Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Antikorlar güvenli mi?

Birçok vatandaş koronavirüsü atlatıp atlatmadığını merak ettiği için antikor testlerine olan talep arttı. Bununla birlikte kişilerın akıllarında antikorların ne kadar güvenli olup olmadığına dair sualler takıldı. Bunun yanısıra aşı yaptırmayı düşünenlerde antikorların güvenirliğini sorguladı. Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu, köşesinde konuyu böyle ele aldı:

Vücuda giren herhangi bir virüse karşı vücudun sistemsel olarak geliştirdiği koruma kalkanlarından biri antikorlardır. Antikorlar aynı zamanda kişinin uzun bir süre aynı virüsten muzdarip olmasını önüne engel olur. Koronavirüs zamanınde ise en çok konuşulan durumlardan biri de antikorlar oldu. Virüsün ters etkilerini azaltan ve kanda çoğalan antikorlar hakkında araştırılanleri Osman Müftüoğlu köşesinde işte bu başlıklarla yer verdi:

ANTİKORLARA GÜVENELİM Mİ?

“Bu antikorlar beni ne süreyle korur?” Araştırmaların sonuçları da uzman kişilerın görüşleri de net ve açık değil. Ortak kanaat, hastalığı geçirenlerde antikorların sağladığı korumanın ortalama 3-6 ay sürebileceği. Ekim sonunda yayımlanan bir çalışmada (İzlanda çalışması) COVID-19’dan iyileşenlerin yüzde 90’ında ölçülebilir düzeyde IgG antikorlarının oluştuğu, antikor seviyesinin 2 ay süresince yükselmeye devam ettiği ve antikor yüksekliğinin en az 4 ay devam ettiği gösterildi. Önemli olan şu: Bilelim ki bu virüse karşı da IgG yapısında antikor oluşturabilmek çok mühim bir savunma gücü. Virüse karşı yeteri kadar IgG antikoru geliştirenler, bedenlerinde kâfi miktarda antikor yer aldığı sürece aynı virüsü kaptıklarında yeniden hastalanmazlar. Ama yine bilelim ki antikor üretme gücü insana göre değişebiliyor. Bazı bireyler daha fazla antikor üretebilirken, diğerleri daha az antikor geliştirebiliyor. Netice şudur: uzman kişiler prensip olarak hastalığı geçirenlerin 3 ila 6 ay antikor koruması altında olabileceklerini söylüyor, sonrasında da şu bilgiyi ekliyor: Antikorlarınıza güvenmeyin, korunmaya devam edin.”

ANTİKORUM VAR MASKE TAKMALI MIYIM?

Ayrıca Bakınız.  Sultanbeyli'de araç motosiklete çarptı: 1 ağır yaralı

Antikorlar hakkında uzman kişilerın görüşlerini köşesine taşıyan Müftüoğlu, devamında halk arasında yanlış bilinen durumlara da açıklık getirdi. Misal verilecek olursa antikorları yüksek çıkan bireylerin maske takmamasına yönelik etrafta çıkan dedikodulare de “COVID-19’dan iyileşenler yeterince antikor taşıdıkları sürece yeni bir bulaş durumunda kolay kolay yeniden hastalanmazlar. Ama ne var ki bulaş sebebiyle ağız ve burunlarda taşıdıkları virüsleri bir başkasına aktarabilirler. Bu nedenle ister hastalığı geçirerek, ister aşılanarak antikor geliştirmiş olalım, “Pandemi bitti düdüğü” çalana kadar maskelerimizi takmaya devam edeceğiz” sözleriyle açıkladı.

Bu süreç içinde sıhhatli beslenmenin bağışıklık sistemi için gerekli olduğunun altını çizen Müftüoğlu, fast food ve oldukça yüksek kalori yağlı gıdaların yalnızca virüs için değil genel anlamda sağlığı ters etkilediğini hatırlattı.

İYİLEŞTİM NEDEN TESTİM HALA POZİTİF

Antikorların haricinde en fazla incelenen bir diğer konu ise tedavi süreci bitmesine rağmen testin pozitif çıkması oldu. Müftüoğlu, sosyal paylaşım sitesi aracında tartışmalara neden olan bu sonuçlarla alakalı işte şunları yazdı:

“Bugünlerde en çok kafamızı karıştıran, özellikle sosyal paylaşım sitesiyı en çok meşgul eden suallerdan biri de başlıktaki sorudur. Bilindiği gibi COVID-19 pratiğinde eğer hastalık normal seyrini gösterirse bireylerin 14 gün içerisinde iyileştikleri kabul ediliyor ve onlara hastalık daha sonra PCR testi yapılmıyor. Ama yine biliniyor ki COVID-19’dan iyileşenlerin bazılarında ikinci haftadan sonra da PCR testi pozitif çıkabiliyor. uzman kişiler bu durumun özellikle hastalığı ağır geçiren ve hastanede tedavi edilen bireylerde saptandığının önemini vurguluyor. Hastalığı geçiren ama solunum belirtileri taşımaya devam eden, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve benzeri şikâyetleri devam edenlerde ikinci haftadan sonra da testin pozitif çıkma ihtimali artıyor. Diğer taraftan ikinci haftadan sonra PCR testinin pozitif bulunması o kişide mutlaka bulaşıcı virüs mevcudiyeti manasına da gelmiyor. Tesiriz virüs kalıntıları sebebiyle de testi pozitif çıkabiliyor.”Cevap bırakın