Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tavuğun bozulduğu nasıl anlaşılır?

Tavuk, içerdiği protein açısından en çok tüketilen besleyici yiyecekler arasında bulunuyor. Ama her ne kadar besleyici bir ürün olsa da en çok gıda zehirlenmelerine yol açan da tavuktur. Tavuklar doğru muhafaza edilmediği takdirde çok kötü sonuçlara neden olabilir. Peki, kızartması fırınlaması ve haşlaması gibi birçok çeşidi yapılan tavuğun bozulduğu nasıl anlaşılır? Tavuğun bozulduğunu gösteren işaretler neler?

Tavuk çok farklı olarak çorbasından, yemeğine bazı zaman tatlısına kadar her türlü tüketilen bir gıdadır. Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği tavuk dünya çapında da en yaygın olarak tercih edilen gıdalardan biridir. Tavuk sağlık yönünden sahip olduğu özellikler sıklıkladır. Düşük yağ ve kalori miktarı ile yüksek miktarda protein içeren tavuk özellikle spor yapanlar için en ideal besin türüdür. Ama tavuk eti süratli bozulabilen ve bozulduğunda da kanda yüksek miktarda mikroba yol açan bir gıdadır. Bundan dolayı tavuk tüketirken çok dikkatli olmak gerekir. Çok az miktarda yağ içeren tavuk eti hem pek çok önemli vitamin ve minerali bünyesinde barındırdığından dolayı mutfakların vazgeçilmez yiyeceğidir. Protein kaynağı olan tavuğun bozulup bozulmadığını birkaç yöntemle anlayabilirsiniz. Ama en mühimsi tavuğu doğru yerde ve doğru şartlarda muhafaza etmektir. Bayat olan çiğ ya da pişmiş tavuğu yemek hem hasta eder hem de ölüme bile neden olabilir.

TAVUĞUN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Rengini kontrol edin: Bozuk olmayan taze tavuk pembe renklidir. Tavuğun tüketim tarihi geçmeye yakın bozulmaya başlar. Bozulmaya başlayan tavuğun rengi de grileşir. Hafif morarmaya dönük bir renk alır. Eğer tavuğunuzun renginde bir solgunlaşma gözlemliyorsanız fazla zaman kaybetmeden hemen pişirip tüketin. Eğer grilik artarsa pişirilmesi tehlikeli bir hal alır.

Tavuğu koklayın: Tavuğun bozuk olabileceğini kafanızı yoruyorsanız direk koklayın. Bozulan çiğ tavuğun çok güçlü ekşimsi bir kokusu bulunur ve hemen fark etme şansınız olur. Eğer kokladığınızda bozuk olduğuna dair herhangi bir koku alıyorsanız kesinlikle tüketmeyin. Bu tavuk sizi zehirleyebilir.

Ayrıca Bakınız.  Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Tavuğun dokusuna bakın: Tavuğun bozuk olup olmadığını anlamanın bir diğer metodu de etin dokusunu kontrol etmektir. Aldığınız çiğ tavuk normalde dışı cilalı gibi hafif kaygan bir yapıya sahiptir. Ama tavuğun dokusunun üstündeki kayganlığın arttığını fark ederseniz bu tavuğun bozulmuş demektir.

PİŞMİŞ TAVUĞUN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Pişmiş tavuğun bozuk olduğunu anlamak için ilk olarak doğru bir biçimde muhafaza edildiğinden emin olmalıyız. Pişmiş tavuk saklama ömrü buzdolabında 3-4 güne kadar dayanabilir. Yaptığınız tavuk yemeğini başka gün tüketmek için saklamak için buzluğa atabilirsiniz. Dondurucuda pişmiş tavuk 3 ay kadar muhafaza edilebilir. Dondurulmuş pişmiş olan tavuğu çözdürmek istiyorsanız bir gün evvel normal buzdolabına koyun. Böylece yavaş yavaş çözülür.

Pişmiş tavuk da buzdolabında 3-4 günden çok tutulduğu takdirde bozulma belirtileri oluşturur. Pişmiş tavukta da aynı biçimde çok uzun süre tutulursa bozulma belirtileri gösterir. Bu belirtiler tavuğun renginin grileşmesi, tavuğun ekşimsi koku çıkarması bozulduğunu anlamanı yollarıdır. Bunun yanı sıra yaz mevsiminde tavuk tüketirken çok dikkat etmek gerekir. Tavuğu buzdolabında saklamadan az az tüketmek zehirlenmelerin önüne engel olur.


Bozuk tavuk yenirse ne olur,

Tavuk göğsü bozulduğu nasıl anlaşılır,

Kokan tavuk etin kokusu nasıl giderilir,

Pişmiş tavuk dışarıda kaç saatte bozulur,

Kokmuş tavuk nasıl temizlenir,

Bozulmuş tavuk kokusu nasıl çıkar,

Buzluktaki tavuk bozulur mu,

Çiğ tavuk dışarıda ne kadar dayanır,Cevap bırakın