Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kırmızı et nasıl tüketimi ne kadar olmalı?

Doğru tüketilmezse, etin faydası kadar zararı da var. C, E gibi vitaminler yönünden fakir olan kırmızı etin, içerisindeki demirden yararlanmanın yolu, etleri sebzelerle pişirmek yahut etin yanında C vitamininden zengin sebze, salata yahut taze sıkılmış meyve suyu ile tüketmek… Diyetisyen Esra İncekara’dan et tüketirken bilmeniz gerekenler…

Etleri pişirirken önemle üstünde durulması gerekenleri şu biçimde sıralayabiliriz:

  • Etlerin pişirilmesinde fırın, haşlama ya da ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma metodu değişik “kanserojen maddelerin” oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir.
  • Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle beraber pişirilmesi yahut etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça mühimdir. Bu yöntem hem besin değişikliğini sağlar hem de sebzelerde yer alan C vitamini, demirin emilimini arttırır.
  • Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı kullanılmasından kaçınılmalı, sakatatlar tercih edilmemelidir.
  • Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve “kömürleşme” sağlamayacak biçimde ayarlanmalı. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır.

Kurban bayramı gibi dönemlerde et nasıl saklanmalı?

Yeni kesilmiş et sıcak havalarda çok daha kolay bozulabilir. Bu nedenle Kırmızı et nasıl tüketilmeli?kurban etini saklarken dikkat etmemiz gerekenleri şöyle anlattı:

  • Etler büyük parçalar şeklinde değil kıyma, kuşbaşı gibi ufak parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara ayırınüp, buzdolabı poşetlerine koyularak, buzdolaplarının buzluk kısmında yahut derin dondurucuda saklanmalıdır.
  • Buzlukta -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilmektedir.
  • Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler, yine buzdolabının alt raflarına aşağı aşağı indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.
Ayrıca Bakınız.  Ayvanın faydaları nelerdir? Hamilelikle ayva tüketimiCevap bırakın