Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Arı Sokmaları İçin Ne Yapmak Gerekli?

Arı Sokmaları İçin Ne Yapmak Gerekli?

En fazla yaz aylarında karşılaştığımız arılar insanlara karşı bazı zamanlarda saldırgan davranabilir. Oldukça yüksek oranda ağrı ve kaşıntı yapan arı sokması kişinin birkaç gününü sıkıntı içinde geçirmesine neden olabilir. Arı sokması nefes borusunda, dilde, ağız içinde, göz kapağında hasar oluşturduğunda mutlaka uzman bir doktora başvurmak gereklidir. Çünkü buralardaki arı sokmaları kısa sürede büyük bir sıkıntı oluşturabilir.

Arının İğnesi Çıkartılmalı

Arı insanlarda ısırdığı alanlarda iğnesini bırakmaktadır. İğnesi eğer arının soktuğu alanda kalırsa ağrı ve sızı bu alanda biraz daha fazla olur. Arının sokmasından hemen sonra mutlaka arının soktuğu alandan arının iğnesi bir cımbız yardımı ile çıkartılmalıdır.

Cımbız ile arının soktuğu yerde bulunan iğnesi çıkartıldıktan sonra bu yara kesinlikle kaşınmamalıdır. Çünkü arının soktuğu yeri kaşımak arının bıraktığı zehrinin yayılmasına neden olur. Yara iyi bir şekilde yıkanarak dezenfekte edilmelidir.

Ağrının şiddetine göre mutlaka hafif dereceli antihistaminik ilaçlar veya ağrı kesiciler kullanılmalıdır. İlaç yutmaya yanaşmayan kişiler arı sokması olan yere hidrokortizon krem uygulaması yapabilir. Yaranın geçmesi uygulanan bu tedavi yöntemi ile birkaç günü bulabilir.

Arı Sokmasına İyi Gelecek Yöntemler

  • Bir çok travma sonrasında buz uygulaması yapıldığında buz uygulamasının kısa sürede travma oluşmuş yeri iyi hale getirdiği görülmektedir. Arı sokmasına da buz uygulaması iyi gelen en iyi yöntemlerden birisidir.
  • Soğan ve sarımsak mucizevi nitelikte arı ısırıklarına iyi gelmektedir. Arının ısırdığı yere hemen uygulanan soğan veya sarımsak arı sokmasının kısa bir sürede iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Amonyak damlatmak bitkisel olarak arı ısırıklarını yok etmeye yarayan bir yöntemdir. Derinin uyuşmasını sağlayarak zehrin yayılmasını önlemektedir.
  • Arı sokmalarına bal da büyük bir şifa olarak bitki bilimcileri tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Maydanoz toksin atıcı etkisi ile lapası yapılarak arı sokması üzerine yaygın bir şekilde konulduğunda o alandaki zehrin kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.
  • Lavanta yağı arı sokmalarında bulunmaz bir nimettir. Fakat uygulama her zaman soğan ve sarımsak uygulamasından sonra yapılmalıdır.
Ayrıca Bakınız.  Geçmeyen öksürük için ne yapmalı?

Yukarıda saymış olduğumuz bütün arı sokması için öneriler hafif arı sokmaları içindir. Kritik olan arı sokmaları için mutlaka kişi uzman bir hekime giderek tedavi olmalıdır.Cevap bırakın