Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Türk Silahlı Kuvvetlerine teknoloji desteği verecek

Yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil edilecek sistemlerin geniş bir coğrafyada, sınır ötesinde ve en zorlu fiziki şartlarda kullanılacak olması, FNSS’yi lojistik destek hakkında son teknolojilerin entegre edilerek kullanılacağı yeni bir sistemi hayata geçirme hakkında teşvik etti. İlk tanıtımı IDEF 2019’da yapılan Uzaktan Bakım ve Eğitim Sistemi ile giyilebilir ve elleri tamamen serbest bırakan uzaktan bakım ve onarım uygulaması, iş kesintilerini ve seyahat maliyetlerini azaltacak, çalışma sürelerini artıracak bir çözüm sunuyor.

Uzaktan Bakım Sistemi, operasyon sırasında teknik bir ekibin erişiminin mümkün olmadığı, zaman engellemesinin yer aldığı, yüksek maliyetli müdahale şartlarının oluştuğu yahut müdahalenin güvenlik riskleri barındırdığı durumlarda önemli katkı sağlayacak. Sistem, teknik problem yaşayan silahlı kuvvetler personeli ve/yahut saha temsilcisini merkezi konumlardan yüksek deneyime sahip uzman kadrolarla desteklemek maksadıyla akıllı gözlük, tablet, dizüstü bilgisayar gibi donanımlardan yararlanılmasıyla oluşturuldu.

Uygulamada, ASELSAN iştiraki BİTES tarafından geliştirilen yerli ve milli video konferans uygulaması BizBize üstünden gerçekleştirilecek canlı video bağlantısı üstünden artırılmış gerçeklik gösterimleri ve iş talimatları doğrudan ekipmana yansıtılacak. Uygulama aynı zamanda anlık çizim yapılmasına, teknik veri yahut doküman paylaşılmasına, sonradan incelenmek üzere saha koşullarının görüntü ve video kaydının alınmasına ve belirli bakım/onarım prosedürleri için evvelden hazırlanmış görsel materyalin saha ekibine canlı aktarılması ve canlı talimatlar verilmesine imkan sağlıyor.

Sistem, araç başında yer alan teknisyen yahut aktif üyenin yetkinliklerini aşan karmaşık bakım onarım işlemlerini bile, canlı verilecek talimatlarla sahada yapmasını sağlıyor.

Uzaktan nokta atışı tespit

FNSS Kıdemli Ürün Destek Lideri Ersan Uzunoğlu, uzaktan eğitim ve bakım faaliyetlerine yoğun ilgi yer aldığınu sözlerine ekledi

Faaliyet alanlarında Türkiye’de bu uygulamanın ilk geliştiricisi ve kullanıcısı olmayı hedeflediklerini söyleyen Uzunoğlu, veri güvenliği hakkındaki tereddütleri ortadan kaldırmak için de yurt haricindeki örneklerden farklı olarak bulut altyapısı yerine kullanıcıların mevcut sunucu sistemlerini kullanmaya karar verdiklerini açıkladı. Uzunoğlu, Türkiye’den bir çözüm ortağının teknolojik altyapı için kendilerine destek olduğunu açıkladı.

Ayrıca Bakınız.  En Çok Kazandıran Mining Cihazı Hangisi 2021-2022

Projeyi 3 faza böldüklerini ve ilk fazın son aşamasına geldiklerini vurgulayan Uzunoğlu, bu kapsamda müşteriyle dijital ortamda iletişim kurduklarını, ihtiyaca uygun bakım onarım verilerini paylaştıklarını ve yapılan faaliyetleri kayıt altına alabildiklerini sözlerine ekledi.

Uzunoğlu, ikinci fazda artırılmış gerçekliği uygulamaya dahil etmeyi ve sahadaki personeli bu teknolojinin sunduğu imkanlarla desteklemeyi amaçladıklarını aktararak, böylece servis hızını artırmayı ve müşteri tatminiyetini yüksek tutmayı hedeflediklerini kaydetti.

Son fazda ise uygulamayı halihazırda kullandıkları saha hizmetleri yönetimi uygulamasıyla entegre hale getirmeyi amaçladıklarına işaret eden Uzunoğlu, uygulamanın çalışmasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Bakım faaliyeti bir servis talebiyle başlıyor. Merkezdeki uzman, kullanıcımızla bağlantıya geçiyor. Bir görüntülü konuşma başlıyor. Sonra görüntülü konuşma uygulamasındaki dijital dokümanların, videoların, kullanıcı ve bakım kılavuzlarının, gerekiyorsa yedek parça kataloglarının paylaşılması bu faaliyeti yürütmemizde önemli. Balakanın yeterli olmaması durumunda artırılmış gerçeklik uygulamasıyla gerekirse aracın 3 boyutlu serisinin bir kısmını da paylaşabildiğimiz, ekran üstünden yapılan işaretlemelerle nokta atışı talebin bilinmesina yönelik çalışmalar yapıyoruz. Sürecin tüm aşamalarında da ses, video ve paylaşılan verilere yönelik kayıt alıyoruz. Bir daha benzer olayla karşılaşıldığında sahada hangi veriye, nasıl ulaşılacağına dair yönlendirmelerle uzaktan destek gereksinimini da azaltabiliyoruz. Kişi sahada kendi işini görebilecek düzeye gelebiliyor.”

Uzunoğlu, bu uygulama aracılığıyla eğitimlerin içeriğinin ve etkinliğinin de artırıldığını sözlerine ekledi

Evvel Türkiye, sonra yurt dışı

Kullanıcılardan uygulamaya ilişkin oldukça olumlu dönüşler aldıklarını aktaran Uzunoğlu, uygulamanın kullanıma sunulmasına ilişkin takvim hakkında şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiğimiz ürünler üstünden başlamak bizim için çok önemli. Özellikle şu anda erişimi son derece sınırlı, bazı farklı zamanlarda zaman imkansız olan bölgelerde konuşlu araçlarımız var. O araçlarla başlamak hedefimiz. Nihayetinde mobil ekibimiz oraya her zaman erişemiyor ve aslını söylemek gerekirse bu konu bir zorunluluk arz ediyor. Birincil hedefimiz bu. İlk fazının deneme aşamasındayız. Kendi kullanıcımız ve teknisyenlerimizle deniyoruz. Müşteri, askeri personel tarafında kullanılması için de elimizden geleni yapıyoruz. Hedefimiz ülkemizde bunu kullanmak, daha sonra yurt dışı projelerimizde gerek kendi yerel ekibimizi gerekse müşteriye askeri personel seviyesinde kullandırmak. Bu hususta gelecek yıl oldukça sıkışık bir takvimimiz var.”

Ayrıca Bakınız.  OPPO A73 özellikleri ve fiyatı!

En kritik anda teknik destek

FNSS Teknik Danışmanı Soner Maviş de 27 yıl Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaptıktan sonra FNSS’de Ürün Destek bölümünde danışman sorumluluğu üstüne aldığıni sözlerine ekledi

Şimdiye kadar askeri yetkililere uygulamaya ilişkin değişik gösterimler yaptıklarını ifade eden Maviş, şu değerlendirmede bulundu:

“Türk Silahlı Kuvvetlerindeki tayin ve görevlendirmeler, birliklerin dünyanın değişik yerlerinde, kritik bölgelerde görev yapması gibi durumlar bakım onarım gereksiniminin istediğimiz yer ve zamanda yapılmasını önemli kılıyor. Teknik bilgisi olan lakin bu araca uzak, konuya hiç vakıf olmayan bir personel, FNSS’nin Gölbaşı tesislerinde uzman personel tarafından yönlendirilerek her türlü hizmeti yapabilecek bir seviyeye gelecek. Zaman ve kritik bölge durumundan dolayı ulaşılamayan bir bölgede aracın kalması ya da sıkıntıyla karşılaşması durumunda görüntülü görüşme ve uzaktan bakım desteğiyle her türlü yardım buradan sağlanabiliyor. Uzman personelimizin, araç başındaki personeli her türlü konuda yönlendirmesiyle araç emniyetli bölgeye çekilebilecek, bazı zaman faal hale getirilebilecek. Bu da son günlerde silahlı kuvvetlerin en büyük ihtiyacı.”Cevap bırakın