Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Uzayda unutulan kozmonot “Sergei Krikalev”

18 Mayıs 1991’de Sovyetler Birliği kozmonotu Sergei Krikalev, Dünya’dan ayrıldı ve Sovyet uzay istasyonu Mir’e gitti. Lakin Krikalev Mir’deyken, onu uzaya gönderen ülke yok oldu; Sovyetler Birliği yıkıldı. Krikalev de, en azından birkaç ay süresince “son Sovyet vatandaşı” olarak uzayda yaşamak zorunda kaldı.

Kozmonot olmak için ağır bir eğitim alan Krikalev, uzayda yalnız başına, ülkesiz ve yöneticisiz kalmaya kendini hazırlamamıştı. İstasyonda görevlerini gerçekleştirmeye devam ederken aşağıda, Dünya’da Sovyetler Birliği bir anda dağıldı. Haberler Mir’e geliyordu, lakin çok az bilgi alabiliyordu.

Kısa süre sonra, uzay istasyonundaki kozmonotun kaderi belirlendi. Kazakistan (diğer birlik ülkeleri gibi) bağımsızlık için bastırırken, Sovyet Cumhurbaşkanı Mikhail Gorbaçev, görevi sonlandığınde Krikalev’in yerini bir Kazak kozmonotunun alacağını açıkladı. Lakin, Kazakistan’da hiç kimse kozmonot olarak eğitilmediğinden dolayı, Krikalev uzayda biraz daha uzun kalmak zorundaydı.

O zamanlar uzayda uzun süre kalmanın etkileri hakkında pek bir şey bilinmese de Krikalev, Mir’de bu kadar uzun süre kalmanın bazı riskler doğurduğunun farkındaydı. Ekim ayında istasyondaki diğer ülkelerden iştaşlarından bazıları dört aylık görevlerini tamamladılar ve ülkelerine döndüler. İstasyonu çekip çevirecek kadar işinde uzman başka kimse kalmadığı için Krikalev Mir’de kaldı ve beklediğinden çok uzun bir süre süresince Dünya’nın çevresinde tur atmayı sürdürdü.

Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra yaşanan Rusya devleti ile Amerika arasında bir süre pazarlıklar sürdü. Yörüngeye daha fazla kozmonot ve astronot göndermek için anlaşmalar yapıldı, bu aynı zamanda uzayda mahsur kalan kozmonotun geriye getirilmesini de içeriyordu. Sonunda, üç ay sonra, 25 martta, uzayda aralıksız 311 gün geçirmiş olan Krikalev, Dünya’ya döndü.

Lakin bu günler, uzayda geçireceği son günler değildi. Döner dönmez eğitimi devam etti ve daha sonra tekrar istasyona döndü. Toplamda uzayda 803 gün geçirmiş oldu ve tüm rekorları kırdı.

Ayrıca Bakınız.  Ölmeden Önce Mutlaka Okunması Gereken Felsefe Kitabı Önerileri 2022

Uzaydan Dönemeyen astronotlar

Uzayda Kaybolan astronot

Uzayda unutulan kozmonot

Uzayda unutulan Rus astronot

Uzayda yaşam nasıldır

Uzayda ölen astronotlar

Uzayda yaşayan kadın

Uzaydaki İlginç OlaylarCevap bırakın