Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sigara Akut Miyeloid Lösemi (AML) Sıklığını Arttırıyor!

Sigara kullanımı tüm dünya çapında ve ülkemizde bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya çapında her sene 6 milyon kişi sigara ile ilişkili nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu sayının 2030 senesinde 8 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Tütünün yanması sonucu sağlığa zararlı 7000’den çok madde açığa çıkmaktadır. Sigarayla ilişkili 10 çeşit kanser (akciğer, böbrek, mesane, serviks, yemek borusu, mide, pankreas kanseri gibi) ve 18 diğer hastalık (aort genişlemesi, katarakt, zatürre, diş eti iltihabı gibi) tanımlanmıştır.

AKUT LÖSEMİ SİGARA İLİŞKİSİ

Süratli gelişen ve birden yaşanan lösemilere “akut lösemiler” denir. Erişkinlerde daha sık görülen akut lösemi türü AML’dir. Son 10 yıldır miyeloid lösemiye yol açan sebeplerden birinin de sigara olduğu düşünülmektedir. 2016 senesinde İtalyan araştırmacılar tarafından yayımlanan bir derlemede (1) sigara içen erişkinlerde hiç sigara içmeyenlere nazaran AML sıklığının daha fazla olduğu açıklanmıştır. Yoğun ve uzun süreli sigara kullanımı, yükselen bir lösemi riski ile beraberlik göstermiştir. Enteresan olarak sigarayı bırakalı 20 yıldan fazla olan bireylerde lösemi riski oldukça azalmaktadır. Erkekler, kadınlara nazaran daha riskli bulunmuş ve bu durum erkeklerin sigara içme alışkanlıklarına bağlanmıştır (yoğun ve uzun süreli kullanım). Sigara ve lösemi ilişkisi tam anlamıyla anlaşılamamakla beraber nikotin ve nikotinle ilişkili bazı maddelerin hayvan modellerinde kansere yol açtığı ortaya konmuştur. Sigaranın içerdiği benzen, formaldehit yahut radyoaktif bileşenlere (polonio 210) bağlı olarak kromozomal düzeyde bozukluklar meydana gelmektedir. Bunun yanısıra immün sistemdeki ve dolaşımdaki akyuvar rakamlarındaki değişiklikler de suçlanmaktadır.

Koruyucu hekimlik uygulamaları ile sigaranın zararlarına dikkat çekilmelidir. Lakin bu sayede sigara ile ilişkili hastalıkların ve bunların ağır ekonomik yükünün azaltılabilmesi mümkün olacaktır. ‘’ diye sözlerine ekledi

Ayrıca Bakınız.  PCR Testi Zorunlu Olabilir Mi?


Cevap bırakın