Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kefir bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

7 soruda bağışıklığı güçlendiren kefir gerçeği!, Bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmaz ek gıdalardan biri olan kefir hakkında araştırılanları inceledik. Güçlü bir probiyotik kaynağı olan kefirin doğru tüketimi hakkında uzman kişilerden açıklama geldi. İşte 7 soruda bağışıklığı güçlendiren kefir gerçeği!

Koronavirüsün de hayatımıza girmesiyle birlikte uzman kişiler bağışıklık sisteminin direncine dikkat çekti. Kafkaslardan tüm dünyaya yayılan kefir, vücut sağlığı için tüketilmesi gereken ek takviyelerden biridir. Ak Gıda Üretim Departmanı Gıda Mühendisi Ekin Oruçoğlu’da sağlık için vazgeçilmez besinlerden biri olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Oruçoğlu 7 soruda kefir hakkında araştırılanları açıkladı:

KEFİR NEDİR?

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip kefir, Kuzey Kafkasya kökenli bir süt ürünü. Kefir daneleri yahut kefir kültürü kullanılarak sütün fermente edilmesi ile elde edilen probiyotik bir içecek. Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nden uzman kişiler tarafından yürütülen bir araştırma, kefirin “bağırsak ekosistemimizi” dengelemeye yardımcı olan, sağlığa yararlı birçok mikroorganizma içeren mucizevi bir ürün olduğunu kanıtladı. Araştırma sonuçlarına göre kefir, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda yüksek tansiyonu dengeleyici, alerjik reaksiyonları azaltıcı ve kanser riskini düşürücü etkilere de sahip.

KEFİRİN İÇİNDE NE VAR?

Kefirin içerisinde kefir kültürü, kefir mayası ve probiyotik mikroorganizmalar bulunuyor.

GERÇEKTEN BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR Mİ?

Protein, kalsiyum, vitamin ve mineraller yönünden zenginliği aracılığıyla besleyici bir içecek olan kefir, bağışıklık sistemi için de oldukça faydalı. Arjantin ve Fransa’dan bilim kişilerı tarafından ortak yürütülen bir araştırma; fermantasyon sürecinde kefirde tamamen doğal olarak yaşanan yararlı mikroorganizmaların bağışıklık sistemini harekete geçirerek, romatizmal eklem iltihabından bazı kanser türlerine kadar pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

SİNDİRİM SİSTEMİNE TESİRİ NEDİR?

Kefirin içerisindeki probiyotikler sindirim sisteminin düzenlenmesine yararlı olur. Bunun yanısıra yapılan klinik çalışmalar; kefirin bağırsak hareketlerini artırdığını ve buna bağlı olarak kabızlık probleminun çözümünde de yardımcı olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Bakınız.  Diyette gece acıkınca ne yenir?

KİMLER NE KADAR KEFİR TÜKETEBİLİR?

Yüksek besin değeri ve sağlığa yararlarından dolayı yetişkinlerin yanı sıra çocukların, hamilelerin, hastaların, destek tedaviye ihtiyacı olanların ve yaşlıların günlük beslenme düzenlerinde kefir tüketmeleri tavsiye ediliyor. Kefirin çocuklara olan yararlarını gösteren pek çok araştırma bulunsa da 3 yaş altı çocukların tüketimi için evvel doktora başvurulması tavsiye ediliyor. Kefirin; içerdiği yüksek miktarda protein, vitamin ve mineraller aracılığıyla sporcular için de faydalı bir destek olabileceği araştırmalarla kanıtlandı. Kefir, bağışıklığın zayıflaması ve kas krampları gibi sporcuların farklı zamanlarda yaşayabileceği sağlık sorunlarına neden olan mineral noksanlıklerini tamamlayıcı rolüyle ön planda gözüküyor.

GÜN İÇİNDE NE KADAR KEFİR TÜKETİLMELİ?

Kefir, sağlığa faydalı nitelikleriyle günlük beslenme rutininde yer alması gereken bir gıda. Günlük tüketim miktarı bireylerin ihtiyacına göre değişmekle beraber 1-2 porsiyon (1 porsiyon=250 ml) olacak biçimde beslenme düzenine eklenebilir.

KEFİR HANGİ ZAMANLARDA TÜKETİLMELİ?

Kefirin en kaliteli sahip olduğu sahip olduğu detaylarından biri de günün her saati, aç ya da tok karnına kolaylıkla tüketilebilecek bir içecek olması. Yüksek besin değeri aracılığıyla kefir, gün içerisinde ara öğün olarak da tercih edilebilir. Kefir buzdolabında +4 C’de muhafaza edilmeli ve açıldıktan sonra 3 gün içerisinde tüketilmeli.Cevap bırakın