Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Gayrimenkul Alırken Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

Gayrimenkul almak veya kiralamak hepimizin başına gelen olaylardan. Çoğu zaman sahibinden ev, arsa vb. gayrimenkul satın almayı veya kiralamayı tercih ederken bazen de zamansızlık, bölgeyi tanımama vb. nedenlerle de bu işleri bir emlakçı aracılığıyla gerçekleştirebiliyoruz. Tabi ki hepimiz bu konuda uzman değiliz ve ne yazık ki çoğu zamanda bu süreç mağduriyetlerle de sonuçlanabiliyor. Bu yazımızda emlakçılarla yapacağınız alışverişlerde dikkat etmeniz gereken 5 önemli kuraldan, tavsiyeden bahsedeceğiz.

Emlakçı Nedir?

Emlakçılar, emlak yatırımcılarının potansiyel müşterilere mülk edinmelerine veya satmalarına yardımcı olarak geçimini sağlayan kayıtlı kişilerdir.

Bazı emlakçılar mesleklerinde iyidir, bazıları ise daha düşük bütçelerle, olanaklarla çalışır ve her ikisi de geçimini sağlamak için piyasadadır. Gayrimenkul yatırımındaki düşüşün başlangıcı, yanlış acenteyi tercih etmenizle başlar. Size para ve zamana mal olacak ve bunun olmasını istemiyorsunuz.

Aşağıda, en iyi aracıyı seçmenize yardımcı olmak için bir araya getirdiğimiz ipuçlarından bazıları verilmiştir.

  • Bir emlakçı, söz konusu alan hakkında derin bir anlayışa sahip olmalıdır. Diğer önemli faktörlerin yanı sıra arsa fiyatları, bölgedeki imar gibi faktörler de parmaklarının ucunda olmalıdır. Bu, sizi yatırım amacınıza uygun olmayan bir mülk satın almaktan koruyacaktır.
  • Bölgedeki mülklerin kirasını bilmelidirler. Bu, arsa satın almak ve bölgede mevcut bir evi inşa etmek veya satın almak ve kiralamak konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.
Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Tüm bu bilgileri bir yatırımcı olarak kullanmak, piyasada uygun fiyatlı bir mülk seçmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca Bakınız.  Makrome anahtarlık yapımı resimli anlatım!

Unutmayınız pahalı bir mülk satın almak zorunda değilsiniz. Burada önemli olan ayırdığınız bütçeyle alabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz en iyi mülkü size sunabilecek bir çözüm olmasıdır.

Emlakçı Tercihinde Referansları Göz Önünde Bulundurun

Doğru emlakçıyı filtrelemenin güvenilir bir yolu, çevrimiçi incelemeleri ve aile üyelerinden, arkadaşlardan veya bölgedeki diğer yatırımcılardan gelen tavsiyeleri kontrol etmektir.

İncelemekte olduğunuz temsilci hakkında size bazı tavsiyelerde bulunabilecek genellikle bir veya iki kişi vardır.

Bir emlak şirketiyle çalışıyorsanız, özellikle Google My Business veya sosyal medya sayfalarında her zaman çevrimiçi olarak bir inceleme bulacaksınız.

Gayrimenkul Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli
Gayrimenkul Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli

Satmak veya Kiralamak İstediği Ürünü Nasıl Tanımladığına Bakın

Çoğu zaman, emlakçılar bir mülkü listeleme konusunda yetenekli olabilir, diğer acenteler yeni bir mülk satın alma konusunda yetenekli olabilir.

Bu durumda bir arsa satın almak istediğiniz için, yalnızca bir alıcının acentesini aramalısınız, çünkü o, mülk satın alma sözleşmelerini ve ilgili işlem sürecini daha iyi anlar.

Ek olarak, yalnızca deneyimli alıcı acentelerini incelemeniz ve kiralamanız gerekir, bu sizi gayrimenkulde acemi yatırımcılar için yaygın olan öngörülemeyen tuzaklardan kurtaracaktır.

Emlakçının Hizmet Karşılığında Talep Ettiği Ücretin Ne Olduğunu Öğrenin

Yeni gayrimenkul yatırımcılarının yorulduğu şeylerden biri de acente komisyonlarıdır. Mülk değerinin %6’sından fazlasını alan bir acente gördüğünüzde, normal hizmetlerden istisnai olarak ne alacağınızı sormaya hazır olun.

Acente hizmetleri için ortak piyasa ücreti %5 – %6 arasında değişmektedir. Bu ücret genellikle pazarlığa açıktır, bu nedenle daha az ödeme yapabilmek için pazarlık becerilerinizi geliştirin.

Satış veya Kiralama Sözleşmelerinin Olduğundan Emin Olun

Bazı emlakçılar, özellikle arsa satan şirketler, alıcının arsayı küçük bir miktar parayla rezerve etmesine ve ardından bakiyeyi taksitler halinde ödemesine olanak tanıyan satıcı finansmanına sahip olma eğilimindedir. Alıcıya ancak ödemeyi tamamladıktan sonra tapu verilir.

Ayrıca Bakınız.  En Etkili Grafik Tasarımı İçin Neler Gerekli? Nasıl Yapılır?

Satıcı finansmanını devreye sokmak iyi bir fikir olsa da, bu tür sözleşmelerin çoğu alıcıdan çok satıcıyı koruma eğilimindedir. Bu nedenle, beklenmedik durumların veya geri çekilme planınızın olmadığı sözleşmelere kendinizi kilitlemeden önce size rehberlik edecek bir avukatınız olduğundan emin olun.

Daha detaylı bilgi edinmek için https://tr.wikipedia.org/wiki/Emlak%C3%A7%C4%B1

Bir de yazımızın bu bölümünde Emlakçı olmak isteyenler için bir video paylaşıyoruz.Cevap bırakın