Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

En Güçlü ve Etkili Doğal 10 Antibiyotik

En Güçlü ve Doğal 10 Antibiyotik

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı ne yazık ki ülkemizde çok yaygın bir davranış. Bu duruma çözüm üretmeye yönelik önlemler alınmaya çalışılsa da halen beklendik düzeyde bir iyileşmenin sağlanmadığı görülüyor. Yanlış antibiyotik kullanımı aslında düşündüğümüzden çok daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Vücudumuz antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda daha önce sıklıkla ve bilinçsiz kullandığınız antibiyotik artık etki etmez hale gelecektir. Dahası yanlış antibiyotik kullanımı bakterilerin direnç geliştirmesine neden olacaktır. Bu yazımızda sizlere mutfağımızda bulabileceğiniz doğal antibiyotiklerden bahsedeceğiz.

Doğal Antibiyotikler
Doğal Antibiyotikler

Doğal Antibiyotik Elma Sirkesi

Elma sirkesi tok tutucu özelliğiyle kilo vermeyi hızlandırır, kolesterolü düşürür, enfeksiyonlarla savaşır, kan şekerini düşürün ve son olarak şeker hastalığının diğer belirtilerini baskılama gibi özellikleri vardır. Bunlara ek olarak antiseptik özelliği ile mutfakta ve kişisel bakımda kullanılır. Suya karıştırarak gargara yaptığınızda ağız kokusuna iyi gelir. Diş temizliğinde kullanılabilir, mide rahatsızlığına iyi gelir ve cildi yatıştırır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve bunların üzerine bir de ev temizliğinde kullanabilirsiniz.

Doğal Antibiyotik Sarımsak

Sarımsak doğal bir antibiyotik olmanın yanı sıra geleneksel bağırsak problemlerinde ve soğuk algınlığı ile grip için kullanılabilir. Güçlü bir selenyum kaynağı olan sarımsak sağlıklı cilt ve tırnaklar ile bağışıklık sistemi ve tiroid bezi için önemlidir. Allicin ve kükürt bileşikleri her türlü patojen mikroorganizma ve parazitlere -bakteri, virüs, mantar-amip, solucan- karşı öldürücü özelliğe sahiptir. Sarımsağın gribe karşı etkisini artırmak için en etkili yöntem onu çiğ tüketmektir.

Ayrıca Bakınız.  Unutkanlık neden olur? Ne iyi gelir?
Doğal Antibiyotikler - Ahmet Maranki
Doğal Antibiyotikler

Doğal Antibiyotik Zencefil

Soğuk günlerde içinizi ısıtmakla kalmaz, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi gribe bağlı tüm semptomları azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip sırasında da yararlı olan sağlıklı terlemeyle, virüsün ve toksinlerin doğal bir yolla atılmasına yardım eder. Vücudumuz aslında hastalıklarla doğal yollardan savaşır. Örneğin, ter bezlerimiz hastalıklara karşı savaşan, antimikrobiyal bir madde olan dermicidin üretir, ter içine salınır ve cildin yüzeyine taşınarak, bakteri ve mantar gibi mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Zencefil de vücudu ısıtarak, bu üretimin artmasını sağlar ve böylece bağışıklık sistemin

Doğal Antibiyotik Soğan

Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan, ihtihaplanmayla mücadele ettiği gibi kolestorel seviyesini düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır. Aynı zamanda enfeksiyonlarla mücadele eder ve en önemli çağımızın en büyük hastalığı kansere karşı çok güçlü bir savaşçıdır.

Doğal Antibiyotik Biber

Biber C vitamini ve potasyumdan zengin bir besin. İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor. Ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisinin yanında kolesterolü düşürüyor, mide asidini düzenliyor ve mikrop öldürücü özelliğiyle kış aylarında şifa kaynağı olarak öne çıkıyor.

Doğal Antibiyotik Kekik Yağı

Kekik yağı bilimsel olarak kanıtlanmış doğal bir antibiyotiktir. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. Yüksek antioksidan özelliği ile kekik yağı karvakrol içermektedir. Karvakrol vücuda giren bakterilerin hücre duvarına saldırarak ortadan kaldırmaktadır ve aynı davranışı kanserli hücrelere karşı da sergilemektedir. Kekik yağı antibiyotik ve kemoterapi ilaçlarının aksine sadece vücuda zararlı olan bakteri ve hücreleri hedefler ve vücuda sağlıklı olan bakterileri ayırabilir.

Doğal Antibiyotik Ekinezya (kirpi otu)

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiren, iltihaplanmaya karşı koyan, vücudun direncini arttıran çok güçlü tıbbi bir bitkidir. Ancak çok özel metotlarla işlendiğinde gribe karşı hem koruyucu hem de tedavi edici etkiler göstermektedir. Dünya tıp literatürüne baktığımızda birkaç ay önce dünyanın en prestijli virüs araştırma dergisi olan “Antiviral Research” adlı dergide yayınlanan ve Kanadalı bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, ekinezyanın güçlü bağışıklık güçlendirici etkisinin yanısıra influenza virüsünün oluşturduğu iltihaplanmaya da çok güçlü bir şekilde karşı koyduğu bildirilmiştir.

Ayrıca Bakınız.  Griple Koronavirüs Semptomları Belirtileri Arasındaki Farklar Neler 2021 - 2022
Doğal Antibiyotik Kefir
Doğal Antibiyotik Kefir

Doğal Antibiyotik Ham bal

Doğal antibiyotiklerin en güçlülerinden olan ham bal içerdiği vitamin ve minarellerle birçok hastalıkla birlikte yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluk gibi sorunla karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Solunum yolu ve mide enfeksiyonu ile ülser gibi mide rahatsızlıklarını engellerken mide ve bağırsak gazlarını izole ediyor. Mümkün olduğunca antibiyotik kullanmadan ham bal ile vücudumuzu koruyabiliyoruz.

Doğal Antibiyotik Kefir

Doğal antibiyotik olan kefir içerdiği betakaroten ile bağışıklığı güçlendiriyor, mikroorganizmaları yok ediyor. Vücutta toksin maddelerin oluşmasını ve üremesini durduruyor. Mide ülserini önleyen kefir, helicobakter pilori bakterisinin yok edilmesine katkı yapıyor. Bağırsak florasını düzenliyor. Yararlı mikroorganizmaların oluşmasını sağlarken zararlı mikroorganizmaların üremesinin önüne geçiyor. Besinlerin bağırsaklar tarafından emilmesine ve sindirilmesine katkı sağlıyor. Kemikleri güçlendiriyor, hücreleri yeniliyor, kan şekerini dengeliyor, mide gazını azaltıyor ve depresyondan koruyor. Bu kadar muhteşem özelliğe sahip kefiri evinizde üretebiliyorsunuz.

Doğal Antibiyotik Propolis

Vücudun hastalıklarla savaşmasında virüs ve bakterilerin yok edilmesiyle katkı yapıyor. Düzenli kullanıldığında propolis bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve bunun sonucunda da hastalanma sıklığı ve riski azalıyor. Tabi doğal bir antibiyotik olan propolisi kullanarak antibiyotik kullanımını da azaltıyorsunuz.Cevap bırakın