Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Türkiyedeki Başarılı Kadın Girişimciler

Türkiye ve Dünyadaki Başarılı Kadın Girişimciler

Kadın girişimci denildiğinde hepimizin zihninde bir sürü kişi canlanıyor. Peki bu kadınları diğer kadınlardan ayıran özellikler neler? Hangi özellikleriyle girişimci olmuşlar ve yaşantılarını bu düzeyde sürdürüyorlar. Girişimci biraz daha bizce ifadesiyle müteşebbis olabilmenin ilk şartı doğru fırsatları görmek ve değerlendirmektir. Dünyada kadın olmak çok sayıda olumsuzluğu yanında getirirken ülkemizde de ne yazık ki bu durum biraz daha negatif bir eğilimdedir.

Hükümetlerin aldığı teşvik kararlarıyla özellikle kadın girişimciler desteklenmeye çalışılsa da ülkemizin sosyolojik yapısı, kültürümüz başta olmak üzere birçok konu kadınların girişimci olmalarının önünde engel olarak halen durmakta. Bunca zorluğa rağmen ülkemizde kadın olarak başarılı kadın girişimci yok mu? sorusunun yanıtı çok açık ve net. Evet var. Peki kim bu başarılı kadın girişimciler? Gelin listemize en bilindik markayla başlayalım.

Kadın Girişimciler
Kadın Girişimciler

Sizde Başarılı Bir Kadın Girişimci Olmak İster Misiniz?

Demet Mutlu – Trendyol

Demet Mutlu 39 yaşındadır ve Trendyol’un kurucusu ve CEO’sudur. New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Mutlu Yüksek Lisans derececisini Harvard Üniversitesi İşletme Yönetimi alanından almıştır. Evinin salonunda başlayan girişimcilik hikayesi Türkiyenin en büyük ortak pazar olma yolunda büyük bir hızla devam ediyor.

Hande Çilingir – Insider

Insider Hande Çilingir’in ilk girişim denemesi değil. Daha öncesinde bir deneyimi daha olmuştur. Londra Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra Insider’ı kurmuş ve CEO’su olmuştur. Sequoia Capital’den yatırım alan ilk Türk girişimi olma başarısını göstermiştir. Insider, AI – Yapay zeka ve makine öğrenimi ile desteklenmiştir.

Ayrıca Bakınız.  Seks sonrası vajinada neden ağrı olur?

Başak Taşpınar Değim – ARMUT.COM

Boğaz içi Üniversite’si İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olan Taşpınar Değim Armut.Com ile çalışanlar için yeni bir boyut sağladı. Armut.Com’u kuran Başak Taşpınar Değim Amerika Birleşik Devletlerinde eğitimi hayatına devam etti. ABD’deki okulundan mezun Coco-Cola, Nielsen, Revlon ve Morgan Stanley, gibi dünyanın en bilinen şirketlerinde önemli görevler üstlendi. Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra Armut.com’u kurdu. Armut.com, Hummingbird’den üçüncü yılında büyük bir yatırım aldı. Armut her beş ayda iki kat büyüme başarısı gösteren inanılmaz bir girişim.

Hanzade Doğan Boyner – DOĞAN ONLINE

Londra Ekonomi Okulu‘da lisans eğitimine başlayan Hanzade Doğan Boyner lisansüstü diplomasını ise New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’de tamamlamıştır. Fortune Türkiye dergisinin , “Türk Amazonu” olarak adlandırılan Hanzade Doğan Boyner’in kurduğu hepsiburada.com platformunu Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik yapmıştır.

Yukarıda ismini, girişimini ve kısa özgeçmişlerini paylaştığımız başarılı kadın girişimciler tabi ki bu isimlerle sınırlı değil. Yazımızı daha fazla uzatmamak ve ilginizi dağıtmamak amacıyla aşağıda sizler için örnek olabilecek diğer başarılı kadın girişimcilerin isimlerini ve yatırımlarını paylaşıyoruz. Merak edenler için yapmaları gereken sadece isimlerini ve girişimlerini kopyalamak, google’lamak.

  • Gamze Cizreli – BİG CHEFS
  • Gülşah Gürkan – GÜLSHA
  • Duygu Akbudak – DENEBUNU
  • Özden Pusat – TUTUMLUANNE.COM
  • Ebru Baybara – CERCİS MURAT KONAĞI
  • Başak Süer – GİVİN
Kadın Girişimciler Grubu
Kadın Girişimciler Grubu

Beko Kadın Girişimci

Yazımıza son olarak bir kadın girişim duyurusu ile bitirmek istiyoruz. Koç grubuna ait BEKO “BEKO YENİ 100 KADIN BAYİ ARIYOR” sloganıyla kadın girişimcilerini desteklemeye yönelik bir projeye imza atıyor. https://www.beko.com.tr/100kadinbayi linkini takip ederek projeyi inceleyebilir, koşullarınız uygunsa başvuru yapabilirsiniz.

Girişimci Kadınlar Grubu

Türkiye’nin ilk ve tek kadın girişim network ağı olan Girişimci Kadınlar Grubu Ülkü Hür tarafından 2017 yılında kuruldu. Başlangıçta fotoğraf, styling, etkin sosyal medya kullanımı atölyeleri ile girişimci kadınlara destek olmak amacı ile yola çıkan program, kadın girişimciliğinin güçlenmesine, girişimci kadınların kendi markalarını oluşturmalarına ve başarı hikayelerini yaratmalarına yardımcı olan büyük bir topluluk haline geldi.

Ayrıca Bakınız.  Orgazm olamamanın nedenleri nelerdir?

Umarız bu yazı başta genç kadın girişimci adayları olmak üzere tüm kadınlarımıza ilham kaynağı olmuştur.Cevap bırakın