Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Evde Sıcak Çikolata Tarifi

Kış aylarının boza ve sahlepten sonra en çok tüketilen içeceklerinden biri olan sıcak çikolata, içinizi ısıtırken aynı zamanda damaklara şenlik oluyor. Buram buram kokusu ile tüm mutfağı saran sıcak çikolatanın evde de yapıldığını biliyor muydunuz? Sandığınızdan daha kolay olan sıcak çikolata yapımını sizler için biraraya getirdik. Aynı zamanda bu haberimizde sıcak çikolata kilo aldır mı?

Çikolata, özellikle bayanların en çok sevdiği yiyecekler listesinin başında yer alır. Doğru ve bilinçli bir biçimde bitirildiğinde inanılmaz yararları olan çikolatanın ülkemizde yüzlerce çeşidi bulunuyor. Enerji yönünden oldukça yüksek bir besin maddesi olmasına karşın fazla bitirildiğinde kilo yaparak değişik hastalıkların oluşmasına neden olan çikolata kakao ağacının tohumlarına ya da çıkardığı çekirdeklerine bir takım işlem uygulanarak, değişik koruyucular ve besin maddeleri ile karışım sonucu yapılıyor. Hiç kuşkusuz dünyanın en çok tüketilen yiyeceklerinden biri olan çikolatadan yapılan lezzetler arasında sıcak çikolata da bulunuyor. Çikolatanın sıcak sütle hazırlanmış formu olan sıcak çikolata, serotonin üretimini artırarak kişiyi mutlu ediyor. Soğuk kış günlerinin en sevilen içeceklerinden biri olan sıcak çikolatayı sevdiklerinize ikram etmek isterseniz hazırladığımız tarifi uygulayabilirsiniz. Üstelik bu haberimizde sıcak çikolatanın kalorisini de öğrenebilirsiniz.

SICAK ÇİKOLATA TARİFİ:

MALZEMELER

300 ml. yarım yağlı süt
1 yemek kaşığı kakao
50 gram bitter çikolata
1 yemek kaşığı toz şeker

YAPILIŞI

Süt, kakao ve toz şekeri cezvede güzelce karıştırın. Daha sonra bitter çikolatayı benmari usulü eritin.

Kaynayan sütlü karışımı fincana alın. Erittiğiniz çikolatayı da ilave ettikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

SICAK ÇİKOLATA KİLO ALDIRIR MI?

En çok bayanların tükettiği sıcak çikolata süt, kakao, şeker ve bitter-sütlü çikolatanın bir karışımıdır. Kalorisine bakıldığında ortalama olarak 1 su bardağı sıcak çikolata (200ml) 300 kaloridir. Sıcak çikolatanın tüketim miktarının saptanmasında içerisindeki kakao ve şeker oranı mühimdir.

Ayrıca Bakınız.  En kolay İzmir bombası nasıl yapılır? İzmir bombası püf noktaları

Sıcak çikolata toz, soğuk havalarda tercih edebilirsiniz. Kalorilerinizi de kontrol altında tutmak istiyorsanız yarım yağlı süt yahut yağsız süt ile deneyebilirsiniz. Toz olanı 74 kaloridir.

evde sıcak çikolata yapımı arda’nın mutfağı

Sağlıklı sıcak çikolata tarifi

Evde Sıcak Çikolata Yapımı Arda’nın Mutfağı

Hazır Sıcak çikolata sütle yapılır mı?

Hazır sıcak çikolata sütle yapılır mı?

Diyet sıcak çikolata Tarifi

Sütsüz Sıcak Çikolata Tarifi

Kopuklu Sıcak Çikolata TarifiCevap bırakın