Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sarıkanat balığı fırında nasıl pişirilir?

Sarıkanat balığı, ülkemizde elde edilebilen balık türlerinden biridir. Bi̇r Hayli̇ lezzetli bir ete sahip olan bu balık, değişik biçimlerde pişirilmektedir. Özellikle tavada ve ızgarada hayli lezzetli bir menü haline dönüşebilir. İşte sarıkanat balığının tavada ve ızgarada nasıl pişirileceğine dair tüm detaylar:

Sarıkanat balığı özellikle temmuz, ağustos ve kasım, aralık aylarında yakalanmaktadır. Lüferden biraz daha ufak olan bu balık, çinekop olarak da tanınmaktadır. Balığın pişirilmesinden evvel temizlenmesi, özellikle kılçıklarının alınması mühimdir. Bu işlem, balıkçılar tarafından yapılabilir. Lakin temizlemeyi evde yapılacaksa, dikkatli olunmalıdır. Balığın temizlenmesinde evvellikle karın kısmının kesilerek, tüm organlarının çıkarılması elzemdir.

Pulsuz bir balık olan sarıkanat, bazı sert kılçıklara sahiptir. Pişirmeden evvel bu kılçıkların orta boylu bir bıçak ile temizlenmesi önerilir.

Sarıkanat balığının pişme evvelsinde marine edilmesi mühim bir detaydır. Bu sayede daha lezzetli ve yumuşak bir hal alır. Bu balığın zeytinyağı, tuz, karabiber ve kekik içerisinde 2 saat kadar bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Sarıkanat balığı fırında, tavada ve barbeküde pişirilebilir.

TAVADA SARIKANAT PİŞİRME :

Sarıkanat balığı, sözü edilen işlemlerden geçirildikten sonra pişirmeye hazır hale gelecektir. Balığı tavada pişirmek için, isteğe göre biraz una yahut mısır ununa bulamak mümkündür. Lakin daha sıhhatli bir pişirme yönünden un kullanmamak önerilir.

Tavada sarıkanat pişirirken tercih edilen yağın kalitesine dikkat edilmelidir. İyi kaliteli bir ayçiçek yahut zeytinyağı kullanılabilir. Pişirmeye başlarken yağ tavaya alınır. Yağın iyice ısınması, balığın parçalanmadan pişmesine yol gösterecektır. İyice ısınmış tavaya alınan balıklar, önlü ve arkalı olmak üzere kızartılır. Ve yağın fazlasının alınması için kağıt peçete serili bir servis tabağına çıkarılır.

Balığın lezzetinin artması için, tavadan aldıktan sonra sıcak haldeki balıklara bir miktar tereyağı sürmek mümkündür. Böylece muhteşem lezzeti yakalayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Starbucks Kurabiyesi Tarifi

Izgarada sarıkanat pişirmek için ise, yine ızgaranın iyi ısınması elzemdir. Hazırlanan balıklar, ızgaraya alınarak, önlü arkalı pişirilmelidir. Bu pişirme usulünde isteğe göre ızgarada patates, domates, biber gibi sebzeler de pişirilebilir. Balıklar piştikten sonra sebzeler ve salata eşliğinde sıcakken servis edilir.

Fırında Sarıkanat balığı nasıl pişirilir

Sarıkanat tavada mı fırında mı

Sarıkanat ızgara nasıl Yapılır

Sarıkanat balık fiyatı

Sarıkanat kılçıklı mı

SARIKANAT BUĞULAMA

Sarıkanat fırında nasıl pişer

Sarıkanat istavrit Nasıl PİŞİRİLİR


Cevap bırakın