel olarak hareketli apareyleri oluşturmaktadır. Hareketli apareyler akril yüzeyine eklenen vidalar yahut farklı mekanik tel bükümleri ile yer tutucu, çene ve diş problemlerini tedavi eden alışkanlık kırıcı, pekiştirme amaçlı kullanılabilirler.

Ayrıca Bakınız.  Micro Plus ile Sizde Oturduğunuz Yerden Zayıflayın ve Gençleşin

Çene problemi olan bireylerde ortopedik kuvvetler uygulayarak çeneleri düzenlemeyi amaçlayan ağız dışı apareylerde hareketli aparey grubunda sayılabilir.

ŞEFFAF PLAKLAR

İş ve sosyal çevresi sebebiyle görüntüsüne önem veren, estetik kaygıları sebebiyle herkes tarafından bilinen diş telleri olmadan dişlerinin düzelmesini isteyen bireyler için şeffaf plaklar çözüm önerisi olmaktadır. Laboratuvar ortamında ısıyla biçimlenen özel malzemelerden bireylere özgü tasarlanan şeffaf plaklar hekimler tarafından uygun vakalarda kullanılmaktadır.Cevap bırakın