Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

2022’de Takip Edilmesi Gereken Metaverse Projeleri

2022’de Takip Edilmesi Gereken Metaverse Projeleri

Metaverse’in hayatımıza girişi hiçte uzun bir geçmişe uzanmıyor. Buna rağmen birçok kişinin olanca yoğunluğuyla gündeminde yer tutmaya başladı bile. Aslında psikolojik ve teknolojik bir değerlendirme yapmak gerekirse bence metaverse’in temelleri Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformalarının hayatlarımıza girmesiyle birlikte başladı. Sosyal medya ortamlarında bireylerin başka bir kimliğe bürünme çabası biraz da olmak istediği insana dönüşmeye yönelik girişimleri bugünlerde hayatımıza giren Metaverse‘ün temellerini oluşturdu. Neden böyle düşündüğüme gelince Metaverse dünyasında kişiler kendilerini tamamen bir sanal kişiliğe dönüştürebiliyor ve sanal dünyalarda kendilerine bir yer edinebiliyorlar. Peki metaverse’de yatırım yapmak isteyen kişiler hangi projeleri takip etmelidir. Aşağıda paylaşacağımız projeler kesinlikle yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte bu konuya ilgi duyanlar için sadece bir ön bilgilendirme amacı taşımaktadır. Umarız ki buradan edineceğiniz bilgilerle yarınlarda daha büyük yatırımlar ve gelirler elde edebilirsiniz.

1. Metaverse Decentraland (MANA)

Listemizde ilk sırada yer alan Decentraland, aynı zamanda bu türdeki en eski projelerden biri. Yaklaşık birkaç yıldır, Decentraland dünyasını yavaş yavaş geliştiriyor ve kullanıcılara tarayıcılarından başka bir şey kullanmadan(vr gözlük gibi) onu ziyaret etmelerini sağlıyor. Erişmek için ihtiyacınız olan büyük uygulamalar veya başka karmaşık yazılımlar yoktur, ,ihtiyacınız olan sadece normal bir tarayıcı ve ticarette kullanabilmek için Mana coinlerdir.

Metaverse alanında en büyük projelerden birisi olduğunu göz önünde bulundurursak 2022’de dikkat edilmesi gereken metaverse projelerinin başında Mana’nın geldiğini söyleyebiliriz.

2. Metaverse Axie Infinity (AXS)

İkinci olarak, aslında bir oyna-kazan oyunu gibi davranan bir metaverse projesi olan Axie Infinity var. Proje Pokemon’a benziyor, yalnızca oyuncuların dünyayı keşfedebildiği, üretebildiği, eğitebildiği ve her canavar bir NFT biçiminde geldiği için satın alınabilen veya satılabilen canavarlarla savaşabildiği dijital bir alanda.

Ayrıca Bakınız.  socios.com Nedir Nasıl Kullanılır? Üye Olunur? Nasıl Fan Token Alınır Satılır

Canavarlarını savaşa hazırladıktan sonra, oyuncular başkalarıyla savaşabilir ve kazanan, projenin yerel kripto para birimi olan AXS tokenlerini kazanır. Doğal olarak, her bir canavar bir NFT olduğundan, bu her birinin benzersiz olduğu anlamına gelir ve onu yükseltmek ve daha güçlü hale getirmek gücünü artırabilir.

Projenin kendi popülaritesi son altı ayda katlanarak arttı ve günlük kullanıcı sayısındaki artış yaklaşık yüzde 5.000’e ulaştı. Bu da projenin içerisinde oluşan ticarette talebin artmasını sağlıyor.

Alanındaki en popüler proje olan Axie Coin Nedir? isimli yazımızı okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.

Metaverse Nedir
Metaverse Nedir

3. Metaverse Sandbox (SAND)

Listenin 3. sırasında The Sandbox ve yerel kripto para birimi SAND Coin var. Bu, oyunculara çeşitli aktiviteleri tamamlamaları için para ödeyen başka bir sanal oyun dünyasıdır, bu nedenle esasen, kazan-kazan modelini kullanan başka bir projedir. SAND coinleri, çeşitli görevlerin tamamlanması karşılığında kazanılabilir. Bundan sonra oyuncular, The Sandbox’ın dünyasında var olan diğer sanal nesnelerin yanı sıra arazi satın almak için bunları kullanabilirler.

Bundan sonra ne yapacakları onlara kalmış, ancak proje, oyunları ve dijital varlıkları ücretsiz tasarım araçlarıyla oluşturma ve özelleştirme yeteneği gibi çeşitli olanaklar sunuyor. Projenin sanal ürünleri NFT olarak paraya çevrilebilir ve daha sonra SAND tokenleri karşılığında satılabilir, bu nedenle para ile para kazanmak gibi bir durumdan söz edilebilir.

Proje metaverse kavramına farklı değerler katıyor. Geliştirici ekibin projenin geleceği için çok çabaladığını düşününce Sand 2022’de dikkat edilmesi gereken başka bir proje oluyor.

4. Metaverse Enjin (ENJ)

Listenin sonuna doğru gelirken 4. sırada Enjin var. Enjin, kullanıcıların kendi NFT’lerini oluşturmalarına ve yönetmelerine olanak tanıyan çevrimiçi bir platformdur. Diğer birçok NFT projesi gibi, Enjin ve yerel coini ENJ, NFT sektörü bu yılın başlarında patlayarak en sıcak trendlerinden biri haline geldiğinden 2021’de oldukça büyüdü.

Ayrıca Bakınız.  Seyahat Sağlık Sigortası Nedir Fiyatları Kapsamı İptali Şartları - 2021

Aslında Enjin, bu listedeki diğer birçok metaverse ile de entegre oldu ve muhtemelen 2022’de ortaya çıkacak yenileriyle bağ kurmaya devam edecek ve NFT üreticilerinin, koleksiyoncularının dijital koleksiyonlarını tek bir meta veriden değiştirmelerine olanak tanıyacak karmaşık ve zengin bir ağ oluşturacak. Bu aynı zamanda oyun öğelerini, Axie Infinity’nin sunduğu canavarlar gibi canavarları ve hatta sanat eserlerini de içerecek büyük bir köprü görevi gören metaverse projesi olacak.

Enjin ağı içinde bir NFT basıldıktan sonra, belirli miktarda yeni ENJ tokenleri oluşturulur ve bu tokenler daha sonra yeni NFT’ye değer atamak için kullanılır.

Enjin ve tokeni, 2017 boğa koşusu sırasında kripto endüstrisinin patlamasından bu yana ortalarda olsa da, proje hak ettiği ilgiyi ve heyecanı yalnızca 2021’de görmeye başladı. Potansiyeli ve artan popülaritesi göz önüne alındığında, halkın gözünden düşmesi ve unutulması pek olası değildir.

Metaverse Nedir
Metaverse Nedir

5. Metaverse Gala (GALA)

Listemizde son olarak GALA projesine yer veriyoruz. Binance listelemesinden önce incelemesini yaptığımız ve Türkiye’de ilk bizim bahsettiğimiz proje olan Gala, Ethereum ağına dayanan ve onu bir ERC-20 tokeni yapan GALA coin tarafından desteklenen bir blok zinciri oyun alanı olan Gala Games şirketinin yerel bir kripto para birimidir. GALA’yı benzersiz kılan şey, birçok farklı GALA oyunu katılımcısı arasında kullanılabilmesidir. Başka bir deyişle, bu projenin blok zinciri tarafından desteklenen tüm oyunlarda, bu coini kullanabilirsiniz.

Şirket, 2022 ve sonrasında daha fazla oyunu piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Oyuncuların etkileşimde bulunabileceği bir dizi oyuna zaten sahip olan şirketin yeni projeleri ağa karşı olan ilgiyi arttıracak. Blockchain oyunları, meta veri deposunun en büyük yönlerinden biridir ve sonsuza kadar öyle kalacaktır; bu durum, bunun gibi projelerin sadece ortaya çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda büyük miktarda ilgi sayesinde genişlediğini görmek için oldukça cesaret vericidir.

Ayrıca Bakınız.  Borsada Başarılı Bir Portföy Oluşturma Rehberi

Kaynak: https://wikikoin.com/2022de-takip-edilmesi-gereken-metaverse-projeleri/

Aşağıda başka bir yorumu da sizlerle paylaşmak istedik. Hepinize iyi seyirler.

Daha fazla Bilgelik için Aplikasyonumuzu indirebilirsiniz. İndirmek için simgeye tıklayınız.Cevap bırakın